مناطق شهری با وجودی که ۳ درصد از خشکیای زمین رو دربرمی گیرند، سکونتگاه جمعیت بالایی از مردم جهان هستن و به خاطر همین نقش زیادی در حفظ سلامت زمین و محیط زیست دارن.

آمار نشون میده که ۶۰ تا ۸۰ درصد از اندازه انتشار گازهای گلخانه ای جهان در شهرها اتفاق می افته و ۵۰ درصد از حجم زباله های موجود در دنیا در شهرها تولید می شن. هم اینکه ۷۵ درصد منابع طبیعی در شهرها و از راه ساکنان اونا مصرف می شه.

شبکه اخبار محیط زیست در گزارشی به معرفی سبزترین شهرهای جهان براساس اقدامات سبزی که واسه صرفه جویی و مصرف بهینه انرژی انجام دادن، پرداخته که به توضیح زیره:

ریکیاویک: این شهر پایتخت و بزرگترین شهر ایسلند هستش. همه نیاز ۱۲۰ هزار ساکنان اون به گرما، برق و آب گرم از راه تاسیسات زمین گرمایی و انرژی آبی تجدیدپذیر تامین می شه. در اواسط دهه ۲۰۰۰، مسئولان شهر ریکیاویک حمل و نقل عمومی رو با اتوبوسای هیدروژنی جانشین کردن که آب خالص تنها آلاینده اون هستش. مسئولان این شهری بازم می خوان تا سال ۲۰۵۰ ریکیاویک رو به شهری بدون سوختای فسیلی تبدیل کنن.

پورتلند: بزرگترین شهر ایالت اورگن آمریکا از شهروندانی آگاه به مسائل اقتصادی و اهمیت اونا برخورداره که به کار گیری دوچرخه واسه رفت و اومد در اون مورد استقبال قرار گرفته. هم اینکه لامپای قدیمی موجود در خیابونا به خاطر کاهش انتشار کربن با LED جانشین شده. در دهه ۱۹۷۰ یکی از بزرگراه های شش باند این شهر به خاطر ایجاد یه پارک آب نما استفاده شد.

مسئولان شهری پورتلند در نظر دارن تا در آینده فقط به منابع انرژی تجدیدپذیر وابسته باشن.

ونکوور: انرژی برق – آبی ۹۰ درصد انرژی لازم شهر ونکوور کانادا رو تامین می کنه و ۱۰ درصد مابقی از راه انرژیای تجدیدپذیری مثل انرژی باد و خورشیدی جفت و جور می شه. ونکوور یکی از شهرهای اصلی در آمریکای شمالی هستش که پایین ترین اندازه انتشار کربن رو داره. در سال ۲۰۱۲ میلادی، مسئولان این شهر از اجرای برنامه ای خبر دادن که ونکوور در سال ۲۰۲۰ به سبزترین شهر جهان تبدیل شه.

کپنهاگ: این شهر دانمارک دارنده یکی از بزرگترین نیروگاهای بادی نزدیک به ساحله که بیشتر از یه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از ساکنان اون واسه رفت و اومد از دوچرخه استفاده می کنن. پشت بامای سبز یکی از ویژگیای روشن این شهره که به مراقبت و تنها شدن ساختمونا کمک می کنه و موجب می شه آب با سرعت پایین تری جذب شه و در نتیجه فشار کمتری به سیستم فاضلاب وارد می شه.

قراره کپنهاگ در سال ۲۰۲۵ اولین پایتختی باشه که از منتشر کردن گاز کربن پاک شه.

سان فرانسیسکو: مسئولان شهر سان فرانسیسکو در ایالت کالیفرنیای آمریکا حجم خیلی از زباله تولید شده از راه ۸۴۰ هزار ساکنان اونو بازیافت می کنن. هم اینکه نزدیک به ۲۰ درصد فضای این شهر به محیطای سبز اختصاص داره و در به کار گیری خودروهای برقی پیشروه. علاوه بر این به کار گیری کیسه های پلاستیکی غیرقابل بازیافت و اسباب بازیای پلاستیکی شامل مواد شیمیایی نامعلوم ممنوعه.

در رای گیری انجام شده در این شهر این موضوع تایید شد که ۱۰۰ میلیون دلار به خاطر سرمایه گذاری در پانلای خورشیدی و توربینای بادی واسه تسهیلات و خدمات عمومی اختصاص داده شه.

اسلو: ۸۰ درصد از سیستم گرمایی شهر اسلو در نروژ از راه انرژی تجدیدپذیر و بیشتر بیومتان گرفته شده از زباله شهری تامین می شه. هم اینکه در این شهر از لامپای هوشمندی استفاده می شه که بازده خود رو بسته به وضعیت ترافیکی و آب و هوایی تظیم می کنن و می تونن نقش مهمی در بهینه سازی مصرف انرژی داشته باشن. مسئولان شهری اسلو امیدوارن تا سال ۲۰۳۰ اندازه انتشار گاز کربن رو تا ۵۰ درصد کم کنن هم اینکه انتظار میره تا سال ۲۰۵۰ کل نروژ از گاز کربن پاک شه.

لندن: روند تبدیل ۲۵ درصد از تولید انرژی در این شهر به انرژی بهینه تر شروع شده. هم اینکه از ۲۵ نیروگاه بادی نزدیک به ساحل آماده استفاده ۱۰ مورد اون در این شهر وجود دارن. هم اینکه مالیات سنگینی روی خودروهای آلاینده ای مثل SUV اعمال می شه در حالی که خودروهای برقی و هیبریدی از پرداخت اون معاف هستن. هم اینکه قراره تا بیست سال آینده اندازه انتشار گاز دی اکسیدکربن در این شهر تا ۶۰ درصد کم بشه.

بوستون: طبق برنامه در نظر گرفته شده در شهر بوستون ایالت ماساچوست آمریکا در سال ۲۰۰۹ قراره تا سال ۲۰۱۷ درخواست برق و الکتریسیته تا ۲۰۰ مگاوات کم بشه هم اینکه مسئولان این شهر برنامه دارن تا اندازه انتشار گازهای گلخانه ای رو تا سال ۲۰۵۰ میلادی، ۸۰ درصد کم کنن.

مالمو: در شهر مالمو در سوئد خونها و فضاهایی واسه ۱۰ هزار ساکنان و ۲۰ هزار کارمند اون ساخته شده که کامل انرژی لازم اون از راه انرژی باد، آب و خورشید تامین می شه. هم اینکه قراره کارایی واسه مدیریت زباله به کمترین حد ممکن رسوندن نیاز به حمل و نقل و افزایش تنوع زیستی معرفی شه.

نیویورک: سیستم حمل و نقل گسترده نیویورک، خونهایی با ظرفیت چند خونواده این شهر رو به یکی از بهینه ترین شهرهای آمریکا از نظر مصرف انرژی تبدیل کرده. هم اینکه بیشتر از ۱۱ هزار چراغ راهنمایی و رانندگی در این شهر به دیودهای نوری بهینه از نظر مصرف انرژی تغییر پیدا کردن که اندازه مصرف انرژی اونا ۹۰ درصد کمتره. مسئولان شهر نیویورک می خوان اندازه بازیافت زباله رو تا سال ۲۰۱۷ دو برابر کرده و به ۳۰ درصد برسانند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *