تا حالا احساس کردین که وقت کافی واسه انجام امور مهم روزمره تون ندارین؟ همیشه در حال انجام مسئولیتای همیشگی هستین و واسه خودتون وقتی ندارین؟ همیشه حس می کنین که زمان خود رو هدر می دید؟ باید بگم این فقط شما نیستین که اینجور احساسی دارین.

با در نظر گرفتن نظرسنجی موسسه گالوپ، ۶۱ درصد از کارگران آمریکایی ادعا می کنن که زمان کافی واسه انجام کارای خود ندارن. در عین حال، ۶۸ درصد از مردم احساس می کنن که دارای استراحت کافی نیستن (و بسیاری هم از هر دو مورد بالا رنج می برن).

اما واقعا اینجور چیزایی نتیجه غرق کردن خود با مسئولیتای زیاده؟ یا خیلی راحت محصولِ مدیریت ضعیف و زمانبندی نادرست شماس؟

در این مقاله، ما به بررسی مسائلی می پردازیم که دلیل هدر رفتن وقت شما می شن و علاوه بر این چگونگی جلوگیری از وقوع اینجور رخدادی رو هم مورد تحلیل قرار می دیم.

زنده کردن زمان هدر رفته

اگه بدون اینکه متوجه باشین، در حال هدر دادن وقت خود هستین، ممکنه همیشه مسئولیتای بیشتری نسبت به اون چیزی که می تونین انجام بدین رو در طول روز تقبل کرده و همیشه ناراحت و غمگین باشین.

بر این پایه شما ممکنه همیشه به بقیه گوشزد کنین که زمان کافی ندارین چون که نمی دونین چه چیزایی وقتتون رو هدر میدن تا بتونین اونا رو اصلاح کنین.

اینجا بعضی از ترفندهایی که می تونن به شما در جلوگیری از اتلاف زمانتان کمک کنن معرفی می شن.

عادتای اشتباه ایمیل زدن

عادتای اشتباه ایمیل زدن

  1. عادات بد خود موقع ایمیل زدن رو کنار بذارین

شاید شما وقت زیادی رو بدون این که بدونین چقدر از وقتتون رو هدر دادین صرف ایمیل زدن می کنین.

شمام جزو اون دسته از آدمایی هستین که زمان زیادی رو به نوشتن پیامای خود تخصیص می دید و کارای مربوط به ایمیلتان به اندازه غیر قابل کنترلی تبدیل شده و یا به تماسای غیر لازم ای ختم می شن که باعث ایجاد تداخل در امور روزمره تون می گردن؟

ما هر روز حدود ۳ تا ۶ ساعت رو به بررسی ایمیلای خود تخصیص می دیم، پس مطمئنا قسمت بزرگی از زمان شما در صندوق پستی تون تلف می شه.

تنها راه مطمئن، به کار گیری نرم افزارهایی مانند EmailAnalyticsه تا بتونین از هدر رفتن زمان خود جلوگیری کرده و علاوه بر این عادات بدِ ایمیل زدن خود رو هم کنار بذارین.

وقتی که نقاط ضعف خود رو شناختین، طرحایی واسه چگونگی برخورد با اون به ذهنتون می رسه. مثلا، ممکنه تصمیم بگیرین محدودیت وقتی ۱۰ دقیقه ای رو واسه خودتون موقع نوشتن یه ایمیل جدید وضع کنین.

  1. فقط بگو نه

گفتن نه واسه خیلی از افراد سخته، چه یه مسئولیت جدید از طرف رئیس باشه، و یا یه دوره همی دوستانه با بهترین دوستان.

متأسفانه، هر “بله” ای که می گین لازمه صرف بخشی از وقتیه که می تونستید اون رو به کارای مهم تری تخصیص بدید.

گفتن “نه” می تونه ساعتا وقت شما رو آزاد کنه و تا وقتی که به بقیه با ادب جواب منفی بدین، شاید عواقبی هم واسه شما نخواد داشت. علاوه بر این، دیگه نیاز نیس خود رو واسه انجام کارای بیشتر، به زحمت بندازید.

اراده کردن سریع

اراده کردن سریع

  1. سریع تر تصمیم بگیرین

مطمئن باشین تا کنون زمان بسیار زیادی رو نسبت به چیزی که تصور می کنین در حالت بلاتکلیفی گذرونده اید. شما ممکنه تصمیم داشته باشین تا پروژه خود رو، در ساعت ۴ بعد از ظهر شروع کنین و الان ساعت ۴ بعد از ظهره. پس یا می تونین کار خود رو شروع کنین و یا فقط صبر کنین تا ببینین چه پیش میاد.

شما ممکنه در مورد تصمیمی که در پیش گرفتین هیچ کاری انجام ندین چون که تصور می کنین این احتمال هست که این تصمیم رو در آینده تغییر بدید.

در هر صورت، هر لحظه ای که در مورد تصمیمتان بیشتر فکر کنین، یه دقیقه بیشتر رو هدر دادین، البته این در صورتیه که که هیچ اطلاعات جدیدی واسه بررسی کردن وجود نداشته باشه.

پس اراده کردن سریع تر بهترین کاره چون که از اتلاف وقتتون جلوگیری می کنه.

  1. تعیین محدودیتا و چسبیدن به اونا

تقریبا چند بار پیج رسانه های اجتماعی خود رو در طول روز بررسی می کنین و یا خود رو به بازی کردن و یا دانلود اپلیکیشنای جور واجور مشغول میکنین؟ شاید، شما زمان زیادی رو صرف این برنامه ها می کنین و از این بی خبر هستین که این رسانه ها در حال هدر دادن و بلعیدن وقت با ارزش تون هستن.

حالا خوبیش اینه، راه هایی واسه تنظیم محدودیتای وقتی هست، پس می تونین این زمان رو به شکل منطقی و معقولی مدیریت کنین.

اگه از یه دستگاه iOS استفاده می کنین، می تونین از Access Guided اپل استفاده کنین تا دسترسی به برنامه های دیگه رو روی تلفن خود محدود کنین، یا اگه جزو کاربران آندروید هستین، می تونین از برنامه ای مانند AppDetox واسه تنظیم محدودیتای دقیق بهره ببرین.

وقتی رو به استراحت اختصاص بدید

وقتی رو به استراحت اختصاص بدید

  1. کمی به خود استراحت بدید

شاید فکر کنین صرف یه ساعت بیشتر بر سر کار، به جای خوردن ناهار موقع ظهر، باعث افزایش بهره وری شما می شه، اما حتما اینطور نیس. کار زیادتر از اندازه طولانی بدون استراحت باعث می شه که تمرکزتون کم بشه و کاری که به صورت طبیعی باید نیم ساعت طول بکشه، تا یه ساعت به طول انجامد.

تحقیقات نشون میده که بهتره واسه بازدهی بیشتر، در بین ساعات کاری طولانی یه ساعته، به خود استراحت بدید. البته دقت کنین که زمان زیادی رو صرف استراحت نکنین چون که در اون صورت، ساعات بیشتری رو باید در روز به انجام کارتون تخصیص بدید.

  1. شکایات کردن رو کنار گذاشته و عمل کنین

همه آدما همیشه در مورد هدر رفتن زمانشان شکایت می کنن.

چه صرف یه جلسه کاری شده باشه یا یه جلسه خیریه. متأسفانه، شکایت راه بدی واسه هدر دادن زمان تونه؛ شکایات باعث نمی شه که احساس خوبی داشته باشین و هیچ تاثیری هم بر تغییر وضعیتی که باعث ناراحتی شما شده نخواد داشت.

مدیریت زمان واسه کاهش هدر دادن وقت

مدیریت زمان واسه کاهش هدر دادن وقت

  1. غیر فعال کردن هشدارای منحرف کننده ذهنتون

شاید به نظر برسه که حواس پرتی تنها چند ثانیه از وقتتون رو هدر میده، اما تحقیقات نشون میدن که با جمع شدن این زمانا، شاید این حواس پرتیا تا چند ساعت هم طول بکشن.

اعلانایی که از راه ایمیل و یا بقیه پلتفرمای موجود در شبکه های اجتماعی به گوشی شما ارسال می شن جدا از اینکه شامل پیام مهمی باشن یا خیر، وقت شما رو گرفته و مانع از رسیدگی به کارای دیگرتون می شن.

اگه تنها چند ساعت در روز این اعلانا رو خاموش کنین بهره وری کاری شما به راه زیادی افزایش پیدا می کنه. بسته به فرهنگ کاری محل کار و اندازه از دسترس خارج شدنتون، بهتره از قبل به آدمایی که با شما تماس می گیرن بگید که واسه چه مدت در دسترس نیستین.

  1. بیشترین حد به کار گیری زمان رفت و اومد

شما هر روز صبح زمان زیادی رو صرف رفتن به سر کار می کنین. با در نظر گرفتن میانگین زمان رفت و اومد در آمریکا، و در نظر گرفتن زمان تقریبی ۲۵ دقیقه واسه هر راه، شاید شما حدود ۵ ساعت رو درزمان هفته هدر می دید.

اگه از حمل و نقل عمومی استفاده می کنین دست هاتون آزاده پس می تونین مدارک و فایلایی رو که در مزاحم کار بدانا نیاز دارین مرتب کنین.

اگه واسه رفتن به سر کار از دوچرخه استفاده می کنین در واقع ورزش هم کردین و به تناسب اندامتون هم کمک می کنین. و یا اگه تا محل کار رانندگی کنین، می تونین کنفرانسای تلفنی خود رو هدایت کرده و یا از گوش دادن به کتابای صوتی لذت ببرین.

بهتر کردن جلسات مهم و حذف جلسات غیر لازم

بهتر کردن جلسات مهم و حذف جلسات غیر لازم

  1. کم کردن تعداد جلسات

برگزاری جلسات باعث بیشترین اتلاف وقت می شن، چون این جوری همایشا معمولا از تعداد کثیری از افراد تشکیل شدن، که بیشتر به صورت مناسبی سازماندهی نشده و قسمت بزرگی از وقت شما رو اشغال می کنن.

یه کارگر سطح متوسط ​​یه سوم وقت خود رو در جلسات صرف می کنه و این در حالیه که این زمان فرصت خوبی واسه انجام خیلی از کارای اونه.

اگه ساعت کار روزانه رو ۹ ساعت فرض کنیم، معمولا در روز ۳ ساعت از زمان کارمندان در جلسات هدر میره که این اندازه در هفته به ۱۵ ساعت می رسه.

پس اگه بتونین تعداد این جلسات رو کاهش داده و یا مدت زمان اونا رو کمتر کنین می تونین فرصت مناسبی واسه انجام دادن بقیه کارا داشته باشین.

  1. کاهش ضرر

بعضی وقتا آدما در هزینه های کار اشتباهی که انجام دادن غرق می شن. در این هنگامه که اونا نمی دونن که باید از هزینه کردن سرمایه بیشتر روی پروژه ای که تا الان مبالغ زیادی رو روی اون صرف کردن بپرهیزند یا باید بازم به مقابله خود ادامه.

مثلا، وقتی که ۱۰ ساعت، همیشه روی یه روش هدف دار تبلیغاتی جدید کار می کنیم اما بازدهی ما بالاتر از میانگین نیس نمی دونیم که روش هدف دار مون رو کنار بذاریم یا بازم روی اون کار کنیم.

از نظر منطقی، بهتره که یه روش هدف دار جدید رو انتخاب کنیم، اما از انجا که تا کنون زمان زیادی رو سرمایه گذاری کردین، ممکنه وسوسه شید واسه جبران خسارت هاتون بازم وقت و سرمایه تون رو هدر بدید.

چیجوری برنامه ریزی کنیم؟

رمز و راز موفقیت آنتونی رابینز

اختصاصی خبرهای داغ روز مدیریت موفقیت چیجوری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *