یکی از پایگاه های اینترنتی معماری لیستی از مساجد زیبای جهان رو منتشر کرده.

مجله مهر: در ادامه نگاهی به ده مسجد زیبای جهان در این لیست داریم:

مسجد الحرام، مکه، عربستان سعودی

مسجد الحرام بعد از ماجرای تغییر قبله در بالاترین جایگاه اسلام قبله گاه مسلمانان شد. این مسجد در شهر مکه کشور عربستان سعودی قرار داره. طبق درسای اسلام هر آدم و موجود زنده ای که وارد اون شه ایمنه و نباید به اون آسیب رسونده شه. دلیل نام گذاری کعبه به بیت الحرام اینه که خدا ورود مشرکان رو به این مکان مقدس حرام و ممنوع فرموده است. بیت الله الحرام در شهر مکه قرار داره و در تاریخ، مورد احترام همه بوده. طبق آیاتی از قرآن و روایات امامان شیعه، خونه کعبه اولین و مقدس ترین بنا و اولین مسجدیه که روی زمین ساخته شده.

مسجد

مسجد آزادی عشق آباد، ترکمنستان

این مسجد بزرگ و مدرن از راه دولت قطر ساخته شده و دارای کلیه امکانات فرهنگی و تبلیغی و در یکی از بهترین نقاط عشق آباد قرار داره.

مسجد

مسجد الصالح صنعا، یمن

این مسجد در ضلع جنوبی صنعاء پایتخت یمن قرار داره و بزرگترین بنای معماری اسلامی یمن معاصر هستش. این بنای بزرگ که از دید معماری و مهندسی استثنایی و خاص هستش مسجد جامِع الصالح اسمشه که از بزرگترین بناهای اسلامی در کشورای عربی اسلامی بشمار میاد.

این مسجد به دستور رئیس جمهور قبلی یمن علی عبدالله صالح در طول هشت سال با هزینه بالغ بر یکصد میلیون دلار ساخته شده. مساحت مسجد ۲۲۴ هزار و ۸۲۱ متر مربعه و گنجایش جمعیت ۴۵ هزار نمازگزار رو داره. مسجد جامِع صالح صنعاء دارای ۶ مناره س که ارتفاع چهار مناره اون ۱۰۰ متر و ارتفاع دو مناره دیگه ۸۰ متره و از بلندترین منارها در منطقه خاورمیانه حساب می شه. مسجد دارای ۲۳ گنبد با اندازه های فرق داره که در زوایای جور واجور اون قرار داره.

مسجد

مسجد الرحمن حلب، سوریه

مسجد الرحمن در حلب سوریه با گنبد رنگین بزرگ و ۶ مناره زیباترین مسجد این کشور جنگ زده حساب می شه.

مسجد

مسجد ملی ابوجا، نیجریه

مسجد ملی ابوجا با گنبد طلایی که از پوشش آلومینیومی و طلا کاری در بعضی قسمتها مخصوصا در گنبد مرکزیه در سال ۱۹۸۴ ساخته شده. این مسجد زیباترین مسجد آفریقا هم حساب می شه.

این مجموعه شامل محل برگزاری نماز و کتابخونه و سالن کنفرانس و فضای آموزشیه.

مسجد

مسجد جامِع سلطان قابوس، عمان

مسجد جامِع سلطان قابوس یکی از مسجدهای اصلی و مهم سلطنت عمانه. فرش مسجد جامِع سلطان قابوس در شهر مسقط به سفارش سلطان قابوس اثر هنرمندان ایرانیه. طرح این فرش که در حدود ۵ هزار متر مربع مساحت داره و از اتصال ۴۸ قطعه کوچیک و بزرگ به همدیگه تشکیل شده، از نقشه گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان و ترکیب طرح افشون شاه عباسی و بقیه تصویرای تزیینی ایرونی و اسلامی الهام گرفته است.

مسجد

مسجد بزرگ جنه، مالی

مسجد جامِع در شهر جنه مالی، در غرب آفریقا با ۱۰۰ متر طول و ۴۰ متر عرض بزرگترین بنای خشتی جهان لقب گرفته. معماری این مسجد و دیگه بناهای خشتی شهر رو هنرمندان و صنعت کارانی متبحر از نسلای جور واجور رو دوش داشتن و اونا رو طوری می ساختن که در مقابل آب باران نفوذ ناپذیر باشن.

مسجد

مسجد نگارا کوآلالامپور

مسجد نگارا یا مسجد ملی کوآلالامپور از معروف ترین جاذبه های گردشگری کوالالامپوره. این مسجد دارای گنبدی به شکل ستاره س که بی نظیره. سقف این مسجد به صورت ستاره ای ۱۸ پر به نشونه تعداد ایالتای مالزی ساخته شد.

مسجد

مسجد جمیرا، دوبی

این مسجد با یه گنبد به ارتفاع ۱۶ متر، و دو مناره مرتفع بطول تقریبی ۴۰ متر، و منبری بسیار باشکوه، نمونه ای از معماری نوین اسلامیه. در نماسازی این مسجد از سنگای ممتاز به رنگ کرمی مایل به صورتی استفاده شده. تصویر این مسجد به عنوان یکی از نمادهای شهر روی اسکناسای ۵۰۰ درهمی چاپ شده.

مسجد

مسجد قل شریف، روسیه

مسجد قل شریف، بزرگترین مسجد روسیه، در شهر قازان تاتارستان قرار داره. مسجد قل شریف یکی از مساجد اصلی و بزرگ قرون وسطی در قازان بوده که در سده ۱۶ میلادی ساخته شد. این مسجد با کتابخونه غنی خود باعث ظرافت، زیبایی و تزئین پایتخت خانای قازان و مرکز آموزش مذهبی، گسترش علوم در قسمت مرکزی روسیه در سده ۱۶ میلادی بود.

مسجد

این مسجد به افتخار آخرین امام جماعت خود «سید قل شریف» یکی از رجال سرشناس مذهبی، عالم، شاعر و سیاست مدار و از فرماندهان دفاعی شهر قازان تغییر نام داد.

قلعه های دیدنی لهستان

۱۲ کلیسای معروف فرانسه

خبرگزاری مهر مسجد معماری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *