بوید کوهن در مجله «Fastco Exist» اولین رتبه بندی مربوط به ۱۰ شهر هوشمند جهان رو براساس معیارهایی مثل نوآوری و ثبات منتشر کرد که در کمال حیرت زدگی پایتخت اتریش رتبه اول این فهرست رو از اون خود کرد.

کوهن پس از تحقیقات زیادی که سال گذشته دور و بر نوآوری شهرهای هوشمند در سراسر جهان انجام داد تونست واسه اولین بار به رتبه بندی شهرهای هوشمند در سطح جهان برسه. طبق عقده کوهن، نوآوری و ثبات از مهمترین معیارهای تعیین یه شهر هوشمند هستن. هم اینکه به کار گیری فناوری اطلاعات و ارتباطات واسه مدیریت بهینه منابع هم از دیگر فاکتورهای برجسته در این رده بندی هستن.

اصطلاح «شهر هوشمند» کمی مبهم به نظر می رسه. بعضی ادما از اون به عنوان شهری یاد می کنن که از ارتباطات و فناوری اطلاعات استفاده میکرد تا خدمات عمومی رو در اختیار شهروندان بزاره و بعضی افراد دیگه می گن که شهرهای هوشمند فناوری اطلاعات و هر چیزی که مربوط به اون می شه رو مورد استفاده قرار میدن تا هوشمندترین و کارآمدترین منابع رو مورد استفاده بذارن و در نتیجه بتونن هزینه به کار گیری انرژی رو به کمترین حد ممکن برسانند، چگونگی سرویس دهی رو بهبود بخشن، کیفیت زندگی رو پیشرفت بدن و اندازه آسیب رسانی به محیط زیست رو به اندازه قابل توجه پایین بیارن و البته تموم این اتفاقات رو در سایه به کار گیری نوآوریا و به کمترین حد ممکن رسوندن مصرف سوختای کربنی محقق کنن.

وین

انتخاب وین به عنوان هوشمندترین شهر جهان کمی غیرقابل باور به نظر می رسه چون نام این شهر معمولا در فهرست هوشمندترین شهرها دیده نمیشه. با اینحال وین تنها شهر جهان حساب می شه که در تموم معیارهای در نظر گرفته شده امتیاز کامل رو کسب کرده.

شهر نوآورانه، بهره مندی کامل از فناوریای سبز، بالا بودن کیفیت زندگی و سرویس دهی دولت الکترونیک وین در فهرست شهرهای هوشمند جهان بسیار جدا خودنمایی می کنه و فرمانداری اون طرحایی در دست داره که پیش بینی شده با اجرای اونا موقعیت وین به عنوان هوشمندترین شهر جهان تا سال ۲۰۵۰ میلادی حفظ شه.

از جمله این طرحا میشه به: Smart Energy Vision 2050، Roadmap 2020 و Action Plan 2012-2015 اشاره کرد. مدیران و برنامه ریزان شهر هوشمند وین مذاکرات زیادی رو با سهامداران و صاحبان صنایع بزرگ شروع کردن تا از این روش بتونن نسل جدید ساختمانای هوشمند با درصد آلودگی صفر بسازن، سیستم حمل و نقل عمومی رو هوشمند کنن و آخرین فناوریای اروپا واسه شهرهای هوشمند رو مورد استفاده قرار بدن.

تورنتو

تورنتو بالاترین امتیاز شهرهای هوشمند در آمریکای شمالی رو از اون خود کرده. هم اینکه در فهرست بهترین شهرهای جهان بالاترین امتیازها رو کسب کرده و به واسطه سرعت پیشرفت در زمینه های جور واجور فناوری معروفیت جهانی داره.

شرکت IBM مرکزی در این شهر تاسیس کرده که با نام Business Analytics Solutions شناخته می شه و در اون مهمترین راهکارها واسه پیشرفت شهر مجازی و رفع مشکلات مورد بررسی قرار میگیره.

نام تورنتو هم اینکه در فهرست کلانشهرهای Clinton 40 هم دیده می شه و یعنی میشه گفت وابستگی اقتصاد اون به کربن و سوختای فسیلی بسیار کمه. بخش خصوصی هم در ساخت تورنتوی مجازی بسیار فعالیت کرده و به کمک اون مرکز راهبردی Smart Commute Toronto راه اندازی شده تا امکان دسترسی ساکنان شهرها و روستاها به خدمات عمومی به یه اندازه جفت و جور شه. هوشمند تورنتو به شکلی راه اندازی شده که دولت ۱۰۰ درصد خدمات خود رو بر اساس اون ارائه میده.

پاریس

از دید معماری پایدار واسه شهرهای هوشمند، پاریس بالاترین امتیاز رو در اروپا داره. پاریس در زمینه های جور واجور امتیاز بالایی کسب کرده که از جمله میشه به سومین شهر جهان در مورد به کار گیری نوآوریای فناورانه، اولین شهر سبز اروپا و یازدهمین شهر جهان در مورد سرویس دهی دولت الکترونیک اشاره کرد.

پاریس به واسطه سرویس دهی گسترده ورزش بر اساس شهر اجتماعی معروفیت جهانی پیدا کرده و البته ماه گذشته شهردار پاریس طرحی با نام Autolib نشون داد که به موجب اون ساکنان شهر مجازی می تونن از خدمات ورزشی در دنیای واقعی بهره مند شن. در این طرح ۲۵۰ ایستگاه اجاره شکل های جور واجور لوازم ورزشی از جمله دوچرخه راه اندازی شده که شهروندان به واسطه هویت مجازی خود در شهر هوشمند از خدمات اون بهره مند می شن.

نیویورک

نیویورک تونسته امتیاز بیشتری نسبت به دیگر شهرهای هوشمند به دست بیاره و البته در فهرست بالاترین کیفیت زندگی در بین شهرهای جهان رتبه ۴۷ رو در اختیار داره. فرمانداری نیویورک در سال ۲۰۰۹ میلادی فعالیت مشترکی رو با شرکت IBM شروع کرد و به موجب اون مرکز راهکارهای Business Analytics Solution واسه سرویس دهی کامل شهر هوشمند رو در اختیار گرفت. این مرکز به خاطر پاسخگویی به نیازای پیچیده رو به رشد شهروندان بر اساس محیط مجازی راه اندازی شد و فرمانداری نیویورک به واسطه اون تونست تموم خدمات دولتی و عمومی خود رو براساس اون در اختیار شهروندان بزاره.

به جز شهروندان، تموم مراکز دولتی و خصوصی در نیویورک مجازی می تونن فعالیتای تجارتی و بازرگانی خود رو بکنن و البته همه مردم می تونن خدمات اونا رو در همین محیط در اختیار بگیرن. این اتفاق باعث شده اندازه بازدهی مالیات به سیستم دولتی افزایش قابل توجه یابد و فرمانداری نیویورک پیش بینی کرده طی ۵ سال آینده از این روش ۱۰۰ میلیون دلار بر درآمدهای خود اضافه کنه.

لندن

پایتخت انگلیس در زمینه های جور واجور واسه سرویس دهی گسترده مجازی بسیار امتیاز مناسبی داره. شهر لندن به واسطه طراحی سیستمای پایدار در جهتت بهره مندی از نوآوریای فناورانه شهرتی فراوون کسب کرده و البته ساماندهی سیستم حمل و نقل عمومی به واسطه خدمات شهر مجازی هم تونسته بر اعتبار اون اضافه کنه.

قراره در کالج سلطنتی لندن مرکز شهرهای هوشمند اروپا تاسیس شه و این مرکز بتونه خدمت رسانی در بخش دولت، حمل و نقل، بازرگانی، دانشگاهی و داده های شهروندی رو گسترده تر کنه و البته این اتفاقات با امید به بهره مندی هر چی بیشتر از نوآوریا و کارآیی هر چی بیشتر بخشای جور واجور جامعه صورت میگیره.

شهرداری لندن هم اینکه تازگیا اعلام کرد همکاریای زیادی رو با شرکت O2 شروع کرده تا به موجب اون بزرگترین شبکه خدمات اینترنت رایگان Wi-Fi رو در اروپا راه اندازی کنه.

توکیو

توکیو در فهرست شهرهای هوشمند بزرگ جهان اولین شهر آسیا حساب می شه و در فهرست نوآورانه ترین شهرهای جهان رتبه ۲۲ و دیجیتالی ترین شهرهای جهان رتبه ۱۵ رو از اون خود کرده.

شهرداری توکیو سال گذشته از طرح جدیدی پرده برداشت که به موجب آ« یه شهر هوشمند واسه مناطق حومه و دور افتاده راه اندازی شد. شهرداری این مرکز مجازی رو با همکاری با پاناسونیک، Tokyo Gas و دیگه شرکتای بزرگ راه اندازی کرد تا مردم دور افتاده ترین مناطق هم به واسطه اون بتونن از خدمات دولتی با کیفیتی که شهرنشینان در اختیار می گیرن، بهره مند شن.

شهر هوشمند توکیو در کنار شهر هوشمند خاص مخصوص مناطق دور افتاده علاوه بر سرویس دهی الکترونیک و مجازی طرحای دیگری رو در دست داره که از جمله اون میشه به نصب پنلای خورشیدی در خونه ها، بهره مندی از باتریای هوشمند واسه تامین انرژی منازل، وسایل کاهش مصرف انرژی در خونه ها و استفاده عمومی از لوازم خونگی هوشمند و شبکه ای اشاره کرد. توکیو هم اینکه تمرکز فراوون بر راهکارهای گوشی موبایل هوشمند داره و سرمایه گذاریای زیادی در این مورد انجام داده.

برلین

برلین هم در این مورد بسیار مورد توجه قرار میگیره و کارشناسان اون رو چهاردهمین شهر نوآورانه جهان، هشتمین شهر سبز اروپا و هفدهمین شهر در مورد بالا بودن کیفیت زندگی می دونن.

برلین با همکاری شرکتای BMW، Vattenfall و چیزای دیگه ای به جز اینا، طرح گسترش به کار گیری خودروهای هوشمند با درصد آلودگی صفر رو مورد بررسی قرار میده و البته تونسته در شهر هوشمند خود همه ساکنان برلین واقعی رو عضو کنه. این شهر هم اینکه منبع مجازی تامین انرژی واسه تردد خودروهای برقی هم راه اندازی کرده و تلاش می کنه تا سال ۲۰۲۰ همه خدمات خود رو به صورت به طور کامل الکترونیک به مردم ارائه دهد.

کپنهاگ

این شهر در منطقه اسکاندیناوی بالاترین کیفیت زندگی رو در اختیار داره و عنوان سبزترین شهر در اروپا رو هم به خود اختصاص داده. شرکت زیمنس متولی راه اندازی شهر هوشمند کپنهاگ حساب می شه و با همکاریای این شرکت، شهرداری کپنهاگ موفق شد عنوان انعطاف پذیرترین شرایط زندگی واسه شهروندان رو در جهان به دست آورد.

دلیل به دست آوردن این عنوان بسیار ساده س!؛ چون کپنهاگ ساختار پایدار واسه بهره مندی دائمی از نوآوریای فناورانه رو در اختیار گرفته و بر مبنای سرویس دهی خود بر اساس شهر هوشمند، پیش بینی کرده تا سال ۲۰۲۵ میلادی ۴۰ درصد مردم با به کار گیری دوچرخه رفت و آمدهای روزانه خود رو بکنن و یعنی اندازه تولید دی اکسید کربن بوسیله اونا صفر شه. «فرانک جنسِن» شهردار کپنهاگ در آخرین سخنرانی خود اعلام کرد که راز موفقیت اونا در پیشرفت شهر هوشمنده.

هنگ کنگ

این منطقه هم در زمینه های جور واجور موفقیتای زیادی رو رقم زده که از جمله اونا میشه به سومین شهر جهان واسه سرویس دهی گسترده دولت الکترونیک اشاره کرد.

در مورد کیفیت زندگی، هنگ کنگ رتبه ۷۰ جهانی رو دارا هستش و با اینحال راه اندازی مدل هوشمند شهر بر اساس فضای مجازی تونسته اندازه رضایت مردم رو تا اندازه زیادی زیاد کنه.

الان تموم فرودگاه های هنگ کنگ به سیستم RFID مجهز شدن، چرخه کشاورزی در اون به صورت به طور کامل هوشمند انجام می شه، همه شهروندان یه کارت شناسایی هوشمند دارن. واسه همه هنگ کنگیا هویت مجازی تعریف شده و همه خدمات عمومی از جمله حمل و نقل، کتابخانه ها، سرویسای دولتی، خریدهای روزانه و حتی مکانای پارک خودرو بر اساس شهر مجازی ارائه می شه.

بارسلونا

از وقتی که شهر هوشمند بارسلونا بر کاهش مصرف کربن و پایین آوردن اندازه آلودگی شهری تمرکز کرد، تونست وارد ۱۰ شهر هوشمند برتر جهان شه. بارسلونا این روزا تمرکز زیادی بر به کار گیری پنلای خورشیدی داره و شهروندان با دست کم هزینه می تونن از اون در خونه های خود بهره مند شن.

در این شهر طرحی با نام LIVE EV ارائه شده که به موجب اون هر چیزی رو که در بارسلونای حقیقی هست، در مدل هوشمند شهر بر اساس فضای مجازی در اختیار شهروندان قرار میگیره و واسه سرویس دهی بهتر در اون همکاریای زیادی با شرکتای بزرگ و اتحادیه اروپا انجام شده.

به گزارش عصر رابطه، باید توجه داشت دیگه شهرهای بزرگ جهان از جمله آمستردام، ملبورن، سیاتل، سائوپائولو، استکهلم، ونکوور و … هم خدمات هوشمند زیادی در اختیار شهروندان خود می ذارن و پیش بینی شده در مدت کوتاهی اندازه سرمایه گذاری در شهرهای هوشمند به بیشتر از ۴۰ میلیارد دلار برسه.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

جام جم آنلاین مطالب باحال روز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *