محمد علی، بوکسور اسطوره ای آمریکا که مشتای سریع و شخصیت سرکش اش جهان رو مسحور خود ساخته بود در سن ۷۴ سالگی درگذشت.

اون که سه دهه به عنوان یکی از بهترین بوکسورهای سنگین وزن جهان فعالیت داشت به دلیل فعالیتای سیاسی و اجتماعی هم جای خاصی رو در میان ورزشکاران به نام جهان به خود اختصاص داده بود. اینجا نگاهی داریم به ۱۰ عکس به یاد موندنی از دوران حرفه ای اون:

بزرگترین

از روز ۱۵ اوت تا ۱۰ اکتبر گالری Camera Work در برلین تعدادی از عکسای فوق العاده از محمدعلی، اسطورهی مشتزنی رو به نمایش گذاشته، ستاره ای که همیشه خود رو «بزرگترین» می دونست و می خواند. این تصویر از توماس هوپکر، عکاس معروف آلمانیه که در سال ۱۹۶۶ در شیکاگو گرفته شده. هوپکر یکی از عکاسان مومرد علاقه محمدعلی بود.

عکس محمد علی کلی

«شهادت محمدعلی»

این تصویریه که کارل فیشر در سال ۱۹۶۷ واسه روی جلد مجله Esquire جفت و جور کرد. این تصویر از نقاشیای دوران رنسانس از سنت سباستیان یا قدیس سباستیان الهام گرفته شده. وقتی که محمدعلی در سال ۱۹۶۷ واسه جنگ در ویتنام به خدمت فراخوانده شد، سر باز زد و به دنبال ان به ۵ سال حبس محکوم شد. اون با پرداخت پول، از زندان جون به در برد، البته عنوان قهرمانی جهان و مدرک بوکس از اون گرفته شد.

عکس محمد علی کلی

«یه تیر و چهار نشون»

این عکس اثر هری بنسون، عکس اسکاتلندیه و در میامی گرفته شده. محمدعلی در اون زمان هنوز به اسلام نگرویده بود و کاسیوس کلی نام داشت. کلی در دیدار با ستارگان بیتلا با یه ضربه کوچیک همه رو «ناک اوت» می کنه.

قهرمون جوون

این تصویر یکی از معروف ترین عکس هاییه که از محمدعلی در رینگ مشتزنی گرفته شده. اون در سا ل ۱۹۶۵ در رقابت پایانی قهرمانی جهان به مصاف سونی لیستون رفت؛ حریفی مشهور که قهرمون جهان بود. لیستون اما در راند ششم به دلیل مصدومیت دیگه وارد رینگ نشد و اینجوری کلی واسه اولین بار به قهرمانی جهان رسید. این عکس از چهره «قهرمون جوون» اثر رسیدن لیفر، عکاس آمریکاییه.

عکس محمد علی کلی

ایمان و باور

کاسیوس کلی در سال ۱۹۶۵ به دین اسلام گروید و نام خود رو به محمدعلی عوض کرد. اون در اواخر دهه شصت میلادی یکی از هواداران صاحب نام جنبش مسلمون آمریکا به رهبری ملکوم ایکس بود و آشکارا هم درباره دین و باورش سخن می گفت. تصویری از محمدعلی موقع نیایش در رینگ مشتزنی، این عکس رو توماس هوپکر در سال ۱۹۶۶ در جریان مسابقه ای در لندن گرفت.

عکس محمد علی کلی

سرگرم کننده ای بااستعداد

محمدعلی ار هر فرصتی واسه سرگرم کردن هوادارانش استفاده می کرد که دسته دسته حتی سر تمرینات این ستاره مشتزنی حاضر می شدن. این عکس رو پیتر آنجلو سایمن در سال ۱۹۷۲ در بین یکی از تمرینای طناب زدن محمل علی گرفته. در این سال بود که اون جورج فورمن ستاره «شکست ناپذیر» بوکس رو شکست داد.

«غرش در جنگل»

در روز چهارشنبه سی ام اکتبر سال ۱۹۷۴ جرج فورمن، قهرمون سنگین وزن بوکس اون زمان جهان (چپ) در کینشاسا، پایتخت جمهوری دمکراتیک کنگو (زئیر قبلی)، در باربر محمدعلی، قهرمون قبلی جهان قرار گرفت و برخلاف گمانه زنیای کارشناسان از اون شکست خورد. برخیا این مسابقه رو که به «غرش در جنگل» معروفیت یافته، معروف ترین جنگ تاریخ ورزش مشتزنی می دونن، تصویر: ضربه سهمگین محمدعلی (راست) به فورمن.

عکس محمد علی کلی

غرور

این تصویر رو هم توماس هوپکر گرفته. محمدعلی که واسه کوتاه کرده مو سراغ آرایشگر رفته، به حاصل کار و چهره اش در آینه نگاه میکنه. اون در توصیف خود بیشتر از واژه «قشنگتر» استفاده می کرد و می گفت که برخلاف دیگه بوکسورها در چهره اون کمتر نشانی از جنگ و مقابله دیده می شه. اون در وقتی که سپاهان در آمریکا شهروند درجه دو بودن، خود رو زیباترین می نامید.

عکس محمد علی کلی

اراده و همت

محمدعلی با سبکبالی مشت می زد و به نظر می رسید که اون نیروی چندانی واسه این کار صرف نمی کنه، اما در واقع با همت و اراده فوق العاده بود که اون تونست به این موفقیتا برسه. این مشت زن ۱۹۱ سانتیمتری در مورد خود می گفت:«من هم چون پروانه بال می زنم و مثل زنبور نیش.» تصویری از کلی در بین تمرین در سال ۱۹۶۶ در شیکاگو، این عکس رو توماس هوپکر گرفته.

عکس محمد علی کلی

«استاد رسانه»

عکسایی که در نمایشگاه «محمدعلی» در برلین ارائه شدن، نشون میدن که این اسطوره مشتزنی نه فقط سوژه عکاسی بود بکه خود هم در تشکیل اثر نقش و نفوذ داشت. عکاسان خیلی از سادگی کار با این ورزشکار محبوب سخن گفته و براین باور بودن که کلی درک و فهم خوبی از کار با رسانه و هنر داشته. این تصویر هم اثری از توماس هوپکره.

زیباترین مناظر طبیعی جهان / عکس

ایده هایی از تبلیغات خلاقانه و دیدنی

دویچه وله عکس دیدنی مطالب باحال روز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *