یائسگی در مردان Andropause

مدتیه که احساس می کنین قدرت استخون ها و حجم عضلات تون کم شده، دچار اضافه وزن و بی خوابی و افسردگی شده اید و … . اینا می تونه نشونه های آندروپوز (Andropause) یا یائسگی مردونه باشه.

از جمله عوامل بروز یائسگی مردونه، افزایش سن و کم شدن اندازه هورمون تستوسترون در بدنه که بر سلامت جسم و روان فرد اثر می گذارد و مشکلات اون از ۵۰ سالگی به بعد نمایان می شه.

بررسی ها نشون داده، ۷ درصد مردان ۱۰ تا ۶۰ سال، ۲۲ درصد مردان ۶۰ تا ۸۰ سال و ۳۶ درصد مردان ۸۰ تا ۱۰۰ سال دچار کمبود تستوسترون هستن.

در مردان غدد هیپوتالاموس و هیپوفیز وظیفه کنترل ترشح تستوسترون رو رو دوش دارن. ترشح یه جور هورمون به نام GnRH بوسیله هیپوتالاموس به هیپوفیز کمک می کنه تا هورمونی موسوم به LH رو ترشح کنه که بر سلول های بدن (سلول های لیدیگ) تاثیر می گذارد.

نشونه های کاهش تستوسترون در مردان خیلی قابل تشخیص نیس، چون عملکرد های کمکی مثل تولید هورمون های آندروژن بوسیله غدد فوق کلیوی بر اون تاثیر می گذارد.

وقتی اندازه ترشح تستوسترون کاهش می یابد، بدن مقداری از هورمون پیش ساز تستوسترون رو تبدیل به تستوسترون می کنه، اما از نشونه های کاهش تستوسترون در بدن می توان به سردرد، کاهش قدرت دید، کوتاهی قد در نتیجه پوکی استخون و کم خونی جزیی اشاره کرد.

هورمون درمانی جانشین

هورمون درمانی جانشین از سال ۱۹۹۰ در آمریکا به وجود اومد و طرفداران زیادی پیدا کرد، طوری که تجویز اون بین سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲ به ۱۷۰ درصد رسید.

پزشکان معمولا تستوسترون رو از راه درون عضله ای یا زیرپوستی تزریق می کنن. در مردانی که به اندازه کافی بدن شون تستوسترون تولید نمی کنه، دریافت این هورمون می تونه به درد بخور باشه و بر حجم ماهیچه ای، اخلاق و خواب اونا تاثیر بزاره، اما به نظر نمی رسد تزریق این هورمون بر میل جنسی و قدرت بدنی خیلی تاثیری داشته باشه.

البته باید به این موضوع هم توجه داشت که هورمون درمانی جانشین در مردان می تونه خطراتی هم به دنبال داشته باشه و دکتر مربوطه باید پروستات و اندازه هموگلوبین خون رو در مردان تحت درمون، زیر نظر داشته باشه.

چیجوری می توان از کاهش تستوسترون جلوگیری کرد؟

به جز افزایش سن، عوامل بسیاری در کاهش تستوسترون موثر هستن؛ مثلا، انجام ورزشای استقامتی، استرس و افسردگی می تونه دلیل کاهش ترشح هورمون تستوسترون شه. بعضی تحقیقات هم روشن کرده که جایگاه اجتماعی مردان بر اندازه ترشح تستوسترون در بدن شون تاثیر می گذارد.

تحریک جنسی هم دلیل افزایش اندازه تستوسترون در خون می شه. محققان بیان داشتن که تاثیر مواد غذایی بر اندازه ترشح هورمون تستوسترون در مردان گیاهخوار و گوشتخوار یه جوره، اما اندازه ترشح یه جور هورمون به نام SHBG در گیاهخواران بالاتره که می تونه دلیل کاهش تستوسترون در دسترس شه. باحال تر اون که اندازه ترشح هورمون تستوسترون در آدمایی که در ارتفاعات زندگی می کنن، بسیار پایین تر از اندازه ترشح این هورمون در ساکنان سواحل دریاست.

عوامل کم کننده ترشح تستوسترون

استرس

استرس اثری داغون کننده بر کارکرد غدد هیپوتالاموس و هیپوفیز که مراکز کنترل هورمون تستوسترون هستن، داره. استرس هم اینکه دلیل کاهش LH (هورمون محرک ترشح تستوسترون در سلول های مردان) و کاهش کلی ترشح این هورمون در بدن می شه. تحقیقات محققان ژاپنی روی موش های آزمایشگاهی نشون داده اندازه ترشح تستوسترون تو یه استرس شدید کاهش چشم گیری پیدا می کنه.

کمبود خواب

کمبود خواب هم بر اندازه تستوسترون ترشحی در بدن تاثیر می گذارد. تحقیقات محققان دانشگاه شیکاگو بر ۱۲ مرد سالم ۶۴ تا ۷۴ ساله نشون داده که رابطه مستقیمی بین اندازه خواب شبونه و اندازه ترشح تستوسترون در روز هست.

دیابت و سندرم متابولیک

تحقیقات بسیاری ثابت کرده بدن افراد گرفتار به دیابت نوع ۲ و سندرم متابولیک که هر دو به چاقی پایین تنه یا فشار خون بالا دچار هستن، اندازه تستوسترون کمتری نسبت به بقیه تولید می کنه. بین ۲۰ تا ۶۴ درصد مردان گرفتار به دیابت، تستوسترون کمی دارن. این موضوع مخصوصا در مردان سن بالا بیشتره.

افسردگی

پایین بودن تستوسترون خون می تونه به دلیل افسردگی باشه. محققان در پژوهشی ۴۴ مرد دپرس ۴۰ تا ۶۵ سال رو مورد بررسی قرار دادن و بین ساعت ۸ تا ۱۱ صبح، خون افراد ناشتا رو بررسی کردن. یافته های بررسی ها نشون داد اندازه تستوسترون در افراد گرفتار به افسردگی کمتر از افراد سالمه. جالبه که مصرف تستوسترون در افراد جوون و سالخورده دلیل از بین رفتن افسردگی می شه.

آفت کش ها

مواد شیمیایی موجود در بعضی آفت کش ها می تونن ترشح هورمون ها رو دچار اختلال کنن. محققان دانشگاه هاروارد نشون دادن مردانی که با بعضی آفت کش ها کار می کنن، اندازه تستوسترون خون شون در مقایسه با دیگه مردان پایین تره.

محققان با بررسی پرونده پزشکی ۲۸۶ مردی که بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ به مرکز ناباروری ماساچوست مراجعه کرده بودن، فهمیدن رابطه نزدیکی بین وجود مواد شیمیایی آفت کش ها در خون و پایین بودن اندازه هورمون تستوسترون هست.

مشکل نعوظ در مردان چیه؟ + راه های درمان اون

چیجوری نیمه گمشده خود رو پیدا کنیم؟

باشگاه خبرنگاران مردان چیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *