پایان افسانه سه چراغ قرمز؛ یک دهه خاطره با اکس باکس ۳۶۰

پایان افسانه سه چراغ قرمز؛ یک دهه خاطره با اکس باکس ۳۶۰

تولید کنسول دوست داشتنی اکس باکس ۳۶۰ به اتمام رسید و از اون تنها یه دهه خاطره موند. کنسول نسل هفتمی مایکروسافت که دور از انتظار و توقع تونست رکوردهایی به نام خودش ثبت کنه، با همه مشکلات و کمبود هاش به آخر خط رسید. پایان این کنسول در واقع پایان یه دوره مهم و حیاتی واسه برند اکس باکس و حتی واسه شرکت بزرگ مایکروسافته.

پروژه زنون، برنامه ردموندیا واسه رقابت در بازار داغ کنسولای خونگی بود که از نگاه مردم اون طورها هم امیدوار کننده نبود. شکست تموم و کمال اولین دستگاه بازی مایکروسافت در رقابت با پلی استیشن ۲ و نگاه منفی مردم تمایل چندانی واسه تجربه نسل جدید اکس باکس در بازیکنان ایجاد نکرده بود.

اما مایکروسافت قافیه رو نباخت و با همکاری شرکتای بزرگی مثل Foxconn، سگا و ATI دومین کنسول اختصاصی خود رو با نام Xbox 360 در ۲۲ نوامبر ۲۰۰۵ عرضه کرد. اکس باکس ۳۶۰ در فاصله کمتر از یه سال در ۳۶ کشور جهان به طور رسمی عرضه شد و تونست اولین رکورد رو از این توجه به نام خود ثبت کنه.

شرکت سونی هم که هنوز برنامه هاش واسه عرضه سومین دستگاه پلی استیشن رو شفاف سازی نکرده بود، زمینه رو واسه مایکروسافت هموارتر ساخت. اکس باکس ۳۶۰ تنها کنسول نسل هفتمی بود که با قدرت و گرافیک عجیب اش هر بازیکنی رو به خود جذب می کرد. هرچند مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری خودشو داشت.

Red Ring of Death یا حلقه سرخ مرگ (همون سه چراغ قرمز)، بزرگترین مشکل اکس باکس ۳۶۰ حساب می شد که به دنبال مشکل سخت افزاری، کنسول رو از کار مینداخت. این مشکل بزرگ و چندین مشکل نرم افزاری و سخت افزاری دیگه مدت زیادی گریبان گیر بازیکنان بود تا اینکه کم کم مایکروسافت با عرضه بوردهای متفاوت و بروزرسانیای جور واجور، مشکلات رو به کمترین اندازه برسونه.

با این وجود و حتی با عرضه پلی استیشن ۳ مشهور بعد از یه سال، اکس باکس ۳۶۰ با قدرت به مسیرش ادامه داد و با تقویت روز به روز شبکه آنلاین Xbox Live و ارائه امکانات و به روزرسانیای زیاد تونست موفقیتی بالاتر از انتظار به دست بیاره.

بیل گیتس مدیر وقت مایکروسافت در اول اعلام کرده بود می خواد با کنسول اکس باکس ۳۶۰ تجربه ویندوز سراسری رو به زندگی روزمره مردم وارد کنه. هرچند این کنسول با سیستم دلیلی به طور کامل نامربوط و متفاوت از ویندوز عرضه شد، اما نگاه کلی اون به عنوان یه دستگاه مالتی مدیا تا حد زیادی رویای گیتس رو به ارمغان آورد.

امکانات گسترده شبکه لایو، توانایی استریم و پخش موسیقی و فیلم و ارتباطات کاربردی بین کامپیوتر و کنسولی از راه Windows Media Center و چیزای دیگه ای به جز اینا و چیزای دیگه ای به جز اینا، ۳۶۰ رو به دستگاهی خانوادگی و سرگرم کننده واسه تموم سنین تبدیل کرد. همه این قابلیتای جذاب با منتشر کردن سنسور حرکتی و صوتی Kinect چند برابر شد.

اولین کینکت در سال ۲۰۱۰ واسه اکس باکس ۳۶۰ عرضه شد و سیلی از بازیای مخصوص و یکی با اون کم کم روونه بازار گشت؛ تا جایی که بازی Kinect Adventures، یکی از آسونترین و البته خوشحال کننده و باحال ترین عناوین مخصوص سنسور حرکتی مایکروسافت، با فروشی بیشتر از ۲۴ میلیون نسخه، به پرفروش ترین بازی اکس باکس ۳۶۰ تبدیل شد.

هرچند ایده به حرکت درآوردن بازیکن اون طور که انتظار می رفت موفق واقع نشد و تا سال ۲۰۱۳ (خصوصا با منتشر کردن اکس باکس وان) تواناییای کینکت به مرور فراموش شد و بازیای کمتری در این مورد پیشرفت یافت. بازیا روز به روز در حال پیشرفت هستن، ولی بعضی وقتا بعضی از نوآوریا مثل همین یا تلویزیونای سه بعدی تنها حبابی هستن که هیچوقت با زندگی مردم اخت نمی شن.

علاوه بر این، انتشار نزدیک به ۱۵۰ عنوان انحصاری و بیشتر از ۱۰۰۰ بازی دیگه، یکی از بلند بالاترین لیستای عناوین قابل بازی روی یه کنسول خونگی رو در اختیار بازیکنان قرار داد. در کنار اون امکان استفاده حدود ۵۰۰ بازی کنسول نسل قبلی اکس باکس هم روی ۳۶۰ تجربه عالی رو به ارمغان آورد. خیلی از ما هنوزم این کنسول دوست داشتنی و بازی هاش رو در قفسه های اتاق مون داریم و حتی تصور فروش اون غم انگیز میشه.

اکس باکس ۳۶۰ در میون این تعداد بازی، عناوینی رو واسه همیشه در خاطرها ثبت کرد. از ماجراجوییای Marcus Fenix گرفته تا رهبری Master Chief. انحصاریایی که تجربه و خاطرات ۳۶۰ دارها رو رنگ آمیزی کرده و همینطور زمینه بحث و جنگ بین طرفداران اکس باکس و پلی استیشن رو جفت و جور ساخت. پیشنهادات خاص فروش نزدیک کریسمس هم که جای خود داره.

در طول ده سال گذشته، سه مدل متفاوت از اکس باکس ۳۶۰ طراحی و عرضه شد. بین سالای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ چند نوع و رنگ با حافظه داخلی متفاوت از کنسول اولیه روونه بازار شد، اما در اوایل سال ۲۰۱۰ نسخه جمع و جورتری از اون با عنوان Slim معرفی شد. همزمان با رونمایی اکس باکس وان هم در سال ۲۰۱۳ نسخه دیگری از اکس باکس ۳۶۰ با طراحی مشابه به کنسول نسل هشتمی مایکروسافت عرضه گشت.

Phil Spencer (فیل اسپنسر) مدیر الان بخش اکس باکس در شرکت مایکروسافت آمار و ارقام جالبی رو درباره اکس باکس ۳۶۰ اعلام کرده. در طول این چند سال بیشتر از ۷۸ میلیارد ساعت بازی آنلاین به وسیله بازیکنان در اکس باکس ۳۶۰ انجام شده؛ ۲۵ میلیارد ساعت درون برنامه های مالتی مدیا گذشته؛ بیشتر از ۴۸۶ میلیارد امتیاز درزمان ۲۷ میلیارد اچیومنت کسب شده؛ و نزدیک به ۸۵ میلیون بازیکن فعال روزمره در لایو حضور داشتن.

این آمار فوق العاده س و با در نظر داشتن فروشی بیشتر از ۸۴ میلیون دستگاه در این ۱۰ سال خوب متوجه میشیم که اکس باکس ۳۶۰ یکی از موفق ترین کنسولای تاریخه. سایت IGN از این دستگاه به عنوان ششمین کنسول برتر تاریخ بازیای ویدیویی یاد میکنه. مجله EDGE هم اونو بعد از پلی استیشن ۲ بهترین کنسول بیست سال گذشته می دونه.

در سال ۲۰۱۳، جدا از رونمایی و عرضه نسل هشتم اکس باکس، دو اتفاق بسیار مهم افتاد که تاثیر بسیار زیادی روی این برند گذاشته و می ذاره. یکی نشستن Satya Nadella (ساتیا نادلا) بر مسند مدیریت عامل مایکروسافت که تاثیر به سزایی روی کامل سازی پلتفرم ویندوز و اجناس مایکروسافت داشته و دومی مدیریت بخش اکس باکس به وسیله فیل اسپنسره.

نکته باحال اینجاس که برند اکس باکس با وجود اینکه زیر مجموعه شرکت قدیمی مایکروسافت حساب می شه، گویی کلا شرکتی جدا از هم و جداگونه بوده و فعالیتا و روشای خاص خودشو داراس. این بخش به خاطر جدا از هم بودن از بقیه مجموعه های مایکروسافت از یه جور اعتبار خاص برخورداره. سیاستای اکس باکس تحت مدیریت اسپنسر در راه به طور کامل درستی قرار گرفته و محبوبیت اونو بعد از افتضاح معرفی وان، بازیابی کرده.

هرچند اکس باکس وان (با در نظر گرفتن سیاستای اولیه) هیچوقت نتونست به فروش و موفقیت نسل قبلی خودش برسه و همیشه در سایه پلی استیشن ۴ قرار گرفت، اما مبرهنه با عرضه نسخه کاستوم ویندوز ۱۰ و همینطور فعالیتای مشتری مدارانه راه پیشرفت رو میگذرونه.

با پایان خط تولید کنسول اکس باکس ۳۶۰، دوره ای طلایی از تجربه مایکروسافت در دنیای بزرگ بازیای کامپیوتری تموم شد. هرچند شکبه لایو در ۳۶۰ بازم برقرار بوده و خدمات و پشتیبانی و همینطور تولید بازیای جدید واسه اون ادامه داره، اما در هر حال به زودی تماشاگر خاموش شدن همیشگی افسانه سه چراغ قرمز هستیم. ممنون مایکروسافت؛ ممنون اکس باکس؛ ده سال فوق العاده ای بود.

Share