خیلی از صاحب نظران از عشق به عنوان احساسی جادویی و اسرارآمیز یاد می کنن. رابطه عاشقانه تموم ابعاد روحی و فیزیکی آدم رو درگیر می کنه؛ مخصوصاً وقتی که این رابطه با شکست همراه شه. درست در همون زمونه که فرد عاشق پیشه با فشار روحی بسیاری مواجه می شه.

محققان طی تحقیقات بسیاری به این نتیجه رسیدن شکست عشقی ممکنه مسائل جدی مثل ایست قلبی رو به دنبال داشته باشه. از جمله علائم بروز این اتفاق تلخ میشه به بی خوابی، کاهش اشتها، افسردگی، بی انگیزگی و حتی تصمیم به خودکشی اشاره کرد. با این حال، روانشناسان فکر می کنن با رعایت نکاتی میشه بر مشکلات به وجود اومده از طریق شکست عشقی فایق اومد.

حال، شاید از خود سوال کنین راه حلی واسه فراموش کردن فرد مورد نظر هست؟ خبر خوش اینه که با کارایی میشه تجربه تلخ شکست عشقی رو با موفقیت گذروند.

یادتون نره شکست در رابطه عاشقانه جدا از درد روحی و فیزیکی که به فرد تحمیل می کنه، می تونه زندگی بهتری رو پیش روی اون بذاره.

خیلی از افراد بدون کوچیکترین زحمتی مبادرت به انتخاب شریک عشقی می کنن. قطع رابطه با شریک عشقی در اینجور مواردی ممکنه فرصتای بهتری رو واسه فرد به ارمغان آورد.

در ادامه راه حلای پیشنهادی از طرف روانشناسان به خاطر بهبودی از شکست عشقی معرفی شدن.

۱.به واقعی بودن عشق و احساستون واقف باشین.

درسته که رابطه ادامه پیدا نکرده. اما این دلیل راضی کننده ای واسه غیر واقعی و کاذب انگاشتن این احساس نیس. یادتون باشه زندگی ادامه داره و شما می تونین رابطه ای دیگه رو شروع کنین.

۲.این موضوع رو قبول کنین که عشق و توانایی عاشق شدن، خود یه استعداده.

عشق حتی اگه به درد و رنج ختم شه، بازم موهبتیه که خدا به ما بخشیده. با نگاه کردن به عشق و حتی شکست عشقی از اینجور زاویه ای، زمینه رشد روحی واسه افراد جفت و جور می شه.

۳.این رو قبول داشته باشین که افراد واسه دلیلی وارد زندگی مون می شن.

یه روانشناس میگه: زندگی وقتیه که تموم تجارب لازم رو به خاطر رشد و تغییر ذهن و تعالی درونمون به ما می بخشه.

پس دلیلی نداره از پایان رابطه عاشقانه به عنوان یه شکست یا اشتباه یاد کنیم.

۴.در زمان حال به سر ببرین.

تجدید خاطرات یا فکر کردن به تصمیماتی که در مورد پایان رابطه گرفتین، کار خیلی معقولی به نظر نمی رسه.

نگران آینده نباشین و با خود نگید: « طرف با شخص دیگری آشنا شده یا طرف با اون شخص احساس بهتری داره؟»

این افکار رو از ذهنتون خارج کنین. می تونین از فوت وفنای تقویت و آرامش ذهن مثل تنفس عمیق و مدیتیشن استفاده کنین.

۵.احساسات منفی مثل خشم، نفرت و انتقام جویی رو کنار بذارین.

این احساسات بیشتر از اون که به شما آرامش بدن، آثار منفی در شما باقی می ذارن. خشم در واقع ناراحتی و افسردگی رو شدید شدن می کنه و انگیزه لازم واسه حرکت به سمت جلو رو از شما میگیره. بد نیس در این مورد به جمله نافذ نلسون ماندلا اشاره کنیم: «تقویت حس دلخوری هنگام اتفاقات تلخ مثل اون هستش که سم بخوریم و در عین حال امیدوار باشیم بر دشمنان پیروز شیم»

بهتره به جای فکر کردن به انتقام با خود بگیم: «اونو می بخشم و آرامش رو به خود برمی گردونم».

۶.از وابستگی پیشی بگیرین.

همیشه در مورد رابطه از دست رفته گله نکنین و در گذشته به سر نبرین. مارک توین میگه: «وقتی که جزو اولویتای یه فرد نیستین، دلیلی نداره اونو در اولویتای خود بذارین».

واسه خودتون احترام قائل شید و انرژی خود رو صرف کسائی کنین که لایقتان هستن.

۷.از بقیه کمک بگیرین.

با دوستان صمیمی یا اعضای خونواده صحبت کنین و به اونا بگید که به کمک عاطفی شون نیازمندید. اگه احساس کردین اونقدر دپرس شدین که ممکنه به خودکشی روی بیارین، حتماً به کلینیک مراجعه کنین.

۸.بدونین شما فرد دوست داشتنی هستین.

این که ول شدین، دلیل راضی کننده ای واسه اون نیس که ویژگیای فردی و تواناییای خود رو دست کم بگیرین. بعضی وقتا افراد لیاقت اونو ندارن که به ما اونطور که باید عشق بورزند. پس مشکل از آنانه نه ما.

۹.علاقه به خود رو تمرین کنین.

با رفتارای نامطلوبی که خودآزاری حساب می شن، آشنا شید و از اونا دوری کنین. جمله ای معروف از بودا هست که میگه: »خودتون رو به اندازه هر فردی در این عالم دوست بدارین. لیاقت عشق و محبت خود رو داشته باشین».

درگیر امور عادی زندگی شید، به اندازه کافی استراحت کنین و از تغذیه درست و ورزش غافل نشید. خود رو گوشه گیر نکنین؛ این کار با شدت بیشتری شما رو در فوج افسردگی فرو می بره.

۱۰.قبول داشته باشین که این حالت روحی گذرا و موقتیه.

همیشه یادتون باشه که زمان به طور اعجاب انگیزی مشکلتون رو حل می کنه؛ حتی اگه تصور این که دوباره بتونین به کسی عشق بورزید، محال به نظر برسه.

زمان به شما ثابت می کنه که آدم از انعطاف روحی بالایی برخورداره.

در آخر بد نیس به جمله ای باحال از “نیکلاس اسپارکس”، نویسنده آمریکایی اشاره کنیم که این جور گفته: «احساسی که می تونه قلب شما رو بشکنه، توانایی بازسازی و بهبود اونو هم داره…»

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

باشگاه خبرنگاران روانشناسی روشای تحمل درد جدایی عشق

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *