voice

به نظر شما آزاردهنده ترین صدا چیه؟ از صدای گریه بچه گرفته تا کشیدن ناخن روی تخته مشکی، صداهایی در زندگی روزمره ما هست که به قول معروف روی اعصاب آدم راه می روند.

محققان فهرستی از ۴۷ صدای آزاردهنده جفت و جور کردن و با همکاری تعدادی داوطلب، اثر بد این صداها بر مغز رو با به کار گیری اسکن مغزی بررسی کرده و در آخر به ده صدایی که بیشتر از همه عذاب آور بود، رسیدن. تموم این صداها فرکانسی بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ هرتز دارن.

۱ـ استفراغ: شنیدن صدای استفراغ حال آدم رو ناخودآگاه بد می کنه. صدای استفراغ، بسیار تهوع آوره چون ذهن، اون رو سریع تداعی می کنه. تخلیه مواد از درون بدن به بدترین شکل ممکن، بسیار نفرت انگیز و منزجرکنندهه. درواقع در مطالعه اینترنتی دیگه که ۳۸۳۰۰۰ نفر در اون شرکت کرده بودن داوطلبان بین شنیدن ۳۴ صدای ناخوشایند، استفراغ رو از همه بدتر می دونستن. باحال این که ویژگیای صوتی استفراغ نفرت انگیز نیس. صدای اون اصلا تیز و دلخراش نیس بلکه با احساسی در ارتباطه که موارد منزجرکننده رو به یاد فرد می آورد. پستانداران این احساس رو بخوبی می شناسن و واسه اونا این مهارت لازمه چون به این وسیله از خوراکیای مسموم دوری می کنن.

۲ـ درخشش صدای میکروفن: وقتی صدای بلند درخشش میکروفن رو می شنوین فقط موهای پشت گردن تون سیخ می شه یا می خواین انگشت تون رو به درون گوش هاتون فرو کنین؟ از تموم صداهای تیزی که در آزمایشگاه تولید شده، این صدا از همه بلندتر و تیزتره و وقتی از طرف محققان دانشگاه سالفورد آزمایش شد از نظر وحشتناکی رتبه دوم رو به خود اختصاص داد.

۳ـ کشیدن ناخن روی تخته مشکی: این صدای سایش با صداهای تیز ربط داره. اما تنها صدای تیزی اون نیس که عذاب دهنده س بلکه بسیار خشن هم هست. بازسازی صدای کشیدن ناخن روی تخته مشکی از طریق ضبط بسیار مشکله چون خیلی از بررسیای آزمایشگاهی تولید این صدا از طریق دستگاه های صوتی رو کمتر از صدای سایش ناخن روی تخته مشکی آزاردهنده می دونن. اما این صدا به نظر خیلیا بدترین صداییه که می تونن بشنون.

۴ـ صدای کشیدن کارد روی یه بطری: در بررسی انجام شده و بررسیای محققان در مدرسه پزشکی نیوکاسل، صدای خراشیدن شیشه بطری از طریق کارد بسیار آزاردهنده تر از کشیدن ناخن روی تخته سیاه س. دیگه صداهایی مثل این که عذاب دهنده هستن ترمز قطار روی ریل راه آهن، جیغ ترمز خودرو و کشیدن یه چنگک فلزی روی تخته سنگه.

۵ ـ جیغ زنا: صدای جیغ یه زن حتی از صدای گریه بچه ها هم ناراحت کننده تره. به طور تکاملی این صدا در قبایل انسانی هشداری مبنی بر وجود خطر بوده و بیشتر مواقع یا واسه جلب کمک ازش استفاده می شه یا عقب روندن موجود خطرناک. از طرفی هنگام بررسیا بعضی از داوطلبان با شنیدن صدای جیغ یه زن لبخند می زدن چون اونا به یاد فیلمای ترسناک می افتادن. این موضوع دلیل محکمی بر اینه که ارتباطای فرهنگی می تونه اثرات هشداردهنده یه جیغ تیز و آزاردهنده رو بدون هیچ سختی ای از بین برداره.

۶ ـ صدای گریه بچه: موضوع تکامل ما رو به بعضی صداهای خاص چون صدای گریه یه بچه حساس کرده . طیف صوتی گریه کودک ترکیبی از فرکانسای ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دور در ثانیه س. این فرکانسا بسیار تیز شنیده می شن و ویژگی صوتی ناخوشایندی دارن. دلیل تکاملی حساس تر بودن به صداهای تیز و خشن اینه که ما به صدای جیغ و دلخراش آدما و گریه کودکان عکس العمل نشون داده و دست به کار کمک شیم و جلوی مشکلات احتمالی رو بگیریم.

۷ ـ ووووزلا: ووووزلا (vuvuzela) یا لپاتاتا (lepatata) نام شیپوریه که در استادیومای فوتبال استفاده می شه و حدود یه متر طول داره. وووزلا صدای بلند و یکنواختی بوجود میاره که مثل صدای فیل و بسیار جنجال برانگیزه و می تونه به شنوایی بازیکنان و مربیان آسیب برسونه. این شیپور در فاصله یه متری از گوش می تونه بیشتر از ۱۱۶ دسی بل صدا تولید کنه. پس می تونه به شنوایی آدم آسیب بزنه. طراحی این شیپور مانند شاخ گوزن آفریقاییه. فیفا در سال ۲۰۰۹ با این بوق مشکل داشت و به کار گیری اون رو ممنوع اعلام کرد اما در رقابتای جام جهانی ۲۰۱۰ با این فکر که این شیپور نمادی از فرهنگ و سنت مردم آفریقاست دوباره آزاد شد. درهرحال کسائی که از راه تلویزیون مشغول تماشای فوتبال هستن می تونن وقتی صدای این شیپور درآمد دکمه قطع صدا رو فشار بدن و بازیکنان در زمین بازی هم از زبون اشاره استفاده کنن.

۸ ـ رعد: دلیل اصلی این که کودکان از صدای رعد می ترسن اینه که یهو بسیار بلند شنیده می شه. صدای ترقها و شلیک گلولها هم به همون اندازه بلند و ترسناکه. هر صدایی که بسیار بلند باشه می تونه آزاردهنده هم باشه. حلزون گوش، اندام حسی شنوایی گوش میانی از طریق صداهای بلند آسیب می بینه. وقتی که دامنه امواج صوتی در حلزون گوش به آستانه تحمل نزدیک می شه، موجب گوش درد می شه.

۹ ـ پارس سگ شرور: پارس سگ تقریبا همه ویژگیا رو در خود داره. می تونه بلند و عجیب باشه و در رابطه با خطر و تهدیده. ارتباطای ذهنی مردم به صدای پارس سگ به اونا حس بدی میده چون ذهن شون، اونا رو به سمت خاطرات بد و ناخوشایند میکشونه. واقعا خود صدای پارس سگ به دلیل کیفیت خشن و دلخراش اون هم رو مخه. صداهای خشن بیشتر مواقع دلخراش حس می شه. صوت شناسا دلخراش بودن یه صدا رو بر مبنای سرعت نوسان اون ـ ۲۰ تا ۲۰۰ بار در ثانیه ـ سبک و سنگین میکنه و یه صدا باید به اندازه کافی نوسان داشته باشه تا شنیده شه و فقط به مقدار بلندی اون مربوط نمی شه.

۱۰ـ دستگاه های صوتی در شب: یکی از بیشترین شکایتای دریافت شده صدای بلند دستگاه پخش موسیقی یا تلویزیونیه که از طریق همسایه ها در شب پخش می شه. واسه کسائی که در مهمانیا شرکت کردن شنیدن صدای موسیقی لذت بخشه اما واسه بقیه غیرقابل تحمل می شه. زمینه و اندازه کنترلی که مردم می تونن روی موضوعی داشته باشن، مقدار عکس العمل احساسی شون به اون مورد رو تعیین می کنه و صدای موسیقی که از دور شنیده می شه و بقیه نمی تونن روی اون تسلطی داشته باشن، اونا رو حساس می کنه. این صدا حتی اگه ملایم باشه بازم عذاب آوره و دقیقا واسه همینه که کسی نمی تونه صدای چک چک شیرآب رو تحمل کنه.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

جام جم آنلاین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *