به گزارش آلامتو به نقل از همشهری جوون، زهران علوش کشته شد؛ این خبری بود که چند روز قبل روی خروجی خبرگزاریا قرار گرفت و خیلی زود تصاویر و ویدئوهایش در سراسر سایتا و شبکه های مجازی پخش شد. اهمیت کشته شدن علوش به خاطر این بود که اون یکی از مهم ترین رهبران گروه های تروریستی مخالف دولت سوریه بود و کشته شدنش باعث می شد این گروه دچار لرزش شه.

(تصاویر) تروریست زنده و خطرناک دنیا

اون طور که منابع خبری سوریه گفتن، کشته شدن علوش در اثر یه کار اطلاعاتی بسیار گسترده بوده و در آخر ارتش سوریه تونسته محل برگزاری یکی از جلسات مهم جیش الاسلام رو کشف کنه و وقتی که علوش و معاونانش در این ساختمون در شهر غوطه مشغول گفت و گو بودن، چندین موشک قابل رهگیری به اونجا اصابت و ساختمون رو با خاک برابر کرد تا پرونده یکی از خشن ترین و خطرناک ترین تروریستای منطقه واسه همیشه بسته شه، اما علوش تنها یکی از ده ها تروریست عجیب و غریبیه که در منطقه وجود دارن و همه دنیا به دنبالشون هستن؛ کسائی که میلیونا دلار جایزه واسه سرشون گذاشته شده و پشت پرده خیلی از ناآرامیا و کشتارهای سالای گذشته بودن.

۱. امین الظواهری

چشم دکتر ۶۲ ساله مصری، الان نفر اول القاعده س و در بالاترین جایگاه لیست خطرناک ترین تروریستای دنیا قرار داره. با وجود حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در مرز افغانستان و پاکستان، الظواهری بازم زنده و فعاله و هر چند وقت یه بار، یه پیام صوتی می فرستد و دنیا رو به هم می ریزه.

اون که تونسته رهبری خیلی از گروه های تحت نظر القاعده از افغانستان گرفته تا شمال آفریقا رو به دست بیاره، برخلاف بن لادن عقیده داره که عملیاتا در سراسر جهان باید با خرج بسیار کمتری انجام قبول کنن، اما داغون کننده تر باشن و روی اهداف نرم تمرکز داشته باشن؛ چیزی که شاید به معنی حملات سایبری به مراکز مهم امنیتی دنیا باشه و همین دستور که به شکل یه پیام صوتی در تابستون گذشته منتشر شد، باعث شد کشورای غربی و سازمانای امنیتی همه به تلاش بیفته و از حملات احتمالی جلوگیری کنن.

جایزه تعیین شده واسه دستگیری اون از طرف دولت آمریکا، ۲۵ میلیون دلاره.

۲. ابراهیم العسیری

(تصاویر) تروریست زنده و خطرناک دنیا

این نام اصلی اش نیس، اما با این وجود العسیری مسبب خیلی از نگرانیای سازمان اطلاعاتی کشورای غربیه. اون یه جوون ۳۱ ساله اهل عربستان سعودی و استاد بمب سازی نیروهای القاعده شبه جزیره س و به خطر بی رحمی اش مشهور شده. اون ایجاد کننده بمب هاییه که به «لباس زیر» مشهور شدن و واسه سرنگون کردن هواپیمایی در دیترویت آمریکا در روز کریسمس ۲۰۰۹ از این بمب استفاده شده.

العسیری یه بار بمبی رو در روده داداش کوچیک ترش عبدالله کار گذاشت تا از طریق اون محمد بن نایف، رییس اداره ضدتروریسم عربستان رو بکشه. البته عبدالله در این عملیات کشته شد، اما بن نایف زنده موند. نشون تجاری و برند العسیری، PETNه. یکی پودر سفیدرنگ بی بو که بوسیله دستگاه ایکس ری قابل شناسایی نیس.

العسیری الان شاید جایی در رشته کوه های جنوبی یمنه. بیشتری نگرانی سازمانای اطلاعاتی اینه که اون مهارت و تجربه اش رو به بقیه هم یاد بده و اونا هم بتونن اینجور بمبای عجیب و غریبی بسازن. جایزه پیدا کردن العسیری، ۵ میلیون دلاره.

۳. نصیر الوحیشی

(تصاویر) تروریست زنده و خطرناک دنیا

وقتی که الوحیشی دستیار مخصوص بن لادن بود، به زادگاهش یمن برگشت و به زندان افتاد، اما خیلی زود اون و چند تن دیگه از اعضای القاعده در سال ۲۰۰۶ با حفر زمین از زندان فرار کردن و به کمک همدیگه القاعده یمن رو تاسیس کردن.

اون و دوستانش شروع کردن به حمله به سازمانای امنیتی یمن و هم اینکه تروریستای خارجی. اونا حمله ای رو هم به سفارت آمریکا در یمن انجام دادن. حالا اون امیر القاعده شبه جزیره (عربستان و یمن) است که به عنوان خطرناک ترین و فعال ترین شاخه القاعده شناخته می شه.

درواقع می شه گفت الوحیشی معاون اول الظواهریه و در سال ۲۰۱۲ ماموریت گرفت تا القاعده شمال آفریقا رو هم رهبری کنه. الان نیروهای الوحیشی به جنوب یمن رفته ان و در شلوغیای یمن اونجا رو تصرف کردن. ۱۰ میلیون دلار، جایزه ایه که واسه پیدا کردن اون تعیین شده.

۴. دوکو عمروف

رهبر گروه امارت قفقاز، یه گروه چچنی که می خواد شریعت اسلامی رو در جنوب روسیه اجرا کنه. در سال ۲۰۱۱، بمب گذاری این گروه در فرودگاه مسکو باعث مرگ ۳۶ نفر شد و عملیات انتحاری دیگه در متروی مسکو در سال ۲۰۱۰، باعث مرگ ۴۰ نفر شد. عروف در سال ۱۹۴۶ در جنوب چچن به دنیا اومده و از جوونی جزء گروه های جدایی طلب بوده.

وقتی که بوریس یلتسین در سال ۱۹۹۴ به چچن حمله کرد، عمروف یکی از اعضای گروه های مدافع بود و علیه نیروهای روسیه می جنگید. دولت آمریکا واسه پیدا کردن نشانی از محل قامت اون ۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده.

۵. مختار بالمختار

(تصاویر) تروریست زنده و خطرناک دنیا

اصالتا الجزایریه، اما در بیابانای ناتموم آفریقا زندگی می کنه و مثل خیلی از افراد این لیست، آدم خیلی سخت جانیه. تا چند سال پیش بالمختار هیچ شانسی واسه قرار گرفتن در لیست خطرناک ترینا نداشت، اما همون موقع از ایجاد گروهی با عنوان «امضاکنندگان با خون» خبر داد که قرار بود محافظی باشه در برابر حمله دشمنان.

کمی بعد، جنگجویان اون به نیروگاهی در جنوب الجزایر حمله کردن و سه روز محاصره نزدیک به ۴۰ کشته از کارگران خارجی بر جای گذاشت. از اون زمان نیروهای بالمختار حملاتی رو به آموزشگاهای نظامی و معادن اورانیوم فرانسه در نیجر ترتیب دادن.

اون در ترکیب ترور و تجارت توانایی بالایی داره و تسلطش بر بازار سیگار، لقب «آقای مارلبرو» رو واسه اون به همراه داشته. هم اینکه اون میلیونا دلار به خاطر گروگانگیری در مالی به دست آورده. بالمختار در سال ۱۹۷۲ در خونواده ای فقیر در جنوب الجزایر به دنیا اومد.

در سال ۹۱ به افغانستان سفر کرد تا در سالای جوونی در جنگ علیه کمونیستا بجنگه و بعد در شمایل یه جنگجوی خشن و با نامی جدید به الجزایر برگشت. «یه چشم» لقبی بود که به خاطر جراحت چشمش به اون داده بودن. دولت آمریکا ۵ میلیون دلار جایزه واسه کسی که اطلاعاتی از محل اقامت اون داشته باشه، تعیین کرده.

۶. ابومحمد الجولانی

(تصاویر) تروریست زنده و خطرناک دنیا

وقتی که سوریه دچار جنگ داخلی شد، گروه الجولانی یا همون جبهه النصره تبدیل شد به یکی از مهم ترین گروه های مخالف دولت. از ژانویه ۲۰۱۰، النصره گروهی شده با بیشتر از ۱۰ هزار جنگجو که خیلی از اونا قبلا در عراق جنگیده بودن.

این گروه متخصص حملات انتحاریه و تونسته صدها نفر رو این جور بکشه. الجولانی خودش در آوریل ۲۰۱۳ با ایمن الظواهری بیعت کرد و وزارت خارجه آمریکا این گروه رو زیرمجموعه القاعده و شاخه این گروه در عراق نامگذاری کرد.

در ماه مهمون سال، الجولانی در فهرست تروریستای جهانی قرار گرفت. اطلاعات درباره الجولانی بسیار کمه و محل اقامت اون شدیدا مواظبت می شه. حتی ملی بودن اون نامشخصه، اما همه می گن که اون وقتی در عراق بوده.

هم اینکه منابع اطلاعاتی انگلستان گفتن که چهره اون در ملاقاتا همیشه پوشیده س، حتی در ملاقات با رهبران دیگه. احتمال میره که الجولانی ملیتی سوری داشته باشه و روابط بسیار نزدیکی هم با ابومصعب الزرقاوی، فرمانده قبلی القاعده در عراق داشته.

۷. ابوبکر البغدادی

(تصاویر) تروریست زنده و خطرناک دنیا

رهبر داعش در سامرا به دنیا اومده و حالا تقریبا ۴۰ ساله س. طی این چند سال حسابی معروف شده و نیروهاش در عراق و سوریه هزاران نفر رو کشته ان. همین چند روز پیش خبر رسید که نیروهای اون از زمان اشغال موصل نزدیک به ۸۰۰ زن رو کشته ان. اون وقتی در ابوغریب زندانی بود، اما یهو آزاد شد و طی سه چهار سال، تبدیل شد به رهبر مخوف ترین و وحشی ترین گروه تروریستی تاریخ.

گروهی که عقیده داره تنها خودشون مسلمون هستن و هرکی با اونا نیس، کافره و خونش مباح. دولت آمریکا واسه اطلاعاتی از مکان اختفای اون ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده. هر چند که چند ماه پیش تصاویری از عمل جراحی اون در بیمارستانی در سرزمینای اشغالی به بیرون درز کرده بود. اون هیچ وقت با بن دلان و بعد از اون با الظواهری بیعت نکرده و از بقیه خواسته تا بیان و با اون بیعت کنن.

۸. سراج الدین حقانی

(تصاویر) تروریست زنده و خطرناک دنیا

شبکه حقانی یکی از خطرناک ترین گروه های تروریستی در افغانستانه که طی این چند سال حملات مرگبار بسیاری رو در کابل انجام داده. سازمانای اطلاعاتی گفتن به دنبال حملات انتحاری این گروه از سال ۲۰۰۸ تا حالا، بیشتر از هزار سرباز کشته و زخمی شدن. حقانی حدودا ۴۰ ساله س و پسر بنیانگذار این گروه س.

اون واسه قبیله زدرانه که در میونه مرزهای پاکستان و افغانستان و نزدیک استان خوست پراکنده شدن. حقانی روابط بسیار نزدیکی با القاعده و طالبان داره، اما می گن در این گروه نیروهای چچنی و تاجیک هم هستن. دولت آمریکا واسه اطلاعاتی از محل اقامت حقانی ۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده.

۹. ابوبکر شیخو

(تصاویر) تروریست زنده و خطرناک دنیا

رهبر گروه افراطی بوکوحرام که فعالیت زیادی در غرب آفریقا داره؛ یه گروه سلفی که تمرکزش در شمال نیجریه س و با گروه هایی در مالی هم رابطه داره. هدف اصلی این گروه مسیحیان و کلیساهای اوناس. هر چند که همین چند وقت پیش این گروه حملات به شیعیان رو هم شروع کرد. در سال ۲۰۱۲، گروه بوکوحرام به دانشگاهی در یوبه حمله و بیشتر از ۴۰ دانشجو رو در حالی که خواب بودن، قتل عام کرد.

در سال ۲۰۱۰، شیخو اعلام کرد که به مواضع غربیا حمله می کنه و در همون سال در حمله انتحاری به دفتر سازمان ملل در ابوجا، ۲۳ نفر رو نابود کرد. دولت آمریکا واسه اطلاعاتی درباره شیخو ۷ میلیون دلار جایزه گذاشته شده.

۱۰. احمد عبدی گودان

(تصاویر) تروریست زنده و خطرناک دنیا

گودان با مختار ابوزبیر، از سال ۲۰۰۸ رهبر گروه الشباب در سومالیه؛ گروهی که از گذشته تمرکزش اجرای شریعت اسلامی در سومالی بوده، اما گودان تمرکز الشباب رو روی انجام عملیاتای تروریستی خارج از مرزهای سومالی گذاشت. به خصوص در کشورای شرق آفریقا مثل اوگاندا و کنیا که به دولت سومالی در مقابله با تروریستا کمک می کردن و همین طور علیه منافع کشورای غربی در شرق آفریقا.

مرکز خرید وست گیت که در نایروبی مورد حمله قرار گرفت، زیر نظر الشباب بود، اما این حمله مرگبارترین حمله این گروه در خارج از سومالی نبود. در سال ۲۰۱۰، الشباب یه بمب انتحاری رو در کالامپالا، پایتخت اوگاندا منفجر کرد که به کشته شدن بیشتر از ۷۰ نفر رسید. اما کشتار وست گیت که ۶۷ کشته بر جای گذاشت، نشون از علاقه گودان و نزدیک شدنش به القاعده داشت.

تو یه فایل صوتی اون به این مطلب اشاره کرده که «این جمله تنها ۱۰ روز بعد از روز مقدس ۱۱ سپتامبر صورت گرفته.»

چاله الان ۳۶ ساله س و اصالتی سومالیایی داره. تصاویر بسیار کمی از اون جود داره و بهتر می دونه بیشتر فایلای صوتی منتشر کنه. دولت آمریکا ۷ میلیون یورو به کسی که اطلاعاتی از محل اون داشته باشه، جایزه میده.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *