تعداد محدودی از شهر های فرانسه هستن که مثل لیون می تونن تاریخ غنی و طولانی فرانسه رو به جهانیان نشون بدن .این شهر پایتخت منطقه ی رون-آلپ بوده و در مرز بین سوییس و ایتالیا قرار داره. با چشم پوشی از بلایای طبیعی و ساخته ی دست بشر در طول تاریخ ۲۰۰۰ ساله اش، بخش های غنی و جور واجور لیون نمایانگر کامل تاریخ اون هستش. از حومه ی رنسانس Vieux تا تپه های فورویر Fourvière که رومیان واسه اولین بار در اون سکنی گزیدند، هر کدوم از مناطق لیون تجربه ی گردشگری منحصر به فردی رو واسه بازدیدکنندگان پیشنهاد می کنه. خیلی از جاذبه های برتر لیون، در شب بیشتر خود رو به نمایش می گذارن. به همین خاطره که به این شهر نام پایتخت شب رو داده ان. هم اینجور این شهر زادگاه سرآشپزهای بزرگیه و بخاطر این هم به پایتخت غذاهای خوشمزه معروف شده. همین موضوع می تونه دلیل خوبی واسه بازدید توریست ها از اون باشه. در ادامه با مجله گردشگری آلامتو همراه شید تا با ۱۰ جاذبه برتر شهر لیون آشنا شید:

  1. میدون بلکور:

یکی از جاذبه های اصلی منطقه Presqu’île واقع بین سئون و رودخانه ها رون، میدونی به نام بلکوره که بزرگترین میدون عابر پیاده در اروپا حساب می شه. اندازه ی بزرگ میدون اون رو به یه مکان ایده آل واسه فستیوال های محلی، کنسرت های خیابانی و اتفاق های مخصوص تبدیل کرده. اضافه شدن یه چرخ و فلک بزرگ هم زیبایی خاصی به اون بخشیده. هم اینجور مجسمه های زیادی در اون هست که شامل یه مجسمه ی قرن نوزدهم از پادشاه لویی چهاردهم نشسته بر اسبه، اما نزدیکی این میدون به یه مرکز خرید لوکس باعث ایجاد ترافیک بیشتری در اون می شه.

  1. کلیسای جامع لیون:

کلیسای جامع لیون

این کلیسا در قلب منطقه ی Vieux لیون قرار گرفته. کلیسای سنت جون باپتیست د لیون در طول ۳۰۰ سال ساخته شد و باقی مونده ی هر دوره از ساخت و ساز در اون، به طور کامل از ساختار کلیسا مشخصه. پنجره های رنگی شیشه ای و علامت صلیب در هر دو طرف اون به سال ۱۲۰۰ برمیگرده. ساعت نجومی قرن چهاردهم، یه فناوری بسیار بزرگ واسه زمان خود حساب می شد. بخش خیره کننده کلیسا، در ۱۸۰۰ دوباره بازسازی شد. از ویژگی های روشن باقی مونده از ساختمون های قرن چهاردهم که موقعیت مورد نظر رو قبل از ساختمون کلیسا اشغال کرده ان، باغ های باستان شناسی در کنار دربه که واقعا ارزش دیدن کردن رو داره.

  1. تئاتر رومی فورویر:

تئاتر رومی فورویر

این تئاتر رومی، یکی از قدیمی ترین تئاترهای موجود در فرانسه است که به دستور آگوستوس در قرن ۱۵ تا ۱۷ قبل از میلاد ساخته شد و در زمان سلطنت هادریان گسترش یافت. این ساختمون کنار تپه ی فورویر ساخته شده که در زمان رومیان درست در مرکز شهر قرار داشت. سالن تئاتر دارای صندلی های شیب دار، طبقات تزیین شده و یه صحنه ی نمایش بزرگه. در نزدیکی اون، باقی مونده ی ادئون قرار گرفته که بسیار کوچیک تر از این سالن تئاتر بوده و واسه نمایش های موسیقی و رقابت های شعر مورد استفاده قرار می گرفت.

  1. موزه ی هنرهای قشنگتر:

این موزه از سنگ های جمع آوری شده از سقوط دیوار ساخته شده. این موزه اولین مکان صومعه ی سنت پیر بوده. وقتی که راهبه ها در طول انقلاب فرانسه از شهر اخراج شدن، شورای شهرداری این ساختمون رو به عنوان محلی واسه حفظ گنجینه های فرهنگی این شهرستان انتخاب کرد. به طور رسمی در سال ۱۸۰۳ گشایش شد و به طور کامل در سال ۱۹۹۰ بازسازی گردید. موزه ی امروزی با داشتن مجموعه های بزرگی از دوران مصر باستان و نقاشیای قرن بیستم مانند ماتیس، پیکاسو و براک، می تونه با موزه ی لوور فرانسه در حجم و تنوع رقابت کنه.

  1. Mur des Canuts:

Mur des Canuts

در بلوار DES Canuts واقع شده. این نقاشی دیواری گسترده، میراث محله ای رو به تصویر می کشد که اولین مکان واسه بیشتر بافندگان ابریشم در شهر بوده. این نقاشی در سبک trompe-l’oeil نقاشی شده و با آبرنگ روی گچ کشیده شده تا مرز بین هنر و واقعیت رو به تصویر بکشه. این نقاشی واسه اولین بار در سال ۱۹۸۷ کشیده شد و بعد درزمان سال های جور واجور بازسازی و تعمیر گردید.

  1. Rue St-Jean :

Rue St-Jean

شاهراه اصلی در منطقه Vieux لیون، Rue St-Jeanه که واسه اولین بار مرکز صنعت ابریشم در شهر بود. بازدیدکنندگان می تونن نمونه های بسیار خوب و ظریفی از معماری رنسانس و حومه ی شهر در این منطقه پیدا کنن. بیشتر خونه ها و کاخ های قشنگتر واسه بازرگانان ابریشم ساخته شده. رستوران ها که در قرن نوزدهم واسه آشپزی خونواده های اشرافی به کار می رفت، هم حالا واسه استفاده ی عموم گسترش و پیشرفت پیدا کرده. این مکان یکی از بهترین مکان های موجود در شهر لیون واسه نمایش خوراک های محلی مانند gratin dauphinois و rognons de veau à la moutardeه.

  1. میدون ترو( Place des Terreaux) :

این میدون در مرکز شهر لیون قرار گرفته. اولین ساخت اون به قرن سیزدهم بر می شه و نقش بسیار مهمی در تاریخ این شهر بازی می کرد. این میدون در اصل به عنوان بخشی از یه استواری دیواری ساخته شد و بعد به میدون شهر تبدیل گردید. این مکان تماشاگر گردن زدن های مختلفی از طول انقلاب فرانسه بوده. میدون مرکزی امروزه از شرق با تالار شهر لیون و از جنوب با موزه ی هنر های قشنگتر هم مرزه. در قسمت شمالی این میدون هم یه فواره قرار داره که بوسیله فردریک آگوست، خالق مجسمه ی آزادی طراحی شده.

  1. پارک سرطلایی(Parc de la Tete d’Or):

پارک سرطلایی

پارک سر طلایی در لیون، یه مقصد و مکان محبوب واسه خونواده ها،دوچرخه سواران و دوندگانه. بیشتر جذابیت این پارک به خاطر وجود چرخ و فلک ، باغ وحش، یه قطار کوچیک و خیمه شب بازی در اون هستش. هم اینکه در این پارک، شکل های جور واجور امکانات ورزشی در همه زمینه ها هست. دریاچه ای که در اون قرار گرفته، فرصت قایق سواری،پیک خوب دریایی و پیاده روی درامتداد خط ساحلی زیبای اون رو جفت و جور می کنه. چیزی که واسه بازدیدکنندگان بیشتر جذاب هستش، Jardin Botanique deه که ویژگی های گلخانه های قرن نوزدهم رو به تصویر می کشد و با طیف گسترده ای از گیاهان گرمسیری، از جمله آلاچیق قدیمی، گیاهان گوشتخوار و نیلوفرهای آبی از آمازون پر شده.

  1. کلیسای فورویر:

کلیسای فورویر

این کلیسا در قرن نوزدهم بوسیله معماری به نام پیر بوسان طراحی شده. معماری کلیسا بی مثل بوده و هر دو سبک بیزانسی و روم شرقی در اون به کار رفته. علاوه بر چهار برجی که از گوشه های اون سر برافراشته س، این کلیسا دارای یه برج ناقوسی با مجسمه ی طلایی از مریم مقدسه. محراب بالای کلیسا هم با موزاییک و شیشه های رنگی آراسته شده. بازدیدکنندگان می تونن واسه رسیدن به این کلیسا از ایستگاه های مترو استفاده کنن و یا با پای پیاده تپه های فورویر رو برن.

  1. کوچه های ترابوله(Vieux Lyon Traboules) :

لیون به خاطر داشتن مسیرای ترابوله که از پول حاصل از فروش ابریشم ساخته شده بود، مشهوره. این راه ها، واسه حفاظت از پارچه های ظریف از آب و هوای نامساعد که از منطقه ای به منطقه ی دیگه منتقل می شد، ساخته شده. منطقه ی Vieux لیون یکی از طولانی ترین ترابوله ها رو در شهر داره. به خاطر وجود درهای پنهونی، کریدور ها در طول جنگ جهانی دوم به مکانی مناسب واسه فرار از دست دشمن تبدیل شده بودن. امروزه خیلی از این ترابوله ها دارای مالک خصوصی هستن. با این حال، بازدید کنندگان می تونن در طول ساعت های خاصی از روز از این مکان ها دیدن کنن.

کشور فرانسه واسه زندگی چیجوریه؟

۱۲ کلیسای معروف فرانسه

تور فرانسه جهانگردی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *