موفقیت از همون زمان کودکی شکل میگیره و رابطه نزدیکی با رفتار والدین داره اگه می خواید فرزندانی موفق داشته باشین تلاش کنین ۱۰ عادت زیر رو در زندگی پیاده کنین.

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ بعضی از والدین واسه اینکه بتونن بهتر به انجام وظایف خود بپردازند بیشتر از راهکارهای والدین بسیار موفق در تربیت فرزندان خود استفاده می کنن.

همیشه سئوالاتی هم تو ذهن اونا به وجود میاد که مثلا باید زمان خوابیدن کودکان شون رو به ساعات اولیه تری از شب تغییر بدن؟ باید واسه یادگیری دروس پیانوی کودک شون، اصرار بیشتری کنن؟ و هزاران سئوال دیگه که بعضی وقتا والدین از جواب دادن به اونا ضعیف هستن.

در ادامه این نوشته شما رو با بعضی از عادات والدینی که فرزندان موفقی دارن آشنا می کنیم. با اینکه شاید تفاوتای شخصیتی، توانمندیای جسمی کودکان، استعدادها و چیزهای مورد علاقه شون فرق داشته باشه اما شاید به کار گیری بعضی از این راهکارها واسه بچه شما هم به درد بخور باشه. این موارد رو با هم تقدیم حضوتون می کنیم:

وظایفی رو در منزل به فرزندان تون واگذار کنین

وقتی که کودک شما به انجام کارای خونه می پردازه شما از همون دوران کودکی اون رو با کار کردن آشنا می کنین. نه فقط شما به اون شانس مشارکت در زندگی خانوادگی رو دادین بلکه اون برعهده گرفتن مسئولیت روزانه در زندگی رو هم تجربه می کنه. هم اینکه انجام بعضی از کارای منزل می تونه اونا رو واسه ورود به دانشگاه و یا زندگی ای با مسئولیت بیشتر در دوران بزرگسالی آماده سازه.

انتظارات بالایی داشته باشین

والدین موفق بیشتر واسه خود و فرزندان شون، انتظارات بالایی رو مشخص می کنن. هم اینکه داشتن انتظارات بالا دلیل می شه که اونا سختکوشی واسه رسیدن به اهداف شون رو بیاموزند. البته همیشه باید این نکته رو در نظر داشته باشین که انتظارات شما از بچتون واقع گرایانه باشه.

علاوه بر این لازمه بدونین که قرار دادن فشار بیشتر از اندازه بر کودکان می تونه دلیل ایجاد اضطراب و عقب نشینی اونا شه.

خودتون هم بیاموزید

بیشتر والدینی که خود تحصیلکرده هستن فرزندان شون هم در این راه قرار می گیرن. شاید بهتر باشه والدینی که خودشون تحصیلات دانشگاهی رو کسب نکرده ان واسه تشویق بیشتر فرزندان شون به سمت اهداف تحصیلی، خود هم آموزشایی ببینن.

زندگی خوب رو به فرزندان تون نشون بدید

واسه اینکه الگوی مناسبی واسه فرزندان تون باشین لازمه که بنیان خانوادگی، شغلی و مکانی محکمی داشته باشین. داشتن یه شغل ثابت و خوب، روابط خوب با اعضای خونواده و خونه ای که محل آرامش شما باشه می تونه حس خوبی به بچتون بده.

لازم نیس که حقایق زندگی خود رو از فرزندان تون مخفی کنین بلکه می تونین به اونا واسه رسیدن به موفقیت انگیزه بدین. اگه اونا ببینن که زحمت کشیدن و سختکوشی همراه با نتیجه س اون وقت اونا هم واسه ساختن آینده شون سرمایه گذاریایی رو می کنن.

در سنین کم اونا رو با اعداد آشنا کنین

آشنایی کودکان با اعداد نه فقط بعدا در ریاضیات به اونا کمک می کنه بلکه در خوندن هم بسیار موثره. به خاطر همین هم در دوران پیش دبستانی کودکان رو با اعداد آشنا می کنن تا اونا بتونن واسه برآورده کردن انتظارات سیستم آموزشی در دوران دبستان و بعد از اون آمادگی داشته باشن.

زمانایی رو در کنار هم بگذرونین

کودکانی که با والدین خود روابطی براساس امنیت دارن، بدون در نظر گرفتن مسائل اجتماعی و اقتصادی بیشتر موفق تر هستن. البته این بدون معنی نیس که باید هر هفته فرزندان تون رو به سینما و پارک ببرین بلکه می تونین در زمان خوابیدن واسه اونا کتاب بخونین، با هم غذا بخورین و یا در زمانایی که اون به شما نیاز داره در کنارش باشین.

اگه رابطه شما با بچتون از همون وقتی که متولد می شه خوب باشه این می تونه موجبات امنیت کودک تون رو جفت و جور آورد.

به اونا بیاموزید که چیجوری با مشکلات مقابله کنن

والدین کودکان موفق بیشتر ابزاری رو در اختیار کودکان شون قرار میدن تا بتونن مشکلات و مسائل خود رو حل کنن. این وسیله می تونه صحبت کردن با فرزندان شون در مورد حل کردن مسائل شون و یا پیشنهاد کردن راهکارهایی به اونا باشه.

این کار می تونه به کودک احساس صلاحیت و اعتماد به نفس بده و مهارتای با ارزشی رو واسه هدایت کردن زندگی آینده در اختیار اونا قرار میده.

احساسات اونا رو درک و قبول کنین

از اونجایی که کنار اومدن با احساسات و بیان اونا واسه خیلی از افراد خصوصا کودکان سخته می تونین به اونا در بیان و درک احساسات شون کمک کنین. مثلا به بچتون بگید :”میتونم درک کنم که نرفتن به مهمانی دوستت چقدر واسه تو سخته.” اینکه به کودکان تون اجازه بدید که به جستجوی احساسات خود بپردازه واسه موفقیت اون در آینده هم به درد بخور هستش.

مسائل و مشکلات زندگی رو کمی آسون بگیرین

بیشتر والدینی که استرس کمتری دارن فرزندان شون هم همین وضعیت رو تجربه می کنن. استرس مثل یه مریضی مسری به افراد دیگه هم انتقال پیدا می کنه پس تلاش کنین که از گستردن استرس در محیط خونه دوری کنین و واسه بچتون مکان آرومی رو جفت و جور کنین.

واسه بچتون کتاب بخونین

کتاب خوندن واسه بچتون حتی وقتی که اون تنها یه نوزاده می تونه به مهارتای کلامی اون در آینده کمک کنه. هم اینکه خوندن کتاب دلیل می شه که حس همدردی و مهارت اراده کردن در اون زیاد شه. علاوه به همه اینا با در آغوش گرفتن اون می تونین موجبات سلامت بچتون رو هم جفت و جور کنین.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

تربیت بچه ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *