تور ژاپن مطمئناً بخاطر جاذبه های گردشگری و دیدنیای زیاد این کشور محبوب شده اما اگه هنوزم به دنبال دلیلی واسه سفر به ژاپن هستین بهتره با بعضی از فرهنگای عجیب مردم ژاپن آشنا شید.

قدیم تر سرزمین بلازده ای در گوشه ی نقشه ی جهان وجود داشت که نیاکان ما به اون می گفتن جاپون. واسه اون ها جاپون یعنی جایی که افراد واسه حفظ آبرو شمشیر در شکم خود فرو می کنن (هاراکری) یا با فداکاری هواپیمای جنگی شون رو روی سر دشمن فرود می بیارن (کامیکازی) و مردان خر زورشون به روشی عجیب با همدیگه کُشتی (سومو) می گیرند. به ما که رسید ژاپن شد مهد تکنولوژی … شروع کرد به ساخت تلویزیون و آتاری و میکرو و سگا و چیزای دیگه ای به جز اینا تا این که دیری نگذشت شد غول الکترونیک. ژاپنی ها همراه با هر محصول الکترونیکی ای که به جهان عرضه کردن یه تیکه از فرهنگشان رو هم صادر کردن. خصوصیات فرهنگ ژاپن به حدی عجیب و غریب است که مردم بقیه کشورها واقعاً نمی تونن تصور کنن در ژاپن چه می گذره. با ما باشین تا شما رو کمی با این خُل و چِل های دوست داشتنی آشنا کنیم:

japan-crazy-teeth

یائه با八重歯

حتماً خیلی از شما بچه که بودین، به خاطر این که دندون های تون با حالتی کج و معوج رشد نکنه به دندونپزشکی مراجعه کردین و دندون های تون رو ارتودنسی کردین. اما در ژاپن انگار قضیه کمی فرق داره! خانوم های جوون علاقه ی زیادی به این دارن که از قصد، دو تا از دندون های صاف خودشون رو با عمل جراحی زیبایی، کج کنن. به این کار می می گن ” یائه با .” مدیونید اگه فکر کنین دروغ می بگیم. ژاپنی های دیوونه واسه اینکه لبخندشون مثل لبخند کورکودیل شه ۴۰۰ دلار خرج می کنن.

Soba_18

هورت کشیدن غذا

آداب و فرهنگ غذاخوری در بین کشورای جور واجور فرق هایی داره. در خیلی از کشورها ادب این طور حکم می کنه که هنگام غذا خوردن آدم سر و صدایی از خودش تولید نکنه. اما در ژاپن – و خیلی از کشورای آسیایی دیگه – غذا خوردن بی سر و صدا توهین به آشپز حساب می شه. یه ژاپنی مؤدب طوری رشته های نودل رو هورت می کشد که لُپ هاش تا ته فرو برن. هر چی صدای هورت کشیدن بلندتر باشه یعنی غذا خوشمزه تره.

KFC_Original_Recipe_Chicken

شب کریسمس و KFC

KFC در دهه ی هفتاد میلادی وارد فرهنگ ژاپن شد و مردم مُرغ خورِ ژاپن رو عاشق خودش کرد. اوایل، مهاجرانی که از کشورای غربی به ژاپن رفته بودن شب کریسمس دسته جمعی به رستوران های KFC می رفتن چون جای دیگری واسه خوردن یه غذای ساده و وطنی پیدا نمی کردن. اما معلوم نبود که به چه دلیل این داستان در بین ژاپنی های طبقه متوسط مُد شد. با وجودیکه در ژاپن افراد کمی هستن که کریسمس رو جشن بگیرن، اما KFC شب کریسمس به حدی واجب شده که باید از ۲ ماه قبل رزرو کنین! واقعاً که خیلی مسخره س!

sleeping-at-work

اینِموری居眠り

فرض کنین یه کارمند ژاپنی هستین که یه روزِکاری سخت رو پشت سر گذاشته اید و الان جنازه ی جنازه هستین. بمونه که در خیلی از مملکت ها الاغ های شون هم ۸ ساعت به درد بخور کار نمی کنن چه برسه به آدم ها. با این همه کاری که کرده اید تازه لایق صفتِ ” حقوق بگیر خوب” هستین. اگه مهارت استراحت کردن در زمان های کوتاهی که نصیب تون می شه رو بدست آوردین اون وقت یه کارمند ژاپنی تموم عیار هستین. ژاپنی ها یاد گرفته ان که چیجوری به قول ما در همون حالت نشستن “کفتر چُرت” بزنن. اگه شب وارد مترو شید می ببینن که کارمندان دسته به دسته کنار هم راست نشسته ان و در همون حال دارن چُرت می زنند. در ژاپن به این حرکت “اینِموری” یا “چُرت بعد از کار” می می گن. حتی اگه سر میز کارتون چرت بزنین و رئیس اداره تون این صحنه رو ببینه بجای این که شما رو با عصبانیت به کارگزینی حواله کنه، مثل پسته ی اکبری لبخند می زند. در ژاپن این طور فکر می کنن که اگه کسی سر کار بخوابه از کار کردن بیشتر از حده.

dead-by-work-japan

کاروشی 過労死

“کاروشی” یعنی ” مرگ بر اثر کار زیادتر از اندازه”. این پدیده فقط در جایی مثل ژاپن اتفاق می افتد؛ اینطوری که افراد در همون سنین جوونی بر اثر کار زیادتر از اندازه تالاپی می افتند و می میمیرن. ساعت های زیاد کاری، استرس شدید، خواب کم و نوشیدن زیاد مشروبات الکلی و تغذیه ی ناسالم همه و همه سهمی در کاروشی دارن. کاروشی ها فقط مرگ های طبیعی به وجود اومده بوسیله کار رو شامل می شه نه خودکشی ها و موارد دیگه.

japan-crazy

اَنی-مهアニメ

اَنی-مه ها همون کارتون های خوشگل ژاپنی هستن که در اون خصوصیات جسمی کاراکترهایش زیادتر از اندازه بزرگ نمایی شده نشون داده می شن. هر چقدر چشم خود ژاپنی ها کوچکه، چشم این اَنی-مه ها بزرگه. ژاپنی ها هر ساله کارتون های انی-مه ی زیادی می سازند که بعضی از اون ها آثار بسیار باارزش و مفهومی به حساب می روند. پدر انی-مه های ژاپن پیرمردیه به نام میازاکی که استودیو ی فیلم و انیمیشن ژیبیلی رو ساخت.

البته این انی-مه ها فقط در کارتون ها نیستن. به سطح شهر های ژاپن که برید تا چشم کار می کنه انی-مه هایی رو می ببینن که بر بالای بیلبوردها و داخل مغازه ها به تبلیغ جنسای جور واجور می پردازند.

slide-vending--machine-japan

دستگاه های فروش خودکار ベンディングマシーン

دستگاه های فروش خودکار در همه جای دنیا هستن که با انداختن سکه یا اسکناسی داخل اون می توان نوشابه یا آبمیوه ای رو از راه اون خرید. اما ژاپن پُره از این دستگاه ها. هر چیزی که فکرش رو بکنین، از راه این ماشین ها در ژاپن به فروش می رسد. لباس زیر، چتر، غذاهای گرم و خلاصه هر چیزی رو که در بازار این کشور موجود باشه. کلاً ژاپنی ها به دستگاه خودکار و ربات و این جور چیزها خیلی علاقه دارن.

death-jungle

آئوکی گاهارا (جنگل خودکشی) 青木ヶ原

یه پدیده ی فرهنگی شوم در ژاپن. آئوکی گاهارا یه جنگل باستانیه که در کوهپایه ی کوه فوجی واقع می شه. درخت های این جنگل اونقدر در هم پیچیده و متراکم ان که باعث می شه فضایی بسیار وحشتناک و ترس آور و در عین حال پر از سکوت بر آئوکی گاهارا حکم فرما شه. در افسانه های قدیمی ژاپنی این جنگل رو مهد ارواح خبیث و شیاطین می دونستن. هر ساله صدها نفر وارد این جنگل می شن و خودکشی می کنن و حتی جسدشان هم پیدا نمی شه. حالا دولت ژاپن تابلوهایی در این جنگل نصب کرده که به مردم گوشزد می کنه که خونواده هاشون چقدر دوست شون دارن، تا با این کار از آمار خودکشی ها کم کنه. با این حال آئوکی گاهارا پس از پُل Golden Gate سان فرانسیسکو خودکشی خیزترین منطقه ی روی کره ی زمینه.

samurai2

بی جُرم و بی جنایت

همه ی خالی بندی هایی که درباره یاکوزاها شنیده اید رو بذارین در کوزه و آبش رو بخورین. ژاپن از نظر امنیت در بین کشورای صنعتی جهان مقام اول رو داره. فقط دو کشور موناکو و لیختن اشتاین آمار بهتری از ژاپن دارن که این دو کشور هم وسعت شون خیلی کمه و هم جمعیت شون و اصلاً قابل قیاس با ژاپن نیستن. کل جنایت های اتفاق افتاده در ژاپن ۱۳۰ میلیون نفری به سالی ۵۰۰ نفر هم نمی رسد. ژاپن در بقیه جُرم ها هم آماری مشابه بر جای گذاشته.

bowing

آریگاتوありがとう

همه ی دیوونه بازی های ژاپنی ها رو که بذارین کنار، هیچ کس رو به ادب ژاپنی ها پیدا نمی کنید. این ها رو از بچگی طوری بار می بیارن که اگه بر سر سگ بزنین به شما می گوید ” آریگاتو گوزایماسو” (یعنی : خیلی ممنون). آشپز غذا رو می آورد سر سفره همه به هم تعظیم می کنن، مدیر شرکت تویوتا به خاطر معذرت خواهی جلوی یه مشتری تا کمر خم می شه. بچه هاشون که در مترو یا اتوبوس نشسته ان به محض دیدن یه آدم مُسن جای خود رو به اون میدن. کشور ما هم از قدیم به جایی معروف بود که مردم احترام زیادی به هم می گذاشتن اما تازگی ها کار به جایی رسیده که می می گن “احترام شوهر کرد.”

نوشته شده بوسیله: مینا داودی

دیدنیای کیوتو ژاپن

جاهای دیدنی توکیو و جاذبه های گردشگری ژاپن

بامیلو تور ژاپن مطالب باحال روز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *