علائم سرطان

به گزارش سلامت ؛ وقتی که درد یا مریضی در بدن بوجود میاد، فقط به این دلیل که از نظر شما جزئی به نظر می رسد، بدین معنا نیس که نباید اون رو جدی گرفت. درواقع، تحقیقات جدید نشون می دهد، که حتی مریضی های شایع هم ممکنه اولین علائم اخطار دهنده ی سرطان باشن. تو یه نظرسنجی، از ۱۷۲۹ بزرگسال بالای۵٠ سال انگلیسی، که در مجله پلاس وان منتشر شد، لیستی از ۱۷ مریضی که به درستی ۱٠ مورد از علائم سرطان بودن، مشاهده شد. اون ها هم اینجور خاطر نشون کردن اگه فردی هر کدوم از این علائم رو تازگیا تجربه کرده باید چیجوری با اون برخورد کنه.

مشخص شده که خیلی از مردم توجه کافی به علائم اخطار دهنده ندارن، کاترینا ویتاکر محقق ارشد از دانشگاه لندن و محقق این نظرسنجی می گوید: “بعضی تصور می کنن که این نشونه ها خیلی جدی نیستن، و فکر سرطان حتی به ذهنشون هم خطور نمی کنه.”

ویتاکر می گوید: هرچند واسه اکثریت نزدیک به اتفاق مردم این علائم اخطار دهنده، در واقع نیس، اما واسه کمی ممکنه نشونه ی سرطان باشه، و به خاطر این مراجعه ی هرچه سریع تر به دکتر می تونه زندگی شما رو نجات دهد. حتی اگه دست کم یکی از این علائم رو داشتین، به دکتر مراجعه کنین. اینجا ۱٠ مورد از علائم جدی سرطان اشاره می کنیم.

  1. برآمدگی یا برجستگی

بهتره که هرگونه توده عجیب و غریب بوسیله یه دکتر معاینه شه. در این نظرسنجی، ۷.۵٪ از موارد توده ها غیر قابل توجیح، گزارش شده. این وسط ۶۷٪ از افراد با دکتر خود تماس گرفتن و ۷۷٪ تصور می کردن نشونه ی خیلی مهمی نیس.

  1. سرفه یا خشونت صدا

اگه فصل سرما و آنفولانزا نیس، سرفه می تونه زنگ خطر باشه. اگر سرفه شما بازم ادامه دار شد، می تونه نشون دهنده سرطان حنجره، ریه و یا تیروئید، یا سرطان لنفاوی باشه. شایع ترین علامت در میان شرکت کنندگان در نظرسنجی همین بود. ویتاکر گفت: ” می دانیم سرفه و سرماخوردگی الان همه جا هست و پیشنهاد نمی کنیم که هر کسی با سرفه به دکتر خود مراجعه کنه، اما اگه نشونه هایی دارین که برطرف نمی شه، و یا غیر معموله، از مراجعه و مشورت با پزشکتون نترسین.”

  1. تغییر در اجابت مزاج

در مطالعه ی ویتاکر، ۱۸٪ از مردم تغییراتی در زمان، اندازه، و یا اندازه دفع رو تجربه کرده ان. هرچند این مشکلات معمولا با مصرف غذاهای خاص و یا دارو هم ایجاد می شه، اما اگه فهمیدین، این روند به طور متمادی در دراز مدت برطرف نشد، ممکنه مربوط به سرطان روده بزرگ باشه.

  1. تغییر در فعالیت مثانه

از اون جایی که عفونت های دستگاه ادراری در زنان شایعه، این علامت بیشتر ندیده گرفته می شه. اما چه مرد باشین و چه زن، اگه نشونه هایی مثل خون در ادرار، تجربه ادرار یهویی یا احساس درد در زمان راه رفتن داشتین، شک نداشته باشین واسه رد احتمال سرطان مثانه، کلیه و یا پروستات به دکتر خود مراجعه کنین.

  1. درد غیر قابل توجیح

درد همیشگی در بدن نشون دهنده یه مشکله، و می تونه نشونه هر نوع مریضی باشه، سرطان استخون یا سرطان تخمدان. انجمن سرطان آمریکا می گوید که، درد به وجود اومده بوسیله سرطان عموما بدون معناست که مریضی زیاد شده و زمانیست که باید احساس خطر کرده و از دکتر خود وقت ملاقات بگیرین. یکی از یافته های قابل توجه در بررسی های ویتاکر این بود که تنها حدود ۴٠٪ از مردم در این تحقیق، واسه دردی که متحمل می شدن نگران بودن و اون رو مشکلی جدی تلقی می کردن.

  1. یه گلودرد طولانی

گلودرد ممکنه فقط به وجود اومده بوسیله سرمای زمستونی باشه، اما مداومت اون می تونه مشکل جدی تری مانند سرطان حنجره و سرطان گلو باشه. تقریبا ۷۸٪ از افراد تصور نمی کردن مشکلات گلوشون خیلی جدی باشه.

  1. کاهش وزن غیرعادی

به گزارش انجمن سرطان آمریکا، کاهش وزن بین ۵ کیلو یا بیشتر بدون هیچ دلیلی، می تونه اولین نشونه ی سرطان باشه. این از شایع ترین علائم اخطار دهنده ی سرطان پانکراس، معده، ریه، و یا سرطان مری می باشه.

  1. مشکلات در بلع

گرفتگی حلق، هرچند در این بررسی خیلی شایع نبود اما، می تونه مربوط به مشکلی در سیستم عصبی و یا سیستم ایمنی، شامل سرطان مری، معده یا گلو باشه.

  1. خونریزی

سرفه خونی می تونه از علائم سرطان باشه. خون در مدفوع هم می تونه از علائم سرطان روده ی بزرگ یا راست روده باشه. زنائی که خونریزی واژینال غیر قابل توضیح رو تجربه کرده ان، باید واسه سرطان دهانه ی رحم یا غشای داخلی رحم مورد معاینه قرار گیرند. ترشح خونی از نوک سینه احتمال سرطان سینه رو بوجود می آورد، هم اینکه خون در ادرار می تونه به این معنی باشه که شما به سرطان مثانه یا کلیه گرفتار شده اید. خونریزی غیر عادی می تونه درزمان تموم مراحل سرطان اتفاق بیفته، و لازمه مراجعه به پزشکه.

  1. تغییر در خال های پوستی

در این بررسی اومده که از بین آدمایی که تغییراتی در خال ها یا ظاهر زگیل های خود مشاهده کرده بودن، تنها ٪۴۷ به دکتر مراجعه کردن. چیزی که نگرانی رو افزایش می داره، نبود توجه ی ۸۸٪ از آدما به این خال ها و زگیل های تغییر شکل پیدا کرده بود، چون اون رو علامت جدی تلقی نمی کردن، اما این تغییرات می تونه مربوط به سرطان پوست باشه که در بسیاری موارد قابل درمانند.

۱۰ نشونه خاموش لوسمی (سرطان خون) که نباید ندیده گرفته شن

نشونه های سرطان ریه

سرطان مجله سلامت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *