سایت باستان شناسی کمی در جهان هست که مثل خرابه های شهر پمپی در جنوب ناپل ایتالیا جذاب باشه. در سال ۷۹ پس از میلاد، آتشفشانی به نام وزوو فوران کرد و شهر رو در زیر خاکستر ۱۲ متری فرو برد. این موضوع باعث دفن شدن کل شهر در زیر خاکستر گردید و همه ساکنان شهر همون گونه که قرار داشتن دست نخورده به مدت ۱۷۰۰ سال باقی مونده ان. حفاری هایی که در قرن ۱۸ انجام شد، باعث کشف این آثار گرانبها گردید و هم جزئیات پیچیده در مورد زندگی روزمره ساکنان شهر پمپی رو رو ساخت. (فیلم زیبای Pompeii 2014 در مورد این شهر ساخته شده)

در این شهر مکان های دیدنی بسیار زیادی هست که می تونید با راهنمایی تور گردانان از اونا دیدن کنین . در این مقاله می خوایم بعضی از جاهای دیدنی این شهر رو بگیم.

۱۰. معبد آپولو:

معبد آپولو-temple_of_apollo_pompeii

این بنا به عنوان قدیمی ترین ساختمون در پمپی شناخته شده و نشون دهنده ی تغییرات در سبک معماری در طول قرن ششم هجری تا زمان تخریب اون هستش. طراحی اتروسک اصلی بوسیله یونانیان اصلاح شد و بعد بوسیله رومی ها با اضافه کردن یه ستون خارجی پیشرفت یافت. با اینکه بیشتر مجسمه های برنزی اصلی معبد هم حالا در موزه ی باستان شناسی ملی ناپل نگه داری می شه اما یه کپی از آپولو و نیم تنه ی وایس تاده ی الهه دیانا در اون قرار گرفته.

۹. خونه Vettii:

خونه Vettii که در بخش غربی خرابه های پمپی قرار گرفته، یکی از بهترین ویلاهای رومی است که خوب حفظ شده. این بنا در سال ۶۲ پس از میلاد و بعد از زمین لرزه بازسازی شد و دارای طراحی کامل و تمیزیه که شامل مجموعه ای از نقاشی های دیواری قشنگتر با پس زمینه مشکی و سفید و رنگ قاب زرد و قرمز می باشه. نام این بنا از روی نام یه تاجر و بازرگان پولدار گرفته شده و دارای یه سری اتاق های قشنگتر واسه مهمانان و هم اینکه اتاق های سرگرمیه که اونا رو محاصره کرده. در داخل حیاط اون ، مجسمه های آبفشون، حوضچه ها و فواره هایی قرار داره. مجسمه ها و مصنوعات خونگی همه به گونه ای بازسازی شده ان که نماینگر زندگی افراد قبل از فوران نابودکننده ی آتشفشون باشن.

۸. فاحشه خونه:

این ساختمون هم که به خونه ی فاحشه ها می شناسنش، یکی از بزرگترین فاحشه خونه های شهر پمپیه.

این بنا در سمت شرقی شهر قرار گرفته و دارای ۱۰ اتاق کوچیک به همراه بافت آجریه که در اون تختخواب هایی قرار گرفته. بعضی از نقاشی های دیواری در این ساختمون دارای موضوعات جنسیه. از اونجایی که ثروتمندان به خاطر داشتن برده ها و معشوقه های خود احتیاجی به مراجعه به این ساختمون نداشتن، نام های موجود در اون رو نمیشه به افراد مشهور تاریخی وصل کرد.

۷. خونه ی شاعر محزون(House of the Tragic Poet):

این خونه هم در بخش غربی شهر قرار گرفته و به خاطر وجود دکوراسیون هنرمندانه در اون به خونه ی شاعر محزون معروف شده. این ساختمون دارای نقاشی های دیواری و موزاییک هاییه که واسه اندازه ی کوچیک اون بسیار مناسب ان. موزاییک های کف استادانه در اون هم نشون دهنده ی اینه که در این مکان یه نویسنده و یا شاعر زندگی می کرده. موجودات اساطیری بزرگ به تصویر کشیده شده در نقاشی های دیواری دهلیز هم قابل توجه هستن. در نزدیکی درب ورودی، موزاییکی با کلمه ی cave canem قرار داره که به بازدیدکنندگان در مورد حفاظت خونه با یه سگ اخطار می دهد.

۶. انجمن شهر پمپی(Forum of Pompeii):

در مرکز شهر باستانی پمپی انجمنی قرار داره که دارای یه منطقه ی باز بسیار بزرگ مستطیلی شکله که به عنوان محل تجمعات فرهنگی، سیاسی و اقتصادی مورد استفاده قرار می گرفت.این انجمن مکانی واسه بازار ، حموم، معابد و دادگاه این شهر بود. خونه ی دادگاه که به عنوان کلیسا هم شناخته شده، دارای طرح طبقاتی متقابلیه که از کلیساهای مسیحی اتخاذ کرده.در حالی که فقط تعداد کمی از ردیف ستون دو طبقه باقی مونده و ساختمون ویرون شده، اندازه بزرگ اون هنوزم مهمه. تصور شلوغی که روزانه در این مکان وجود داشت بسیار آسونه.

۵. خونه ی Faun :

این خونه یکی از بزرگترین ویلاهای شخصی در پمپیه وقسمت بزرگی از شهر رو به خود اختصاص داده. در این ساختمون بزرگ، باستان شناسا تونسته ان بعضی از بزرگترین گنجینه های هنری شهر پمپی، از جمله الکساندر موزاییک رو کشف کنن.این خونه بعد از کشف مجسمه ی برنزی Faun به این نام مشهور شده. هر دوی این موارد هم حالا در موزه ی باستان شناسی ملی ناپل به نمایش گذاشته شده. چشم گیرترین اثر هنری موجود در این مکان، یه مجموعه ی سنگ مرمریه که دارای الگوی هندسی بسیار پیچیده ایه.

۴. حموم گرمایی شهر پمپی:

حموم گرمایی شهر پمپی-pompeii_thermal_baths

از اونجایی که فقط تعداد کمی از خونه ها در اون زمان حموم داشتن، حموم های عمومی از ویژگی های مشترک همه ی شهر ها در زمان امپراطوری رم بوده. این حموم به عنوان حموم آب گرم شناخته شده و به کار گیری اون واسه همه طبقات اجتماعی مثل برده ها، زنان و مردان مجاز بوده. این حموم یه مکان بسیار مهم واسه بازدید افراد با همدیگه بوده. سیستم گرمایش حموم هم از راه اجرای آب گرمی که در داخل چاله های دیوار قرار داشت، کار می کرد.پمپی سه مجموعه حموم داشت : حموم مرکزی، انجمن و Stabian.حموم های Stabian از قدیمی ترین حموم های حفظ شده از تاریخ امپراطوری رمه. حمامی که در نزدیکی انجمن قرار داره به حموم انجمن مشهوره که کوچیکترین حموم عمومی در این شهره و خوب تزیین شده. حموم مرکزی هم در زمان فوران نا تموم بوده.

۳. آمفی تئاتر اسپکتاکولا(Spectacula):

این بنا تقریبا ۷۰ سال قبل از میلاد ساخته شده و یکی از قدیمی ترین آمفی تئاترهای جهان است. هم اینکه این بنا از قدیمی ترین ساختمون های دوران امپراطوری رمه که با سنگ ساخته شده. در اوایل این ساختمون ها با چوب ساخته می شد. آمفی تئاتر بعدی رمی ها که از سنگ ساخته شده، ساختمانی به نام کولوسئوم می باشه که تقریبا یه قرن بعد ساخته شد. این ساختمون می تونست بیشتر از ۲۰۰۰۰ تماشاگر رو پذیرا باشه . این عدد تقریبا برابر کل جمعیت پمپی بود. در ۵۹ سال پس از میلاد، شورش سختی بین طرفداران پمپی و شهر حریف اتفاق افتاد و پس از اون برگزاری بازی در این مکان به مدت ۱۰ سال بوسیله مجلس سنا ممنوع اعلام شد.

۲. ویلای اسرار آمیز(Villa dei Misteri):

ویلای اسرار آمیز-villa_dei_misteri

این مکان بیرون شهر پمپی قرار گرفته. ویژگی ویلاهای رمی در این بنا خوب حفظ شده. واژه ی اسرار آمیز اشاره به شروع مراسم مخفی داره. نقاشی این ساختمون با درجه خیلی از وضوح و جزئیات انجام شده. با وجود یه تراس بزرگ در بیرون ساختمون و اتاق های خوب طراحی شده، خونه و باغ بسیار قابل توجهه.

۱. قالب های گچی:

آدمایی که نتونستن از فوران این آتشفشفان فرار کنن محکوم به فنا شدن و بدن های اونا به همون شکل بوسیله خاکستر پوشیده شد. همین امر هم موجب شده بعد از سال ها هنوزم شکل کلی این افراد باقی مونده باشه. درسال ۱۸۷۰ فردی به نام Giuseppe Fiorelli از تکنیکی واسه پر کردن فضاای خالی استفاده کرد تا بشه شکل کاملی از این قربانیان بدست آورد. وقتی که گچ محکم می شه، خاک دور و بر اون ورداشته می شه. از این فوت وفن واسه ایجاد شکل کلی بدن افراد، حیوانات و اشیا استفاده شده.ساختمون های اصلی در جنگ جهانی دوم آسیب دیده و الان در مکان های مختلفی از خرابه های شهر پمپی قرار گرفته. باغ فراریان یکی از بزرگترین مکان هاییه که تعداد خیلی از قربانیان در اونجا یافت شده.

زیباترین جاذبه های گردشگری اروپا

دیدنیای ایتالیا واسه سفر

تور ایتالیا جهانگردی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *