معرفی جامع و دقیق سیستم مدلسازی اطلاعات ساختمان در بین مهندسین و دانشجویان در برنامه­های آموزشی، منجر به دستیابی به پیشرفت حرفه­ای در صنعت ساختمان و همچنین آموزش کارآموزهای آزموده در رشته مهندسی عمران، معماری، مدیریت و کنترل پروژه خواهد شد.
از جمله مزایای اصلی یادگیری و بکارگیری سیستم BIM برای دانشجویان مهندسی عمران می­توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • توسعه یک دیدگاه جامع و فهم بهتر اجزای ساختمان
 • درک بهتر اجزای طرح و فرآیند سازه توسط طراح
 • ایجاد راه حلهای جدید در ساخت و ساز و طراحی
 • ایجاد مهارتهای پیشرفته برای دانشجویان و ایجاد موقعیتهای شغلی بهتر
 • ایجاد حس همکاری مناسب و بهتر با تمام تیم­های درگیر در پروژه 
  برای دانلود متن کامل پایان نامه ها اینجا کلیک کنید
 • بهبود عملکرد دانشجویان در انجام پایان­نامه­ها، مطالعات مستقل و کارآموزی­ها
  • آینده پیش روی سیستم BIM در صنعت ساختمان سازی

اگرچه انقلاب تکنولوژی پیشرفته سیستم مدلسازی اطلاعات ساختمان هنوز به طور کامل به پایان نرسیده و همچنان در حال گسترش و تکامل می­باشد، با این وجود بسیاری از شرکتهای ساختمانی بر روی بکارگیری این تکنولوژی، حداقل در بخشهایی از آن سرمایه­گذاری کرده­اند و برخی دیگر نیز هنوز به فکر این کار نیستند. با این وجود باید ذکر نمود که تکامل این تکنولوژی و افزایش کاربران آن احتیاج به گذشت زمان دارد، اما در عین حال باید توجه داشت که این تکنولوژی پیشرفته، صرفاً یک مد جدید یا هوس زودگذر در صنعت ساختمان­سازی دنیا نیست؛ بلکه به نظر می­رسد که این صنعت با تمام قوا آمده است تا کل یک صنعت را دگرگون نماید، از اینرو می­توان نام یک صنعت جدید را بر روی آن نهاد. به گونه­ای که به رغم گذشت چند سال محدود از پیدایش این صنعت، اثرات مثبت آن در بسیاری از پروژه­های عظیم جهانی همچون پالایشگاهها، نیروگاهها و … گستردگی چشمگیری داشته است. به طور کلی صنعت BIM را اینگونه می­توان معرفی نمود که :
“سیستم مدلسازی اطلاعات ساختمان یا BIM با صنعت ساختمان همان کاری را خواهد کرد که اینترنت با ارتباطات انجام داد.”
در این مدل، مفهوم چرخه حیات در حیطه بسیار محدودی دیده شده است و مسائل زیست محیطی (مرتبط با تدارک و تولید مواد ساختمانی) یا مدیریت پسماندها (استفاده مجدد و بازیافت منابع) در آن مطرح نشده است. رویکرد طراحی بر اساس چرخه حیات “از گهواره تا گور” نتایج و تبعات زیست محیطی کل چرخه حیات منابع ساختمان را، از مرحله تدارک تا بازگشت به طبیعت در برمی­گیرد. طراحی براساس چرخه حیات، برپایه این تفکر شکل گرفته است که ماده صرفاً از شکل حیات سودمند خود، به شکلی دیگر تغییر می­کند و برای سودمندی و قابلیت استفاده از ماده نمی­توان نقطه پایانی را منظور کرد.
این نظریه برای رسیدن به این منظور در سه مرحله، ساختمان را مورد بررسی قرار می­دهد که این مراحل عبارتند از[۱۲]:

 • مرحله پیش از ساخت
 • مرحله در حال ساخت
 • مرحله پس از ساخت.

این مراحل سه­گانه به هم متصل هستند و مرزهای بین آنها صریح و قطعی نیست. با استفاده از این مراحل می­توان به راهبردهای طراحی براساس چرخه حیات که بر کمینه کردن تأثیرات زیست محیطی بنا تمرکز دارند، رسید. با تجزیه و تحلیل فرآیندهای بنا در هر یک از این مراحل سه­گانه، می­توان از چگونگی تأثیرات طراحی، ساخت، بهره­برداری و تخریب ساختمان بر نظام زیست به شناخت عمیق­تری دست یافت.

 • مرحله پیش از ساخت

این مرحله، انتخاب سایت، طراحی بنا و فرآیندهای مرتبط با طراحی ساختمان تا پیش از استقرار و کارگذاری مصالح را در بر می­گیرد. تحت راهبرد طراحی پایدار، تبعات زیست محیطی طراحی ساختار، جهت­گیری بنا، تأثیرات آن بر چشم­انداز و مواد به کار گرفته شده مورد بررسی قرار می­گیرند.

مرحله در حال ساخت

این مرحله به مقطعی از چرخه حیات ساختمان برمی­گردد که بنا به لحاظ فیزیکی در حال ساخت و بهره­برداری است. در راهبرد طراحی پایدار، فرآیندهای ساخت و بهره­برداری بنا، به منظور یافتن راههایی برای کاهش تأثیرات منفی زیست محیطی مصرف منابع، مورد بررسی قرار می­گیرند؛ به­علاوه، به تأثیرات درازمدت محیط اطراف ساختمان بر سلامتی ساکنان آن نیز توجه دارند.

 • مرحله پس از ساخت

این مرحله زمانی آغاز می­شود که حیات سودمند ساختمان به پایان رسیده باشد. در این مرحله مواد مورد استفاده در ساختمان، به عنوان منابع سایر ساختمانها استفاده می­شود و یا به عنوان پسماند به طبیعت باز خواهد گشت. راهبرد طراحی پایدار، بر کاهش پسماندهای ساخت و ساز از طریق بازیافت و استفاده مجدد از بناها و مواد ساختمانی تأکید و توجهی ویژه دارد.