نشونه های سرطان خون

لوسمی، یا سرطان سلول های خون، علایم ظریف و حیرت انگیزی رو در بدن ایجاد می کنه. اینا علائم آشکاری هستن که شما نباید آسون انگارانه اونا رو ندیده بگیرین.

لوسمی چیه؟

لوسمی سرطان خون و مغز استخوانه، یه تومور که باعث تولید عجیب سلول های خونی خاص می شه. وقتی که تعداد سلولای خونی ناسالم، از سلولای سالم بیشتر شن، کارکرد خون شروع به لغزش می کنه و ممکنه شما متوجه بروز نشونه های این اتفاق هم شید.

طبق گفته انجمن ملی سلامت، اگه فردی به سرطان خون زیاد گرفتار شه، به سرعت این مریضی رو به وخامت شدت میگیره و بدتر می شه، در حالیکه اگه یه جور مریضی سرطان خون طولانی باشه، روند اون کندتر هستش و کم کم بدتر می شه.

جدا از اینکه ممکنه به کدوم نوع از این مریضی گرفتار شده باشین، با مشاهده علایم زیر بهتره هر چی زودتر با دکتر مشورت کنین و دکتر شرایط شما رو بررسی کرده و پیشنهادات و آزمایشای لازم رو واسه تشخیص بهتر براتون تجویزکند.

  1. خستگی و ضعف

به گفته دکتر مارک لوئیس مدیر برنامه لوسمی در مرکز سرطان کامل جون هاپکینز سیدنی کیمل، خستگی و ضعف شایع ترین علائم سرطان خون هستن. این علائم بیشتر از کم خونی (کمبود گلبول های قرمز خون) که باعث ایجاد خستگی جسمی می شه، نشأت می گیرن. در هر دو نوع این مریضی، یعنی سرطان خون زیاد و طولانی ، ممکنه طیف متفاوتی از خستگی ناچیز تا ضعف شدید رو تجربه کنین، اما در تموم موارد، نشونه ها در طول زمان بدتر می شن.

دکتر لوئیس میگه: ” مشکل اصلی اینه که این نشونه ها خیلی آروم و کم کم روی افراد تاثیر می ذارن. “

  1. تنگی نفس

از اونجا که فردی که دچار این مریضی شده کم کم ضعیف تر و خسته تر می شه، ممکنه تنگی نفس به وجود اومده بوسیله کم خونی یا در موارد نادر، توده هایی در قفسه سینه رو تجربه کنه. دکتر لوئیس عقیده داره که این افراد نفس نفس میزنن و خیلی زود از نفس می افتن. حتی راه رفتن در سرتاسر اتاق هم ممکنه واسه فرد گرفتار به سرطان خون سخت باشه. کوتاهی تنفس یکی از نشونه های سرطان ریه هم حساب می شه.

  1. کبودی خود به خود یا بیش از اندازه

طبق گفته دکتر پاملا کریلی دو، مدیر بخش تومورشناسی مرکز درمانی سرطان آمریکا، کبودی های نامعلوم بدون هیچ گونه ضایعات فیزیکی ممکنه نشونه ای از مریضی لوسمی باشه. دکتر لوئیس توضیح میده که دلیل ایجاد کبودیای غیرمعمول کمبود پلاکتا و یا لخته شدن خونه. اون توضیح میده : ” بروز این کبودیا به طور کامل خود به خوده و بدون اینکه شما کاری انجام بدین نمایان می شن.” ممکنه این کبودی رو در هر جایی از بدن تون ببینین اما معمولا روی پاها و بازوها ظاهر می شن.

  1. خونریزی غیرعادی

دکتر کریلی می گوید: مثل ایجاد کبودی خود به خود، خون دماغ غیر عادی، یا خونریزی در لثه ها، روده ها، ریه ها و یا سر می تونه یکی از نشونه های کمبود پلاکت و مشکلات لخته شدن باشه که می تونه نشون دهنده وجود لوسمی زیاد باشه.

  1. پتشی (لکه های قرمز کوچیک زیر پوست به وجود اومده بوسیله خونریزی)

دکتر کریلی پتشی رو این جوری توصیف می کنه: مانند کسی که نقطه های قرمز رنگی با یه قلم نقاشی کرده، این لکه ها در زیر پوست فرد ایجاد می شن. این لکه ها که به خاطر اندازه کوچیک، بدون درد بودن و قرار گرفتن در اندام های پایین بدن، توجه شما رو به خودشون جلب نکنن، خبر از کم بودن تعداد پلاکت های خون میده.

به گفته دکتر لوئیس پتشی معمولا در دور و بر مچ پا ظاهر می شه چون نیروی جاذبه به تجمع مایعات در قسمتای پایین پا در طول روز منجر می شه.

  1. لثه های بزرگ و متورم

هر چند افزایش حجم لثه، که به عنوان هیپرپلازی لثه عنوان می شه، معمولا در تعداد محدودی از بیماران گرفتار به لوسمی زیاد دیده می شه، اما این یکی از روشن ترین علایم سرطان خون است.

دکتر کریلی میگه: “اگه مریضی دارین که دچار سرطان خونه، همیشه به دهن اون نگاه کنین تا ببینین لثه هاش بزرگ تر شده است یا نه.”

دکتر لوئیس عقیده داره که ممکنه در شرایط این شرایط لثه ها متورم به نظر برسن و تقریبا همیشه احساس تنگی عجیب و غریبی در دهنتون احساس می کنین.

bloating

  1. احساس سیری یا نفخ

یکی از نشونه های مریضی لوسمی طولانی و بعضی وقتا لوسمی زیاد ، طحال بزرگه که ممکنه منتهی به از دست دادن اشتها شه. به گفته دکتر کریلی، شما ممکنه مشکلی داشته باشین که “سیری زودرس” نامیده می شه.

اون می گوید: ” بیماران گرفتار به لوسمی مقدار کمی غذا می خورند، اما به سرعت احساس سیری می کنن و دلیل این احساس سیری اینه که طحال به معده فشار وارد می کنه. “

  1. ناراحتی یا درد درد قسمت فوقانی چپ شکم

طحال بزرگ به وجود اومده بوسیله وجود مریضی لوسمی بعضی وقتا مشکلاتی مانند ناراحتی حتی درد شدید شکمی رو به دنبال داره.

دکتر لوئیس در مورد این نشونه لوسمی می گوید: چند هفته پیش مریضی با سرطان خون طولانی داشتم که بخشی از طحال اون بر اثر بزرگ شدن از بین رفته بود. این مشکل به فرد گرفتار آسیب می زنه. اون از درد شدید در ناحیه شکم رنج می بره. به دلیل اینکه طحال تو یه چهارم چپ فوقانی شکم قرار داره، درد و ناراحتی معمولا در این قسمت رخ می دهد.

  1. تب و یا لرز

دکتر لوئیس عقیده داره که نمیشه تب یا لرز رو جزئی از عادی ترین نشونه های سرطان خون دونست، اما معمولا فقط تو یه چهارم موارد گرفتار به لوسمی زیاد اتفاق افتاده و تقریبا هیچوقت در موارد طولانی سرطان خون اتفاق نمی افتد. در بیشتر موارد، تکرار تب های با درجه پایین عفونت و سیستم ایمنی ضعیف رو نشون می دهد که ممکنه مربوط به سرطان خون هم باشه.

night-sweats

  1. تعریق شبونه

تعریق شبونه بیشتر به وجود اومده بوسیله عفونتیه که ممکنه به سرطان خون در رابطه باشه. دکتر کریلی می گوید: نه فقط خودتون بلکه حتی ملحفه ها هم خیس از عرق می شن. چیزایی مانند این باید مورد بررسی قرار گیرند.


 

نشونه های سرطان ریه

مقاله درباره سرطان سینه

اختصاصی خبرهای داغ روز سرطان سرطان خون علائم مریضی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *