مصر به خاطر تمدنی قدیمی و داشتن بناهای معروفی مانند اهرام جیزه، مجسمه ابوالهول بزرگ و معابد باستانی اقصر با قدمت هزاران سال در جهان مشهوره. هر چند تمرکز بیشتر توریست ها روی بناهای بزرگ در امتداد رود رسیدن باقی مونده، اما سفر به مصر فرصتی واسه غواصی و انجام فعالیت های دریایی و آبی در امتداد سواحل دریای سرخه. در این مقاله می خوایم ۱۰ جاذبه ی گردشگری برتر در مصر رو بگیم.

۱۰.مسجد احمدبن طولون:

این مسجد بین سال های ۸۷۶ و ۸۷۹ بعد از میلاد ساخته شده و یکی از قدیمی ترین مساجد در قاهره است. این بنا بوسیله احمد بن طولون ، فرماندار عباسی مصر راه اندازی شد. این مسجد در دور و بر حیاط ساخته شده و در هر چهارطرف دارای تالار سر پوشیده س. مناره ی این مسجد طبق مناره ی بزرگ سامرا به شکل حلزونی و قرن ها بعد ساخته شده. بخش هایی از فیلم جیمز باند به نام “جاسوسی که منو دوست داشت”در مسجد ابن طولون فیلمبرداری شد.

۹.دهب:

دهب-Dahab

دهب در ۸۵ کیلومتری شمال شرم الشیخ در خلیج عقبه ، واقع در نزدیکی نوک جنوبی صحرای سینا، قرار گرفته. دهب یه روستای ساحلی جدا شده و منزوی بود اما در سال ۱۹۸۰ به یه اقامت گاه عالی و ارزون واسه مسافران و گردشگران خارجی تبدیل شد. فعالیت هایی مثل موج سواری، غواصی، شترسواری وسفر با جیپ اون رو به یکی از محبوب ترین مقصدها در کنار دریای سرخ تبدیل کرده.

۸.واحه سیوا:

واحه سیوا-Siwa-Oasis

واحه سیوا یه واحه در بیابان لیبی-مصره که منطقه ای دورافتاده با جمعیتی حدود ۲۳۰۰۰ نفر می باشه. بیشتر این افراد هم از قوم بربری ها هستن. سیوا در راه تجاری قدیمی واقع شده و بخاطر این هم از دید تجاری بسیار حیاتی بوده. وجود چشمه طبیعی و سایه ی درختان نخل به مسافران این راه کمک بسیاری می کرد. با ویرانی امپراتوری روم، نابودی سیوا هم شروع شد. در دهه های گذشته صنعت گردشگری تنها منبع درآمد اون ها بوده. بیشتر تمرکز ها روی ایجاد هتل هایی که بتونه از موادی محلی استفاده کنه و توریست های بیشتری رو به این منطقه جذب کنه.

۷.موزه ی مصر:

موزه ی مصر میزبان بیشتر از ۱۲۰۰۰۰ آیتم جور واجور از عتیقه جات مصر باستانه و یکی از جذاب ترین موزه های قاهره می باشه. دو طبقه ی اصلی در موزه هست. طبقه ی همکف و طبقه ی اول. در طبقه ی همکف مجموعه ی بزرگی از پاپیروس و سکه که بوسیله مصریان باستان استفاده می شده، نگهداری می شه. در طبقه ی اول هم مصنوعات مربوط به دو سلسله ی پایانی از پادشاهی مصر و هم اینکه صنایع دستی بسیار از دره ی پادشاهان هست. باحال ترین مواردی که در این موزه یافت می شه شامل اشیایی از آرامگاه توت عنخ آمون و اتاق سلطنتی مومیایی شامل ۲۷ مومیایی سلطنتی از دوران فراعنه س.

۶.ابو سمبل:

ابو سمبل یه سایت باستان شناسی دارای دو معبد برش داده شده از سنگ در جنوب مصر و در ساحل غربی دریاچه ناصره. معابد دوقلو در اصل از کوهستان و در زمان سلطنت فرعون رامسس بزرگ در سده ی سیزدهم قبل از میلاد کنده کاری شده بودن.این مجتمع در سال ۱۹۶۰ به دلیل جلوگیری از فرو رفتن در زیر آب جابه جا شد. هنوزم ابو سمبل یکی از بهترین جاذبه های مصر است.

۵.دره ی پادشاهان:

دره ی پادشاهان در نزدیکی اقصر، دره ایه که به مدت ۵۰۰ سال از سده ی ۱۶ تا ۱۱ قبل از میلاد ،به عنوان مقبره ای واسه پادشاهان و تسلط ممتاز از پادشاهی جدید ساخته شده.این دره شامل ۶۳ مقبره تشکیل شده که اندازه های متفاوتی دارن. مقبره ی سلطنتی با تصاویری از اساطیر مصر تزئین و سرنخی به عقاید و آیین تشییع جنازه اون دوره س.به نظر می رسد به جز مقبره ی مشهور توت عنخ آمون، بیشتر موارد و عتیقه جات مقبره ها به دزدی رفته.

۴.رودخانه ی رسیدن:

سفر دریایی در رودخانه ی رسیدن یکی از جاذبه های اصلی در مصر است. رود رسیدن از زمان مصر باستان بسیار مشهور بوده. هیچ راهی بهتر از رودخانه ی رسیدن واسه ردیابی تاریخ مصر نخواد بود. تقریبا تموم کشتی های کروز مصر سفر خود رو از جاده اقصر اسوان انجام میدن چون این راه امن، خوش منظره و قشنگتر هستش.به کار گیری قایقی چوبی به نام فلوکه، می تونه سفری پرماجرا واسه شما جفت و جور کنه. فلوکه قایقیه که از دوران باستان در رود رسیدن مورد استفاده قرار می گرفت. با اینکه فلوکه مثل کشتی کروز راحت و آروم نیس اما تجربه ی سواری تو یه قایق هزار ساله می تونه بسیار جذاب باشه.

۳.دریای سرخ:

دریای سرخ-Red-Sea-Reef

دریای سرخ در سواحل مصر ، یکی از زیباترین مکان ها در دنیاست. آب های دریای سرخ دارای دید و منظره ی زیبایی هستن و بخاطر این هم در بین افراد مشهوره. با وسعت بزرگی از تشکیل مرجانی در صخره های اون ،این دریا میزبان هزاران موجود دریایی فرق داره. سواحل دریای سرخ در هر دو طرف دریا واقع شده. در ساحل غربی دریای سرخ ، غردقه ی توریستی و تقریبا قدیمی و هم اینکه شهرهای جدید قرار داره.

۲.کرنک:

با اینکه این بنا شدیدا آسیب دیده ولی یکی از جذاب ترین مکان ها در مصر است. این بنا بزرگ ترین مکان مذهبیه که ساخته شده و نشون دهنده ی نتیجه کار ترکیبی سازندگان مصری در طول سالهاست. معبد کرنک واقعا شامل سه معبد اصلی ،معابد محدود در خشکی، و چند معبد خارجی واقع در ۲.۵ کیلومتری شمال اقصره. یکی از مشهورترین ساختمون های کرنک تالار ستون داریه که دارای ۱۳۴ ستون بزرگ در ۱۶ ردیف می باشه.

۱.گورستان جیزه:

اهرام جیزه که در حومه جنوب غربی قاهره واقع شده ، یکی از جذاب ترین و مشهور ترین بناها در مصر می باشن. اهرام جیزه در مصر طی سه نسل یعنی بوسیله خوفو ، خفرع و منکورع ساخته شده. اهرام بزرگ خوفو یکی از بهترین اهرامیه که دارای ۱۳۹ متر ارتفاعه.این هرم بلندترین هرمیه که بوسیله بشر ساخته شده. بازدید از این مکان واسه بیشتر توریست ها پیشنهاد می شه.

دانستنیای خواندنی درباره مصر

محبوب ترین شهرهای قاره آفریقا واسه گردشگری

تور مصر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *