انجمن اقتصاد جهانی تو یه گزارش جدید فناوری های برتری که امسال عرضه می شن رو معرفی کرده. نوبر عافیان، یکی از دست اندرکاران این انجمن، اینطور نوشته “شاید بشه گفت که تکنولوژی به مهمترین عامل ایجاد تغییر در دنیای مدرن تبدیل شده. هر چند که فناوری های جدید هیچ وقت بی خطر نیستن، نتیجه کار مثبت اونا راه حل های خلاقانه ایه که واسه خیلی از مشکلات و رقابت های جهانی، از کمبود منابع گرفته تا تغییرات آب و هوایی، در اختیار ما قرار میدن.

به گزارش آلامتو به نقل از ویبرو ؛ “این انجمن می خواد با مشخص کردن مهمترین نتیجه کار های دنیای فناوری، آگاهی عمومی رو در مورد کاربرد های بالقوه اونا بالا برده و از این روش موجب پشتیبانی بیشتر از اونا شه.”

همراه ما باشین تا ۱۰ فناوری برتری که امسال باید منتظر اونا باشین رو به شما معرفی کنیم.

۱. پوشیدنی های الکترونیکی

گوشی هایی که می تونن ضربان قلب شما رو اندازه بگیرن، سنسورهایی در زیر لباس که حرکات شما رو دنبال می کنن، یه خالکوبی موقت که علائم حیاتی بدن رو می سنجد و پاشنه های کفشی لمسی که راه درست شما رو براساس سیستم GPS و با لرزشی در پا براتون مشخص می کنن.

کاربرد این دستگاه ها هم بسیار زیاد و متنوعه: این امید هست که افراد نابینا بتونن از این کفش های لمسی در جهت یابی کمک بگیرن. عینک گوگل هم تو یه عمل جراحی به کمک یه دکتر آمده تا بتونه از سوابق پزشکی و دیگه اطلاعات چشمیِ مریض باخبر شه و براساس اون عمل رو پیش ببره.

۲. ترکیبات نانوساختاریِ کربن

تعداد اتومبیل ها روز به روز در حال زیاد شدنه و آلودگی به وجود اومده بوسیله اونا تبدیل به یه مسالۀ مهم شده. اما با بالا بردن بهره وری وسایل نقلیه می توان تا حد زیادی آلودگی به وجود اومده بوسیله اونا رو کم کرد.

روش های جدید واسه تولید فیبرهای کربنی با ساختار نانو، وعدۀ ساخت اتومبیل هایی رو نشون میدن که وزن اونا ۱۰% یا حتی بیشتر از اون کمتره. اتومبیل های سبک تر نیاز به سوخت کمتری واسه حرکت دارن. پس کارکرد اونا بالا می رود و نتیجۀ اون کم شدن اندازه گاز های گلخانه ای است.

۳. استخراج فلز از پروسه تصفیۀ آب شور

آب آشامیدنی در حال کمتر شدنه و در نتیجه تصفیه کردن آب شور تبدیل به یه راه حل شده. با اینحال، تصفیۀ آب شور مشکلات جدی به دنبال داره. علاوه بر اینکه انرژی بسیار زیادی لازمه، این پروسه باعث ایجاد پسماند غلیظ آب نمک می شه که وقتی به دریا برگرده تاثیر زیادی بروی زندگی آبزیان می گذارد.

شاید مناسب ترین راه و روش واسه حل مشکل این باشه که آب نمک باقیمونده در نتیجۀ تصفیه رو به عنوان ضایعه نبینیم، بلکه اون رو یه منبع واسه بدست آوردن مواد با ارزش دیگه به حساب بیاریم. موادی که علاوه بر سدیم، کلسیم و پتاسیم، شامل لیتیوم، منیزیوم و اورانیوم هم می شن.

۴. ذخیرۀ الکتریسیته به روش های جدید

به نظر میاد که فناوری های جدید به پیدا کرده راه حل واسه رقابت های فعلی ما نزدیک می شن. شاید باتری های آینده به جای ذخیرۀ ذغال و گاز، با نگهداری مایعات شیمیایی انرژی بسیار زیادتری رو عرضه کنن. علاوه بر این، باتری های جامد مختلفی هم در حال رقابت بر سر ذخیرۀ الکتریسیته به صورت فشرده و با به کار گیری مواد ارزون قیمت هستن.  اختراع ابرهای گرافینی راه رو به طرف باتری هایی با شارژ بسیار سریع و دووم بسیار بالا باز کرده. هم اینکه تلاش هایی واسه ساخت باتری با به کار گیری منابع دیگری مثل انرژی حرکتی، هوای فشرده و … انجام شده.

۵. باتری های لیتیومی-یونی با فناوری نانوسیم

این باتری ها زودتر شارژ می شن و در مقایسه با باتری های لیتیومی-یونی فعلی ۳۰ تا ۴۰% الکتریسیتۀ بیشتری تولید می کنن. این نسل بعدی از باتری ها می تونن در تغییر بازار اتومبیل های الکتریکی نقش داشته باشن و اجازۀ ذخیرۀ انرژی خورشیدی رو در اندازه خونگی به ما بدن. قراره که این سری باتری ها در طول ۲ سال آینده جای خود رو در بازار گوشی های هوشمند پیدا کنه.

۶. نمایشگری بدون صفحه

این حوزۀ فناوری در سال ۲۰۱۳ تماشاگر پیشرفت سریعی بوده و به نظر واسه ارائۀ نتیجه کار های جدیدی در زمینۀ استفاده نمایشگرهای بدون صفحه آماده س. شرکت های جور واجور پیشرفت های دارای اهمیتی در این مورد داشته ان و هدست های واقعیت مجازی، تولید تلفن همراه واسه استفادۀ افراد سن بالا و ویدئوهایی شبه-هولوگرام از جمله نتیجه کار های این شرکت ها هستن.

نمایشگری بدون صفحه

۷. درمان با به کار گیری میکروبیوم آدم

توجه دنیای پزشکی به میکروبیوم (ریزموجودات شامل باکتری ها، قارچ ها و …) درون رودۀ آدم و نقش اونا در امراض جور واجور از عفونت گرفته تا چاقی، دیابت و التهاب مقعد معطوف شده. این موضوع بیشتر رو شده که با نابود کردن میکروبیوم روده با درمان بوسیلۀ آنتی بیوتیک مشکلات مختلفی مثل عفونت بوجود می آیند که ممکنه حتی تهدیدی واسه زندگی مریض باشن. به خاطر همین، پزشکان بدنبال روش های درمانی با به کار گیری مجموعه ای از میکروب های موجود تو یه رودۀ سالم هستن.

7-human-microbiome-therapeutics

۸. درمان با به کار گیری RNA

پیشرفت علم ما از اسید ریبونوکلئیک (RNA)، فناوری سنتز و هم اینکه علم انتقالِ درون تنی (انتقال اجسام به درون بدن زنده) دست به دست هم داده ان تا داروهای جدیدی رو براساس RNA تولید کنن. داروهایی که می تونن تاثیرِ زیادیِ پروتئین های طبیعی رو کاهش داده، یا اجازه بدن که تولید پروتئین های درمانی مناسب با به کار گیری علم درون تنی انجام شه. الان چندین شرکت خصوصی با هدف عرضۀ درمان های RNA-محور تاسیس شده ان که با شرکت های داروئی و دانشگاه ها همکاری می کنن.

درمان با به کار گیری RNA

۹. تحلیل های پیشگویانه

گوشی های هوشمند یه گزارش کامل از فعالیت های افراد شامل کسائی که می شناسن (لیست شماره تلفن ها و دوستان شبکه های اجتماعی)، کسائی که با اونا صحبت می کنن (اطلاعات تماس، اس ام اس و ایمیل)، جاهایی که می روند (GPS، Wi-Fi، و عکس هایی که محل اونا نوشته شده) و کارایی که می کنن (برنامه هایی که استفاده می شه) رو در خود ذخیره می کنن.

با به کار گیری این اطلاعات و بکار بردن الگوریتم های ماشینی مخصوصا، می توان این اطلاعات رو تبدیل به نمونه های پر از جزئیات و نزدیک به واقعیت در مورد افراد و رفتارای اونا ساخت. این اطلاعات در شهرسازی، تولید داروهای جور واجور، شخصی سازی داروها و … به کمک ما میان.

۱۰. رابطی میان مغز و کامپیوتر

توانایی کنترل یه کامپیوتر فقط و فقط با به کار گیری قدرت ذهن از چیزی که فکر می کنین به ما نزدیک تره. رابط های مغز-کامپیوتر که مستقیماً سیگنال های ذهن رو خونده و تفسیر می کنن الان با موفقیت در پزشکی مورد استفاده قرار گرفته ان. این رابط به کسائی که مشکلات حرکتی دارن اجازه می دهد با کنترل حرکات یه دست روباتی از راه ذهن خود، بتونن ویلچیرشان رو حرکت داده و یا حتی از یه لیوان قهوه بنوشن. هم اینکه، کارگذاری تراشه هایی در مغز اجازه داده آدمایی که بینایی خود رو از دست داده ان تا حدی اون رو باز پیدا کنن.

10-brain-computer-interfaces

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

تکنولوژی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *