10 روش واسه خرج کردن ثروت اپل و استیون جابز

 

پیش بینی می شه این ابرنواختر نورانی Cupertino  سال ۲۰۱۱ رو با ۸۱ میلیارد دلار و سال ۲۰۱۲ رو با ۱۲۰ میلیارد پول نقد تموم کنه (بدون در نظر گرفتن سرمایه های غیرنقدی). متخصصین بر این عقیده ان که رقم دارایی مالی اپل تا سال ۲۰۱۳ به ۱۷۰ میلیارد دلار، سال ۲۰۱۴ به ۲۳۰ میلیارد دلار و تا سال ۲۰۱۵ به ۳۰۰ میلیارد دلار می رسه. این مقدار پول حتی واسه شاه میداس (پادشاهی که در افسانه ها با لمس هر چیزی اونو به طلا تبدیل می کرد و در آخر همین سرنوشت رو واسه دخترش رقم زد) هم باعث افتخار هستش.

اما واقعا یه نفر با ۳۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ دلار چه کاری می تونه بکنه؟ شما می تونین اونو تو یه حساب سپرده با سود بالا قرار داده و سالی ۲ میلیارد دلار به دست بیارین، اما این کار هیچ لذت و تفریحی نداره. نه، اپل با ثروت کلان خود می تونه کارای هیجان انگیزتری رو بکنه. ما در این مقاله به بررسی تعدادی از این موارد می پردازیم که شاید با اتفاقات و روال واقعی آینده فرق داشته باشن، اما ذهن هممون رو وسوسه می کنن.

عکس استیون جابز مدیر شرکت اپل

 

۱ – خرید مایکروسافت و تعطیل کردن اون

فقط با پرداخت ۲۰۰ میلیارد دلار (!؟) اپل می تونه تموم سهام مایکروسافت رو خریداری، استیو جابز رو به عنوان CEO این شرکت منصوب و بعد روند تخلیه، نابودسازی و تعطیل کردن بزرگ ترین حریف خود و هم اینکه بزرگ ترین شرکت نرم افزاری جهان رو شروع کنه.البته این کار در صورتی ممکن هستش که سرمایه بازاری مایکروسافت در سطح قابل توجه و خیره کننده ۵۰ میلیارد دلاری فعلی بمونه.

۲ – تامین غذای همه مردم آمریکا واسه یه سال

در سال ۲۰۰۹، یه خونواده متوسط آمریکایی نزدیک به ۳۰۰۰ دلار واسه خرید خواربار پرداخت می کرد. الان نزدیک به ۱۱۰ میلیون خونواده در آمریکا ساکن هستن که با ضرب اون در عدد ۳۰۰۰ تقریبا به همون رقم ۳۰۰ میلیارد دلار می رسیم. بله، اپل می تونه تموم آذوقه تموم ساکنان آمریکا رو به مدت یه سال تامین کنه.

۳ – خرید AT&T و ارائه اتصال ۳G رایگان

با داشتن ۳۰۰ میلیارد دلار پول نقد، اپل می تونه شرکت AT&T رو به طور کامل خریداری کرده و بعد دسترسی رایگان ۳G رو به تموم دارندگان دستگاه های آی فون و آی پد در آمریکا عرضه کنه. البته درباره سطح انتقال داده مجاز از نظر اپل تنها میشه حدس زد، اما این مقدار به احتمال زیاد بسیار بهتر از چیزی هستش که AT&T الان عرضه می کنه.بدیش اینه AT&T در خارج از آمریکا حضور خیلی کم رنگی داره و اپل هم پول کافی واسه ارائه همین سرویس در سراسر دنیا رو در اختیار نداره.

۴ – پرداخت شهریه تموم دانشجویان کالجای آمریکا به مدت سه سال

نزدیک به ۱۴ میلیون دانشجو در کالجا یا دانشگاه های آمریکا مشغول به تحصیل هستن و متوسط شهریه هر کدوم از این افراد واسه یه سال برابر ۷۰۰۰ دلار هستش. اینطوری، هرساله در کل ۹۸ میلیارد دلار شهریه از دانشجویان دریافت می شه. پس اپل خیلی راحت می تونه همه این دانشجویان رو به مدت سه سال از نگرانی پرداخت شهریه هاشون راحت کنه.در واقع اپل هم اینکه می تونه چند ساختمون و بنیاد خیریه رو خریداری و بعد آذوقه و محل اسکان دانشجویان کم بضاعت رو واسه چند سال تامین کنه.

۵ – خرید یه جزیره گرمسیری و انتقال تاسیسات Cupertino به اون

با پرداخت ۷۵ میلیون دلار، اپل می تونه جزیره ۲۶۵ جریبی Caye Chapel در کارائیب رو بخره (هر جریب نزدیک به ۴۰۴۶ متر مربعه). این جزیره که از سال ۲۰۰۲ به یه تفرجگاه تبدیل شده، از یه زمین گلف با ۱۸ سوراخ، یه گردشگاه ساحلی قشنگتر و البته باند فرودگاه اختصاصی برخورداره.تنها مشکل اینه که محل سکونت فقط واسه ۳۶ نفر در جزیره نامبرده پیش بینی شده، در حالی که تاسیسات Cupertino اپل هزاران نفر پرسنل داره. حالا خوبیش اینه ۷۵ میلیون دلار تنها یه چهار هزارم ثروت ۳۰۰ میلیارد دلاری اپله. پس اپل می تونه ۴۰۰۰ جزیره کارائیبی رو بخره.

۶ – خرید یه ناوگان از ناوهای هواپیمابر و ایجاد یه کشور قوی  جداگونه

به همین ترتیب، اپل می تونه یه ناوگان از ناوهای هواپیمابر رو بخره که به طور غیرمنتظره ای ارزون هستن (نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار). شاید تعجب کنین اما هر کدوم از این ناوها در بازار دست دوم با قیمتی نزدیک به تنها ۱۰ میلیون دلار عرضه می شن، هر چند که این رقم واسه ناوهای بدون موتوره. بعد اپل می تونه به آبای بین المللی رفته و کشور جداگونه خود رو رسما معرفی کنه. واسه اون دسته از آدمایی که تصور می کنن استیو جابز شایسته عنوان بهتری نسبت به CEOه، شاید عبارت سلطان قابل قبول باشه.

البته پادشاه یه ناوگان از ناوهای هواپیمابر بدون در اختیار داشتن هواپیما چه کاری می تونه بکنه؟ اپل فقط با پرداخت چند میلیون دلار می تونه یه بویینگ ۷۳۷ رو واسه جابه جایی کارکنان به هر نقطه دیگری بخره. هواپیمای شکاری F-14 Tomcat هم تنها ۳۸ میلیون دلار قیمت داره. تصورش رو بکنین که استیو جابز به تماشای پرواز هواپیماهای جنگی خود بشینه. البته شما می تونین یه زیردریایی اتمی رو هم به این مجموعه اضافه کنین. اینطوری اگه بیل گیتس هم به فکر خرید ناوگان مشابهی بیفته، اپل می تونه به سرعت به اینجور رقابتی پایان بده.به نظر می رسه کم کم متوجه میشین که ۳۰۰ میلیارد دلار، چقدر پوله.

۷ – پرداخت تموم بدهیای کشورای آفریقایی

رقم «بدهیای جهان سوم» یعنی بدهی غیرقابل پرداختی که از راه کشورای در حال پیشرفت آفریقایی در طول ۵۰ سال گذشته به وجود اومده، یه سو تفاهم ناخوشایند رو داره. ما بیشتر تصور می کنیم که مبلغ بدهی دولتای حاکم بر کشورای در حال پیشرفت آفریقایی برابر میلیاردها یا حتی تریلیونا دلاره. با این حال، در واقع بدهی کل قاره آفریقا با نزدیک به ۱ میلیارد نفر ساکنین خود که به ۵۴ کشور تعلق دارن، تنها برابر ۲۲۰ میلیارد دلاره.در سال ۲۰۱۵، اپل می تونه تموم پدهی قاره آفریقا رو پرداخت کرده و هنوز پول کافی واسه ریشه کن سازی ایدز در سراسر جهان رو در اختیار داشته باشه.

۸ – مهاجرت به فضا یا خرید کره ماه

در حالی که به سختی میشه هزینه مهاجرت به فضا رو محاسبه کرد، اما اپل بدون دودلی پول کافی واسه کمک به ناسا یا آژانس فضایی اروپا و یا تجاری سازی سفرهای فضایی رو در اختیار داره. شما از همین حالا می تونین عناوینی مانندiSpace، iNtergalactic و البته نام مورد علاقه خیلیا یعنی iMoon رو تو ذهن خود مجسم کنین. یه جریب از سطح ماه تقریبا ۲۰ دلار قیمت داره و کل سطح این کره تنها ۹,۴ میلیارد جریبه. اینطوری، اپل فقط با پرداخت ۱۸۸ میلیارد دلار می تونه کره ماه رو بخره.اما استیو جابز با این جرم آسمونی چه کاری می تونه بکنه؟ شما دقیقا نمی تونین بر اون حکومت کنین. تغییر شکل این کره هم نه فقط به چند سال زمان، بلکه به فناوری نیاز داره که حتی اپل هم اونو در اختیار نداره. شاید اپل بتونه روی کره ماه به جست وجوی معادن مهم بپردازه. فکرش رو بکنین، نسل بعدی آی پد که از صخره های ماه ساخته شده می تونه بسیار جذاب باشه. اما واقعا تنها گزینه منطقی (!؟)، حکاکی و برش ماه به صورت یه سیب بزرگ در آسمانه. تصور کنین که هر شب یه سیب سفید روشن و نورانی با پهنای ۲۰۰۰ مایل رو در آسمون ببینین که در آسمون آویزون شده. اینجور ایده ای می تونه اشک شوق رو به چشماناستیو جابز بیاره.

۹ – خرید تموم عناوین موسیقی و عرضه موسیقی رایگان

اپل فقط با پرداخت چند میلیارد دلار و خرید تموم عناوین مهم در بخش موسیقی، می تونه معنی سرقت موسیقی رو واسه همیشه از بین برده و باعث تعطیلی RIAA شه. این شرکت با پول نقد خود می تونه چهار شرکت بزرگ سونی، EMI، Warner و Universal رو خریداری کرده و موسیقی رایگان (یا تقریبا رایگان) رو در اختیار همه بذاره. با حذف روند پریشون انتشار عناوین موسیقی، که بدون دودلی اپل این کار رو با متمرکز کردن صنعت موسیقی روی iTunes انجام میده، هنرمندان هم پول بیشتری به دشت می کنن.

۱۰ – خرید سریع ترین سوپرکامپیوتر جهان و ایجاد iWorld

وقتی ما درباره نقشه Cray واسه ایجاد یه سوپرکامپیوتر ۳۰۰ کابینتی با ۷۲۰۰ سرور و ۵۷۶۰۰ پردازنده صحبت می کنیم که می تونه عملکردی برابر ۳۵ پتافلاپس رو جفت و جور کنه، خیلی از شما به این فکر می افتین که از اینجور کامپیوتری میشه واسه ایجاد واقعی ترین دنیای مجازی که تا الان وجود داشته، استفاده کرد. اپل با خرید اینجور سوپرکامپیوتری می تونه iWorld رو بسازه، یه دنیای موازی بی مشکل در کنار جهانی که در اون زندگی می کنیم. شما می تونین فیلم ماتریکس رو تو ذهن خود مجسم کنین، اما به جای اسلحه ها باید آی پد بذارین.

به طور غیرمنتظره ای، کارکرد سوپرکامپیوترها بسیار ارزون تر از چیزیه که تصور می کنین. در واقع قدرتمندترین کامپیوتر جهان یعنی Tianhe-1A تنها ۸۸ میلیون دلار واسه ساخت هزینه داشته و هرساله ۲۰ میلیون دلار واسه ادامه کار هزینه در بر داشته. تردیدی نیس که هیولای مورد نظر ما یعنی Cray XK6 قیمت خیلی بالایی داره و پیشرفت یه بازی با توانایی تصرف جایگاه World of Warcraft هم خیلی سخته، اما ۳۰۰ میلیارد دلار پول واقعا می تونه تموم نیازای اینجور پروژه ای رو برآورده سازه.

بازنشر : آلامتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *