هیچ وقت به این فکر کردین که چه سکانس مرگ آسایی در سینما شما رو تحت تاثیر قرار داده؟! کدوم یکی از صحنه هایی که درباره مرگ در سینما دیدین، بیشتر از بقیه در یادتون مونده؟ اگه حتی طرفدار سینما هم نباشین، حتما تو یه سکانس یا صحنه تحت تاثیر قرار گرفتین، چه برسه به حال آنایی که سینما براشون چیزی جدی و یه جور زندگیه! تو یه رای گیری که بوسیله سازمان پرفکت جویس فیونرالز واسه یه تحقیقات انجام شده، از نزدیکی به ۲۳۰۰ نفر نظرخواهی کردن تا تاثیرگذارترین سکانس مرگ در سینما و تلویزیون رو ذکر کنن، ۱۰ فیلم بیشترین رای رو آورده ان. باحال این که دو انیمیشن بیشترین رو رو در میان بقیه فیلما و نظرات افراد داشته.

علاوه بر شیرشاه سکانس دیگری از انیمیشنای دیزنی در بامبی انتخاب شد. سکانس مرگ مادر بامبی که خیلیا عقیده دارن ادای دین والت دیزنی به مادر خوده. مادر والت دیزنی به دلیل گازگرفتگی جون خود رو از دست داد. اونم در خونه ای که والت دیزنی با سود فروش «سفید برفی و هفت کوتوله» واسه مادر خود خریداری کرده بود.

مرگ جک در «تایتانیک» دومین مرگ دل خراش سینمایی انتخاب شده. این صحنه ها رو بخونین و به یاد بیارین.

۱. مرگ موفاسا در «شیر شاه» (۴۵ درصد)

10 مرگی که در تاریخ سینما به یاد می مونه

موفاسا همون پدر شیر شاه انیمیشنه که به دلیل نجات سرزمین و فرزندش به دستان برادرش قربونی شد. داستان این کارتون، از چندین اثر هنری معروف از قصهای مذهبی گرفته تا نمایشنامهای ویلیام شکسپیر گرفته شده.

شیری به نام اسکار که درصدد پادشاهی جنگله (که این سمت به برادرش موفاسا رسیده و در آینده به پسر موفاسا، سیمبا می رسه) موفاسا رو میکشه و برادرزاده اش سیمبا رو فراری میده و سیمبا در آینده بزرگ می شه و میاد تا انتقام تاج و تختش و البته پدرش رو از اسکار بگیره.

۲. مرگ جک (دی کاپریو) در «تایتانیک» (۳۹ درصد)

10 مرگی که در تاریخ سینما به یاد می مونه

جک عاشق پیشه ای که در سالای نه خیلی دور حسابی سر و صدا کرد، به دلیل زنده موندن عشقش جون فدایی کرد و حاضر شد در آب یخ اقیانوس بمونه تا عاشقانه رز رو نجات دهد و اون زنده بمونه. جک تا آخرین لحظه مرگش نشون داده شد و به خاطر همین هم مخاطب حاضر نبود اون رو در این حالت ببینه.

۳. مرگ ماریون کرین (جنت لی) در «روانی» (۳۷ درصد)

10 مرگی که در تاریخ سینما به یاد می مونه

«روانی» جزو ۲۵۰ فیلم بهتر از نظر منتقدانه. این فیلم ترسناک به کارگردانی آلفرد هیچکاک فقیده. ماریون کرین (لی) به امید آسون کردن کار ازدواجش با سام لومیس (گاوین) پولای کارفرمایش رو می دزدد و از شهر محل سکونتش خارج می شه و بین راه در هتل بیتس، که جوونی به نام نورمن بیتس (پرکینز) اداره اش می کنه، به استراحت می پردازه. نورمن به اون میگه که همراه مادر از دید روانی متعادلش در خونه کنار هتل زندگی می کنه. شب هنگام که ماریون از کار خود پشیمون شده، قبل از خواب به حموم میره و زیر دوش. به دست مادر نورمن. به قتل می رسه. نورمن آثار قتل رو پاک می کنه و جسد ماریون و اتومبیلش رو در باتلاق میندازه. البته فیلم این جا تموم نمیشه و معما و دلهره اش ادامه داره.

۴. نوا و الی (جیمز گارنر و جینا رولندز) در «دفترچه یادداشت» (۳۴ درصد)

10 مرگی که در تاریخ سینما به یاد می مونه

فیلم «دفترچه خاطرات» یا «دفترچه یادداشت» رو حتما دیدین. فیلم عاشقانه ای که در رده ۱۰ فیلم عاشقانه برتر دنیا قرار گرفته. الی و نوا که بعد از چند سال عاشق همدیگه بودن همدیگه رو به دلیل جنگ و البته زورگویی مادر الی گم کردن، در آخر درست تو روزهایی که نوا می خواد با کس دیگه ای ازدواج کنه، به هم می رسن و با هم زندگی عاشقانه ای رو می گذرونن. در ایام پیری به دلیل فراموشی و مریضی نوا مثل گذشته ایام رو باهم می گذرونن و در آخر در پیری با هم می میرن.

۵. رومئو و ژولیت (لئوناردو دی کاپریو و کلر دنیز) در «رومئو + ژولیت» (۲۶ درصد)

10 مرگی که در تاریخ سینما به یاد می مونه

این فیلم برگرفته از داستان معروف ویلیام شکسپیره که در اون لئوناردو دی کاپریو بازی کرده. رومئو و ژولیت دختر و پسر جوونی ان که خونواده های اونا با همدیگه دشمن دیرینه دارن و از این رو اجازه نمی دن اونا با هم ازدواج کنن. قهرمانان یه زوج جوون ساده که در آتیش عشق همدیگه می سوزن. اما نمی تونن به هم برسن. چون ژولیت ناامید از تحقق عشقش و با هدف تنبیه و اخطار بقیه، مایعی رو که لارنس راهب به اون داده مینوشه که یه مدت اون رو مثل مرده ای به خواب عمیقی فرو می بره.

خبر مرگ ژولیت در شهر می پیچد و مجلسی که واسه ازدواج ژولیت با کنت پاریس برپا شده بود، به مجلس عزا تبدیل میشه. رومئو هم به دنبال شنیدن این خبر سمی رو جفت و جور می کنه و واسه رسیدن به ژولیت سم رو مینوشه. بعد از ۴۲ ساعت ژولیت از خواب بلند میشه و چون با جسد بی جون رومئو رو به رو می شه، با خنجر رومئو به زندگی اش پایان میده.

۶. مرگ مادر بامبی در بامبی (۲۳ درصد)

10 مرگی که در تاریخ سینما به یاد می مونه

بامبی براساس داستان «بامبی در جنگل» رمانی که از فلیکس سالترن نویسنده اتریشی ساخته شده. این داستان به زبون آلمانی نوشته شده و اولین بار در سال ۱۹۲۳ در اتریش منتشر شد. این اثر، داستان زندگی یه شوکا (یه جور گوزن) به همراه پدر و مادر خود و در تعامل و رویارویی با آدماس که به مرگ مادر اون بوسیله شکارچیا، و افزونی دایره تجربیات اون در زندگی میرسه، که نوع مرگ مادر اون رو در مقدمه این مطلب گفتیم.

۷. جون کافی (مایکل کلارک دانکن) در «دالان سبز» (۲۱ درصد)

10 مرگی که در تاریخ سینما به یاد می مونه

«دالان سبز» یا «راه سبز» فیلمی با درون مایه ای فلسفیه که مورد بی توجهی جایزه های هالیوودی قرار گرفت، اما تشویق منتقدان رو با خود داشت. فیلم تو یه زندان میگذره و درباره پل اجکام (کامل هنکس) است که به دلیل کهولت سن در خونه سالمندانه و به بیان بخشی از خاطرات خود واسه دوستش در زمان خدمتش در پلیس امریکا می پردازه.

اجکام در جوونی در زندان مسئول گروه اعدام کنندگان بوده و در اون جا با یه مشکی پوست بزرگ اندام و خوش قلب به نام جون کافی (مایکل کلارک دانکن) آشنا می شه که قدرتی عجیب داره و به واسطه اون اجکام رو از درد و مریضی رها می کنه. این زندانی متهم به قتل دل خراشانه دو دختربچه بود. پلیس کم کم می فهمه که جون نه فقط سنگ دل نبوده، بلکه بسیار هم کاردان و بامحبته. آخرسر جون کافی تو یه صندلی الکتریکی اعدام می شه. فیلم به دلیل آشنا کردن مخاطب با وجوه شخصیتی جون کافی هنگام مرگ اون تاثیر بسیاری میذاره.

۸. کین (جون هارت) در «بیگانه» (۱۸ درصد)

10 مرگی که در تاریخ سینما به یاد می مونه

یه کشتی فضایی تجاری با هفت سرنشین در راه برگشت به زمین با پیام کمک از طرف سیاره ای تو مسیرش مواجه می شه. کامپیوتر کنترل کننده سفینه افراد رو از حالت فریز خارج می کنه تا به این پیغام جواب داده شه.

افراد داخل سفینه واسه بررسی محل فرستادن پیام، روی سیاره فرود می کنن که در بین فرود سفینه دچار آسیب می شه. یه گروه سه نفره به سردستگی کین در بین این که سفینه تعمیر می شه، تصمیم به بررسی میدونی محل می گیرن. اونا پس از خروج از کشتی و مراجعه به محل با بقایای یه کشتی فضایی مواجه می شن. در بین بررسی کلونی بوسیله کین، یکی از اونا به اون می چسبد و اون تحت مراقبت رباتی قرار میگیره که باعث شده تا این سفینه به اشتباه به این سیاره بشینه. کین در آخر به سرنوشت بقیه اعضای این سفینه به غیر از ریپلی قرار میگیره و می میره.

۹. الیاس (ویلم دافو) در «جوخه» (۱۴ درصد)

10 مرگی که در تاریخ سینما به یاد می مونه

«جوخه» درباره انسانیتیه که در جنگلای ویتنام گم شده. فیلم درباره سرباز تیلوره که زیر نظر گروهبان الیاس کار می کنه. با این که الیاس یه مرد جنگی تموم عیاره، اما انسانیت خود رو هنوز از یاد نبرده. در دهاتی گروهبان بارنز واسه تهدید یه ویتنامی، اسلحه رو بر سر کودکی میذاره و این شروع جنگ میان بارنز و الیاسه که همین اتفاق هم باعث می شه بارنز الیاس رو در بین عملیات در جنگل بکشه و به گردن دشمن بندازه.

۱۰. گروهبان هاوی (ادوارد وودوارد) در «مرد حصیری» (۱۱ درصد)

10 مرگی که در تاریخ سینما به یاد می مونه

این فیلم در ژانر ترسناک قرار داره. گروهبان هاوی به جزیره ای میره تا به بررسی پنهون شدن یه دختر جوون بپردازه. اما براساس اتفاقاتی دهات نشینان آخرسر اون رو با کوهی از حصیر و چوبای نازک به آتیش میکشن و در عین حال شروع به خونده ترانه انگلیسی می کنن و دعا می خونن.

فرزندان ستاره های بزرگ هالیوود+عکس

عکس العمل هنرمندان به درگذشت داوود رشیدی

مطالب باحال روز چلچراغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *