کد رهگیری لوازم خانگی، تلاش دولت برای کاهش التهاب بازار

کد رهگیری لوازم خانگی، تلاش دولت برای کاهش التهاب بازار

مدیرکل صنایع فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تولید ۱۰۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه لوازم خونگی منتخب در سال گذشته خبر داد و اعلام کرد که لوازم خونگی تولید داخل از این به بعد کددار می شن تا بلکه موضوع قاچاق لوازم خونگی تا حدی در کشور برطرف شه. به گفته «عباس هاشمی» بیشتر از ۱۳ درصد قاچاق کالا در کشور مربوط به لوازم خانگیه.

به گفته هاشمی آمار سال ۹۶ با در نظر گرفتن قدرت خرید مردم، وضعیت بازار و مشکلات واحدهای تولیدی، یه میلیون و ۱۰۰ دستگاه بوده که در بین اونا ماشین لباسشویی، کولر آبی و هم اینکه اجاق گاز بیشتر از بقیه وسایل خریداری شدن. اون تاکید می کنه که در ۶ ماهه اول سال ۹۷ کد رهگیری واسه کالای لوازم خونگی تولیدات داخلی داده شده و درباره اقدامات دیگه دولت دور و بر توانمندسازی واحدهای صنعتی گفت:

«حقوق ورودی لوازم خونگی رو از ۴۰ درصد به ۵۵ درصد افزایش دادیم؛ در عین حال، یکی از برنامه های وزارت صمت پشتیبانی از قطعه سازانه که باتوجه به اینکه ۳۰ تا ۳۵ درصد آمار واردات در صنعت لوازم خونگی گزارش شده، تلاش داریم تولیدات قطعه سازی رو توانمندتر کنیم. از ۶ ماهه دوم سال ۹۶ همه لوازم خونگی در فهرست ماده ۴ قانون پشتیبانی از مصرف کنندگان بردیم تا تموم اجناس لوازم خونگی از شرکتای خارجی نمایندگی و خدمات پس از فروش داشته باشن تا واردکننده ضمن پرداخت حقوق دولت، بتونه خدمات پس از فروش داشته باشه.»

به گفته هاشمی با اینکه بیشتر از دو برابر نیاز بازار یخچال و لباسشویی تولید می شه اما بازم قاچاق این نوع جنسا به کشور ادامه داره:

«مصرف بازار ایران در لوازمای خونگی یخچال، یخچال فریزر و سای بای ساید یه میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه، لباسشویی یه میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه، اجاق گاز ۷۰۰ هزار دستگاه، تلویزیون (وسایل صوتی و تصویری) ۲ میلیون دستگاهه. گفتنیست به دلیل کیفیت مرغوب اجاق گاز ایران، رقبای خارجی توان رقابت با تولیدات داخلی این محصول ندارن.»

«نیما رییسی» کارشناس اقتصادی باور داره که فاز دوم مقابله با قاچاق کالا در دولت شروع شده و لوازم خونگی رو گزینه مناسبی واسه شروع این فاز می دونه. اون در گفتگو با سایت ما میگه:

«قرار شده در فاز اول واردکنندگان کالا نسبت به دریافت شناسه دست به کار شن و در فاز بعد تولیدکنندگان جنسای داخلی واسه دریافت شناسه کالا وارد عمل شن. هم اینکه اعلام شده که تولیدکنندگان داخلی باید کد رهگیری لوازم خونگی خود رو بگیرن وگرنه کالای موجود در بازار به عنوان قاچاق شناخته شده و جمع آوری می شه.»

رییسی اما باور داره که طرح دولت مشکلایی هم داره، مثلا اون از ترس فعالان بازار درباره افزایش اندازه ورودی لوازم خونگی به ۵۵ درصد میگه که باعث شده بعضی تصور کنن تا قاچاق بیشتر شه:

«به نظر من این طرح هم مثل طرح رجیستری در شروع دردسرهایی رو داره و بازار رو به نوسان فرو می بره. عجیبه که بعد از طرح رجیستری درسی از اجرای اون نگرفته باشیم و بازم به مشکل بربخوریم به خصوص اینکه وزارت صمت اعلام کرده که مقابله با قاچاق و دادن کد رهگیری بعد از وسایل خونگی به قطعات مصرفی و یدکی وسایل نقلیه، فرآورده ها و مشتقات نفتی، گازی و پتروشیمیایی، منسوجات و پوشاک»، اسباب بازی و دام زنده شامل گوشت سفید و قرمز هم می رسه.»

به گفته رییسی شناسه رهگیری فوایدی هم داره که نباید از اونا غافل موند و فقط ابعاد منفی اونو نباید نگاه کرد:

«امکان خوبی واسه رصد و ممیزی تعداد و شکلای جور واجور جنسای شناسه دار رو در سطح بازار ایجاد می شه و هم اینکه امکان شناخت کالاهایی رو که به شکل قانونی در کشور تولید و عرضه شده یا به شکل قانونی از مجاری گمرکی وارد شده، واسه دستگاه ها و بازرسان جور واجور جفت و جور می کنه. گارانتی دار شدن تموم اجناس از دیگر مزیت هاست که طرح دولت داره ولی طبیعتا گرانی رو هم وارد بازار می کنه.»

این کارشناس در این بخش از گفتگو یادی هم از گرانی بازار لوازم خونگی و التهاب اون می کنه که به نظر اون می تونه دلیل محکمی باشه واسه اینکه زمان اجرای طرح کد رهگیری کمی به تعویق بیفته چون که به باور رییسی مشکل ارز بازار لوازم خونگی رو به اندازه کافی تکون داده:

«با اینکه زیاد شدن قیمتا همیشه باعث حمله مردم واسه خرید لوازم خونگی می شد، اما چون قدرت خرید مردم هم متناسب با تورم در دهه گذشته افزایش نیافته، این بار خبری از خریدای هجومی هم نیس. نیاز به جفت و جور جهیزیه انگار نیاز اولیه س که در آخر باید جفت و جور شه، اما بعضی از نیازا ثانویه س و بیشتر در شرایط فعلی ندیده گرفته می شه. شرایط جوری شده که کالای لوازم خونگی به جای اینکه یه جنس مصرفی باشه تبدیل به جنسی از نوع سرمایه ای شده.»

فروش لوازم خونگی امریکایی، ژاپنی و اروپایی تا چند سال بعد از انقلاب در بازار ایران رواج داشت، اما در چند دهه گذشته با توجهی که به صنعت داخل شد، کارخانجات زیادی در این مورد فعال شدن و شکلای جور واجور لوازم منزل رو با کیفیت خوب تولید می کنن. البته بعضی از این کارخانه ها مانند ارج و در سالای گذشته با ورشکستگی مواجه شدن که کارشناسان دلایل اونو واردات کشکی و هردم بیل قاچاق، فرسودگی ماشین آلات، کمبود نقدینگی و موارد دیگه می دونن.

دولت سال گذشته تونست با اجرای طرح رجیستری، افزایش در اومدی واسه بخشای مختلفی رو به وجود بیاره و البته با پدیده قاچاق هم مقابله کرد، اما هنوزم عاقبتای طرح رجیستری کم و بیش در بازار و بین کاربران هست. باید دید که موضوع کد رهگیری لوازم خونگی می تونه با مرور مشکلات رجیستری، مشکل قاچاق کالای لوازم خونگی رو حل کنه یا خیر.

دانلود متن کامل پایان نامه ها در سایت zusa.ir
Share