پایان نامه رابطه معرفی شاخص های سنجش رقابت پذیری در صنعت کاشی

مؤلفه های تولید ناب

 

همان گونه که مطالعه ادبیات تحقیق تولید ناب نشان می دهد بسیاری از محققین در تحقیقات خود سعی کرده اند تا تحت عناوین مختلف متغیرها و عواملی را شناسایی نمایند که وجود آن ها در کارخانه موجبات ناب شدن آن را فراهم آورد. آن ها در تحقیقات خود تحت عناوینی چون مؤلفه، ابزار، فاکتور و … به معرفی ابزارها، روش ها، اصول و عواملی پرداخته اند که در ناب شدن یک کارخانه اثر گذار هستند. در ادامه به بررسی این دیدگاه ها از منظر محققین مختلف پرداخته می شود.

دهه پایانی قرن اخیر شاهد تحقیقات گسترده ای در زمینه تولید ناب بوده است، به گونه ای که محققین گوناگون در تحقیقات مختلف از زوایای گوناگونی این نظام تولیدی و مؤلفه های آن را بررسی نموده اند. در رساله­ی دکتری دانشگاه جرجیا در سال ۱۹۹۵مهمترین عامل در عدم دستیابی به تولید در سطح جهانی، نداشتن معیار ارزیابی عملکرد است. ارزیابی عملکرد و پیوستگی آن به سیستمهایی از جمله:

تولید؛

فروش؛

انبار و تدارکات؛

تعمیرات و نگهداری؛

لجستیک و پشتیبانی؛

به عنوان ابزاری مهم برای کاهش قیمت محصولات، افزایش کیفیت کالاهای تولیدی و کاهش زمان انتظار برای تحویل کالا به مشتری شناخته شده است(Lockmay, 1995)(سید حسینی و بیات ترک، ۱۳۸۴). در مقاله­ ارزیابی تغییرات در جهت تولید ناب اصول زیر به عنوان اصول نابی در مدل طراحی شده ارائه شده اند:

حذف ضایعات؛

بهبود مداوم؛

خرابی صفر؛

تحویل به موقع؛

کشش مواد اولیه؛

تیمهای چندکاره؛

تمرکز زدایی؛

یکپارچگی فعالیتها؛

سیستمهای اطلاعاتی عمودی(Ahlstrom & Karlsson, 1996)( (Mieir & Forrester, 2002).

بررسی چالش های به کارگیری تولید ناب در مدیریت تولید و عملیات ۲۷ شرکت ناب نشان می دهد برخی از حوزه های این نظام تولید عبارت از فرایندها و تجهیزات، برنامه ریزی و کنترل ساخت، منابع انسانی، طراحی محصول، روابط با عرضه کنندگان و روابط با مشتریان می باشد. جدول ۲-۲ حوزه ها و برنامه های نابی مورد استفاده در این پژوهش را نشان می­دهد. نتایج به دست آمده از این تحقیق نشان می­دهد که اصلی ترین حوزه ناب شدن شرکتها، مدیریت ارتباطات بیرونی (تأمین کنندگان و مشتریان) بوده که این حوزه حتی از عملیاتهای درونی شرکت نیز مهم تر می باشد(Panizzolo, 1998).

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 پایان نامه

متن کامل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *