۱۰ فناوری تخیلی که واقعی شدند

تخیل از یه سو و بلند پروازی از طرف دیگه، همیشه آدم رو به ساخت وسایلی هدایت کرده که با اینکه در اول شاید عملیاتی به نظر نمی رسیدن اما کم کم خلاقیت بشر اونا رو به طور واقعی وارد زندگی کرده.

به گزارش خبرگزاری مهر، آدم که همیشه در تلاش واسه بهبود زندگی و جستجوی رفاه بوده، با خیال پردازی بخشی از این نیاز رو جواب گفته، خیال پردازیایی که شاید تحققان غیرممکن و محال به نظر می رسیده اما کم کم عینیت یافته و وارد زندگی روزمره شدن.

هنر سینما به آدم کمک کرد این خیال پردازیا رو با بقیه سهیم شه و با ساخت فیلمای علمی تخیلی به محققان ایده عرضه فناوریایی رو بده که زندگی آدم رو از ان رو به اون رو کنن؛ از جمله این خیال پردازیا میشه به گوشی موبایل، اسکن بدن، روباتهای کارگر و شاید باحال تر از بقیه سفر و زندگی در فضا اشاره کرد.

در این گزارش به ۱۰ فناوری اشاره می شه که قبل از این در فیلمای علمی تخیلی دیده می شدن اما امروزه در زندگی روزمره تحقق پیدا کردن.

صفحه نمایشای لمسی

صفحه نمایشای لمسی که در فیلم تخیلی پیشتازان فضا (Star Trek) بسیار بعید و آینده نگرانه تلقی می شد، امروزه به یه وسیله روزمره روی تلفنای همراه و رایانهامون تبدیل شده.

10 فناوری تخیلی که واقعی شدن

این فناوری امروزه به طور بزرگی در تلفنای هوشمند، لپ تاپ و دیگه وسایل الکترونیکی کاربرد داره.

روباتای خدمتکار

در فیلم انیمیشنی The Jetsons یه روبات خدمتکار کارای خونه از جمله تمیز کردن رو انجام میده و به کارای صاحبخانه می پردازه.

10 فناوری تخیلی که واقعی شدن

در سال ۲۰۰۲ محققان آمریکایی روباتی به نام Roomba ساخته و با قیمتی برابر ۱۹۹.۹۵ دلار وارد بازار کردن. این روبات می تونست به صورت هوشمند و خودکار کف اتاق رو جارو بکشه. بعدا در بقیه نسخه ها این روبات پیشرفت داده شد و توانایی شستشو هم به اون اضافه شد.

اسکنر بدن

در فیلمی با عنوان “یادآوری کامل” محصول ۱۹۹۰ دستگاهی نشون داده می شه که می تونه بدن آدم رو اسکن کنه.

اکنوناین فناوری البته بسیار پیشرفته تر واقعیت یافته و در زمینه های جور واجور پزشکی و امنیتی ازش استفاده می شه.

tech1

ساعت موبایلی

انتشار یه کتاب کمیک در سال ۱۹۴۶ ایجاد کننده ساخت یه فیلم علمی تخیلی در سال ۱۹۹۰ شد که در اون شخصیت داستان به نام “دیک تریسی” ساعتی به دست داشت که به کمک اون می تونست با بقیه رابطه برقرار کنه.

tech2

در سال ۲۰۰۹، شرکت ال جی ساعتی رونمایی کرد که نه فقط ساعت بود بلکه با داشتن صفحه نمایش لمسی، دوربین عکاسی و اسپیکر امکان ایجاد تماس تلفنی رو هم جفت و جور می کرد.

مثل سازی موجودات زنده

نویسندگان داستانای علمی و تخیلی همیشه مثل سازی موجودات زنده رو پیش بینی کردن؛ موضوعی که طی سالهای گذشته به ثمر نشسته س.

10 فناوری تخیلی که واقعی شدن

تا به امروز محققان بیشتر از ۲۰ نوع حیوان رو از گوسفند گرفته تا موش مثل سازی کردن. اما بر خلاف فیلمای تخیلی، مثل سازی آدم بنا به دلایل اخلاقی اون محقق نشده.

تماسای هولوگرافیک

به تصاویر سه بعدی تحت شرایط خاصی هولوگرام می گن. ارتباطات هولوگرافیک در خیلی از فیلما از جمله جنگ ستارگان ۱۹۷۷ شده.

سال ۲۰۰۸ شرکت استرالیایی Telstra واسه اولین بار و به صورت عمومی، رابطه بین مهندس ارشد خود در همایشی رو به صورت هولوگرافیک برقرار کرد. این همایش ۴۶۰ مایل با مهندس ارشد فاصله داشت.

10 فناوری تخیلی که واقعی شدن

هم اینکه در انتخاب ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۰۹ شبکه CNN از یه سیستم پیچیده دوربین واسه نمایش مهمونای خود به صورت هولوگرافیک استفاده کرد. در این سیستم از ۳۵ دوربین پیشرفته به طور همزمان استفاده می شد.

خودروهای خودران و بدون راننده

شاید یکی از مهمترین ویژگیای فیلمای علمی و تخیلی هیجان انگیز، وجود خودروهایی باشه که بدون نیاز به راننده حرکت می کنن.

10 فناوری تخیلی که واقعی شدن

حالا شرکتای خودرو ساز برتر و شرکتای فناوری خود رو معطوف ساخت خودروهای خودران کردن تا با کم شدن خطای انسانی امنیت جاده ها، سرنشینان خودرو و عابرین پیاده رو زیاد کنن.

شنل نامرئی کننده

شنل نامرئی کننده واسه تماشاچیان فیلمای “هری پاتر” از جذابیت خاصی برخورداره و در پردازش شخصیت این داستانا خوب به درد بخور واقع می شه.

tech3

حالا این شنلا در آستانه تحقق پیدا کردن هستن و محققان به پیشرفتایی در رسیدن به این پوششای نامرئی کننده دست پیدا کردن.

کلیدهای با قفل اثر انگشتی

ایده به کار گیری اثر انگشت واسه قفل کردن و یا باز کردن قفل در فیلم (Predator ( 1987 مطرح شد. موجودات فرازمینی و بیگانه در این فیلم واسه فعال کردن ابزاری که به مچ دست خود بسته بودن باید اثر انگشت خود رو روی صفحه دستگاه می گذاشتن.

10 فناوری تخیلی که واقعی شدن

حالا قفل بسیاری فناوریا با به کار گیری اثر انگشت باز می شه که از جمله اونا می تونه به گجتای لمسی شرکت اپل اشاره کرد.

رشد عضو یدکی واسه بدن

آدم همیشه تولید عضو یدکی واسه بدن رو در تخیل خود پرورانده تا بتونه عضوهای خراب شده بدن رو جانشین کنه.

10 فناوری تخیلی که واقعی شدن

این بلندپروازی حالا به لطف تلاش محققان طی سالهای گذشته به واقعیت رسیده و ساخت عضو یدکی واسه بعضی ازاعضای بدن از جمله نای، لاله گوش و بینی تحقق پیدا کرده.

کنترل رایانه ها از راه دور

یکی از جدیدترین تخیلات آدم در فیلمای علمی و تخیلی مربوط به سال ۲۰۰۲ و فیلم “گزارش یه کمترین” با بازی کامل کروزه. در اون سالها کمتر کسی تصور می کرد اینجور فناوری به سرعت واقعی شه و بشه رایانه ها رو از راه دور کنترل کرد.

10 فناوری تخیلی که واقعی شدن

این خیال پردازی آدم بوسیله شرکت مایکروسافت و با عرضه کینکت محقق شد.

رایانه های هوشمند

در فیلم “۲۰۰۱، یه ادیسه فضایی” رایانه بسیار هوشمندی به نام Hal 9000 به تصویر کشیده می شه که هوش بشری رو به رقابت میکشه.

محققان علوم رایانه تلاشای خود روی ساخت رایانه های هوشمند معطوف کرده و سال ۱۹۹۷ شرکت IBM موفق شد رایانه هوشمندی به نام deep Blue طراحی کنه که گری کاسپاروف قهرمون شطرنج دنیا رو شکست دهد.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

خبرگزاری مهر نشر دوباره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *