در این مطلب به دلایل اینکه به چه دلیل در زمان های عجیب عطسه مون می گیرد اشاره می کنیم.

عطسه 

 

در این مطلب به دلایل اینکه به چه دلیل در زمان های عجیب عطسه مون می گیرد اشاره می کنیم.

 

 

۱. عطسه کردن از اعصابتان شروع می شه. این رو رسیدن کائو متخصص آلرژی و آسم در مرکز آسم و آلرژی گرین ویل می گوید. اون اینطور توضیح می دهد که سیستم عصبی همه آدما به یه روش برابر سیم کشی شده اما پیام هایی که در طول این عصب ها حرکت می کنن، راه های متفاوتی واسه رفت و اومد به مغز انتخاب می کنن و همین مسئله باعث می شه عادت عطسه کردن در افراد جور واجور فرق داشته باشه. اون می گوید، “این انتقال عصب هاست که به مغزتون می گوید که چیزی در بینی شما هست که باید بیرون بیاد!”

 

۲. عطسه کردن از بدنتون مواظبت می کنه. دکتر کائو می گوید، “عطسه کردن بخش مهمی از روند ایمنی بدنه که کمک می کنه سالم بمونین. عطسه با پاک کردن بینی از باکتری ها و ویروس ها از بدنتون مواظبت می کنه. وقتی چیزی وارد بینی شما می شه یا با محرکی روبه رو می شید که مرکز عطسه که در پایین ساقه مغز قرار گرفته است در مغزتون رو تحریک می کنه، پیام هایی خیلی سریعً واسه بستن گلو، چشم ها و دهنتون فرستاده می شه. بعد، عضلات سینه تون شدیداً منقبض می شن و بعد عضلات گلوتون به سرعت باز و آزاد می شن. درنتیجه این، هوا ـ به همراه بزاق و ماده مخاطی ـ با شدت از دهن و بینی تون بیرون میاد. و همین می شه که عطسه می کنین.

 

۳. عطسه سریع اتفاق می افتد. عطسه ها با سرعت ۱۰۰ مایل در ساعت حرکت می کنن. یه عطسه می تونه ۱۰۰،۰۰۰ میکروب رو وارد هوا کنه. ۴. برداشتن ابرو ممکنه موجب عطسه شه. برداشتن ابرو روی عصبی در صورتتون که راه بینی رو تامین می کنه اثر می گذارد. و درنتیجه عطسه می کنین.
۵. هیچوقت در خواب عطسه نمی کنین. وقتی می خوابید، اعصاب عطسه هم می خوابند و این یعنی وقتی خوابید معمولاً عطسه نمی کنین.
۶. ورزش ممکنه عطسه تون بندازه. دکتر کائو باور داره که ورزش موجب عطسه کردن می شه. اون می گوید، وقتی زیادتر از اندازه به جسمتون فشار می بیارید، تنفستون زیاد می شه و درنتیجه، بینی و دهنتون خشک می شه. اینطوری، بینی شما با شروع به ترشح که موجب عطسه می شه به این مسئله عکس العمل می دهد.

 

۷. طولانی ترین عطسه: ۹۷۸ روز که بوسیله دونا گرفیت از انگلستان به ثبت رسیده.

۸. نورآفتاب موجب عطسه کردن می شه. نورآفتاب باعث می شه که یکی از هر سه نفر به عطسه بیفته. البته حساسیت به نورآفتاب مسئله ای ارثیه-اینم یه چیز دیگه که می تونید گردن پدر و مادرتون بندازید!

 

۹. پرعطسه ترین حیوان: ایگوانا. طبق تحقیقات ایگوانا بیشتر از بقیه حیوانات عطسه می کنه. عطسه کردن معمولاً واسه بیرون کردن بعضی نمک های خاص که از اجناس فرعی فرایندهای گوارشی اوناس اتفاق می افتد.

 

۱۰. چیجوری عطسه رو متوقف کنین؟ بااینکه هنوز ثابت نشده اما نفس کشیدن از راه دهن و گرفتن بینی در اون زمان می تونه چاره ساز باشه.
خرافات مربوط به عطسه
گذشته از این واقعیت های عجیب درمورد عطسه، خرافات زیادی هم درمورد عطسه هست.

 

مثلا، غلطه که وقتی عطسه می کنین قلبتون می ایستد. وقتی سینه تون به خاطر عطسه منقبض می شه، جریان خونتون هم موقتاً منقبض می شه. درنتیجه، ریتم قلبتون تغییر می کنه اما توقف نمی کنه.

 

و وقتی عطسه می کنین کره چشمتون بیرون نخواد پرید. بعضی افراد موقع عطسه کردن به طور طبیعی چشم هاشون رو می بندند اما اگه بتونن اونو باز نگه دارن، چشم هاشون بیرون نخواد پرید! دکتر کائو می گوید، “بااینکه فشارخون پشت چشم موقع عطسه کردن کمی بالا می رود اما اونقدر زیاد نیس که چشم هاتون رو از حدقه بیرون کنه.”

 

خیلی ها هم عقیده دارن وقتی عطسه می کنین باید کاری که مشغول انجام اون هستین رو متوقف کرده و صبر کنین بعضی هم باور دارن دوستی به ملاقاتتان میاد و اگه گربه تون عطسه کنه باران میاد.

 

درمورد گفتن واژه عافیت باشین بعد از عطسه به همدیگه، دکتر وود توضیح می دهد که واژه عطسه به یونانی “pneuma” به معنی روح می باشه.
اون می گوید، “دعای خیر عافیت باشین بعد از عطسه از عقاید قدیمیه. در گذشته عطسه رو تجربه ای نزدیک به مرگ می پنداشتند و تصور می کردن که دعای خیر روح فرد رو از بیرون شدن از بدنش نجات می دهد و از وارد شدن شیطان به بدنش جلوگیری می کنه”.

 

 

منبع: entekhab.ir

عطسه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *