چانه زنی برسر قیمت جنسا و خدمات یکی از رسوم قدیمی ایرونی هاست که علاوه بر جنبه های فرهنگی از نظر اقتصادی هم بر اقتصاد خونواده تاثیر گذاره.

به گزارش آلامتو به نقل از بانکی، بیشتر فروشندگان می دونن مشتری بدون گرفتن تخفیف خوشحال و راضی از مغازه خارج نمی شه و راه تخفیف رو باز می ذارن. اقتصاد خونواده حکم می کنه تا شما بهترین کالا رو به بهترین قیمت بخرین پس باید چانه زنی رو بدونین. اما تکنیکای چانه زنی درست چیه؟ در این گزارش به شما میگیم تکنیکای چانه زنی چیه و حتی امام حسین به چه دلیل موقع خرید چانه می زد.

۱.وقتی می خواین چانه بزنین اول تموم شرایط دلخواهتون رو به فروشنده نگید. یعنی وقتی کالایی چشمتون رو گرفت به اصطلاح ذوق زدگی تون رو به فروشنده نشون ندین.

۲.تا جایی که می تونین باید از طرف مقابلتون اطلاعات  به دست بیارین و بعد اونو آزمایش کنین. در قدم بعدی، قبل اینکه شما درخواستتون رو بگید، از طرف مقابل بخواین تا شرایط خود رو بگه. بعد، مثلاً وقتی فروشنده قیمت رو میگه شما قیمتی رو پیشنهاد بدین که از حد مطلوبتان کمتره تا امکان چانه زدن بیشتر وجود داشته باشه.

۳.دونستن آستانه تحمل طرف مقابل خیلی مهمه. از طرف دیگرهم، تلاش کنین راهی واسه رسیدن به خواسته تون پیدا کنین. مثلاً موقع به کار گیری تاکتیک توپ سخت، که یکی از متداولترین تاکتیکهای چانه زنی بر سر قیمته، وقتی طرف میگه ۱۰۰ تومن میفروشم و شما می خواید ۸۰ تومن پول بدین، اول قیمت ۶۰ تومن رو مطرح و بعد میگین:

اصلاً نه حرف من و نه پیشنهاد شما، بلکه قیمت بینابین که میشه ۸۰!!

۴.عادی ترین روش چانه زنی:

از فروشنده قیمت میپرسین بعد میگین تخفیف بده، قیمتش زیاده، بدرد نمیخوره، فلان جا ارزونتر میدن، من زیاد به این احتیاج ندارم، چقدر زیاد داری اگه من نخرم رو دستت باد میکنه و مثل این.

۵. زمان چانه زدن

وقتی سر فروشنده شلوغه و مشغول انجام چند کارهمزمانه چانه زدن بی معنیه کمی معطل کنین تا مغازه خلوت شه، جنسای جدید رو تحویل بگیره و مشتری قبلی رو راه بندازه.

۶.جالبه بدونین چانه زدن در دین اسلام هم دیده شده

چانه زدن ـ در شرع ـ در خریدن کفن مکروه و در موارد دیگه مطلوب و ستوده س.

۷.بعضی مردم خجالت میکشن یا بیشتر از این مغرور هستن که بخوان سر قیمت چیزی با فروشنده چانه بزنن. اما جالبه بدونین که پولدارترین مردم همیشه بیشتر از بقیه هنگام خرید چانه میزنن.البته باید فوت وفن هاش رو بدونی.

۸.هر فروشنده ای یه قیمت پایانی داره که از اون پایین تر نمیاد، پس آزادانه چانه بزنین و ببینین که چه قیمتی واقعیتره.

۹.یه دلیل چانه زدن از دید ائمه معصومین

چانه زدن در خرید

«ابوهشام قنّاد چشمی» میگه: من کالاهایی رو از بصره واسه امام حسین علیه السلام می بردم و بعضی وقتا با من در خرید اونا چانه می زد؛ ولی بعضی مواقع هنوز از نزدش برنخاسته بودم که همه رو به بقیه می بخشین. گفتم: ای بچه رسول خدا، از بصره براتون کالا میارم و با من چانه می زنید ولی هنوز برنخاسته همه اش رو می بخشین؟

حضرت فرمود:

بابام برام نقل کرد و اونو به پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم نسبت داد که: مغبون، نه ستوده س و نه جایزه داره.

( یعنی چانه واسه این می زنم که مغبون و گول خورده در معامله نشم.)

۱۰.فرق چانه زدن و التماس

چانه زدن با التماس کردن و عشوه گری فرق می کنه اگه درست و حسابی از قدرت گفتگو استفاده کنین می تونی بهترینا رو به بهترین قیمت بخرین.

بانکی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *