نسخه جدید اندروید در راه س. اندروید ۵ با نام Loliipop یا آبنبات چوبی به زودی روی بعضی گوشیای براساس این پلتفرم در دسترسه. به این نسخه و همینطور نسخه ۸ از iOS امکانات تازه ای اضافه نسبت به نسخه های قبلشون اضافه شده. پیشرفت دهندگان هر دو نسخه تلاش کردن امکانات کاربردی جدید به پلتفرمای خود اضافه کرده یا قابلیتای قبلی رو بهتر کنن.

در نسخه جدید اندروید زبون طراحی جدید گوگل جانشین شده. هم اینکه امکانات امنیتی، باتری و کنترل دوربین هم بهبود پیدا کردن. مواردی که کاربران اندروید رو خوشحال تر می کنه.

اما در ادامه از ۸ توانایی خاص در اندروید گفتیم که iOS بدون اوناس. با سایت ما همراه باشین.

۱- کاربر مهمون

اپل در آیپد و آیفون روی امکانات شخصی سازی و به اشتراک گذاری بیشتر از قبل تمرکز کرده. این موضوع البته واسه موبایل و تبلت بسیار لازمه. اما ممکنه نیاز باشه یه وسیله واسه چند نفر تو یه خونواده استفاده بشه. و گوگل این رو خوب درک کرده. پس شما می تونین تبلت یا موبایل اندرویدی مجهز به آبنبات چوبی خود رو خیلی راحت واسه بازی به بچتون بدین و نگران این نباشین که به اشتباه ایمیلی واسه کسی فرستاده شه و یا با موبایلتان به اشتباه با کسی تماس گرفته شه.

در مقابل اپل بیشتر روی قابلیتای اشتراک گذاری مجازی کار کرده. توانایی FamilySharing اجازه میده تصاویر، ویدئوها، موزیکا، کتابا و … خیلی راحت بین وسایل مورد توجه به اشتراک گذاشته شن.

۲- باتری

در اندروید ۵ گوگل امکاناتی واسه بهبود مصرف باتری قرار داده که تا ۹۰ دقیقه به عمر باتری اضافه می کنه. البته این ۹۰ دقیقه به واسطه قطع کردن کانکشنا، کاهش انیمیشنا، قطع ویبره و موارد مشابه دیگه به دست میاد. هم اینکه مصرف انرژی هم در این نسخه به لطف پروژه Volta که گوگل به انجام رسونده بهبود پیدا کرده. در آزمایشی که به این منظور انجام شده باتری نکسوس فایوی که مجهز به آبنبات چوبی بود یه ساعت و ۱۵ دقیقه بیشتر از نکسوس فایوی که مجهز به کیت کت بود دووم آورده.

۳- قفل هوشمند واسه بهبود امنیت

اندروید تنها سیستم عاملیه که اجازه میده امکانات امنیتی رو با اتصال به یه وسیله اندرویدی دیگه بهتر کنین. کاربران اندروید محدودیت ۵ وسیله واسه یه حساب کابری رو ندارن و می تونن از یه کارکرد مشخص (رمز عبور، پترن و حتی شناسایی چهره) واسه باز کردن همه وسایل خود استفاده کنن.

در مقابل اما iOS اجازه میده با کمک رمز ۴ رقمی یا کارکترهای بیشتر و البته سنسور اثر انگشت به وسیله خود دسترسی داشته باشین.

۴- پشتیبانی از USB

از وقتی که اولین آیفون معرفی شده ۷ سال میگذره. اما هنوز به هنگام اتصال اون به یه کامپیوتر ویندوزی در بهترین حالت تنها میشه به تصاویر دسترسی داشت. در مقابل یه وسیله اندرویدی دسترسی کامل به حافظه رو با اتصال از راه USB به شما میده. انگار میشه از یه موبایل یا تبلت اندرویدی به عنوان یه حافظه همراه هم استفاده کرد، هر چند که در مقام رقابت این موضوع از دید امنیتی خیلی مورد پسند نیس. اما به هر حال دسترسی به اطلاعات آیفون هم از راه آی تونز ممکنه. هم اینکه میشه حافظه خیلی از موبایلای اندرویدی رو با کمک کارت حافظه بالا برد در حالی که این امکان در آیفون بازم وجود نداره.

۵- مدیریت بهتر اپلیکیشنا

روی یه وسیله مجهز به iOS -اگه جیلبرک نشده باشه- تموم کاری که می تونین پس از نصب یه اپلیکیشن انجام بدین به باز کردن، بستن و یا پوشه بندی اپا محدود می شه. در مقابل در اندروید می تونین کارای بیشتری هم انجام بدین. شما می تونین اپلیکیشن رو به طور کامل از روی گوشی پاک کنین یا خیلی راحت از راه خود گوشی یا تبلت به نسخه قبل برگردین تا اگه بخاطر بروزرسانی دچار کرشای متوالی می شه از شر نسخه تازه خلاص شید. هم اینکه شاید واسه باز کردن هر فایل، اپلیکیشنی رو به عنوان اپلیکیشن پیش فرض انتخاب کنین. مثلا واسه باز کردن لینکا در اپلیکیشنای دیگه، در iOS تنها سافاری رو دارین، اما در اندروید مجبور به به کار گیری کروم یا مرورگر دیگری نیستین.

۶- پشتیبانی کامل از NFC

اندروید، ویندوز فون و حتی سیستم عامل بلک بری اجازه میدن به طول کامل از امکاناتی که به واسطه NFC در این وسیله ها هست استفاده کنن. اما اپل با وجود قرار دادن این چیپ در آیفونای جدیدش، اونا رو فقط به سیستم پرداخت اختصاصی خود Apple Pay محدود کرده.

در اندروید میشه با کمک NFC از امکانات زیادی که به واسطه رابطه با تگای ان اف سی برنامه ریزی شده هست استفاده کرد.

۷- نصب اپلیکیشنا از همه جا

در اندروید شما آزادید که اپلیکیشنا رو از هر جا که بخواین روی موبایل یا تبلت خود نصب کنین. البته این موضوع ممکنه از نظر کارشناسان امنیت تا حدی قابل سرزنش باشه. نصب اپلیکیشنای جانبی از منابع نامطمئن می تونه به وسیله و امنیت شما آسیب بزنه. اما به هر حال این توانایی می تونه در مقایسه با محدودیتایی که در این مورد در وسایل براساس iOS در نظر گرفته شده واسه بسیاری کاربران برتری داشته باشه. اپل اکوسیستم خود در مورد نصب اپلیکیشنا رو به آی تونز خود محدود کرده. هر چند که فروشگاه های جانبی دیگری هم در این مورد ظهور کردن اما در مقایسه بازم امکان نصب مستقیم فایلای اجرایی واسه نصب اپ، روی iOS وجود نداره.

۸- امکانات اختصاصی عکاسی

همونطور که در روزای گذشته هم گفته شد، گوگل امکان ثبت و ذخیره تصاویر با فرمت خام رو در نسخه جدید سیستم عامل موبایلی خود جفت و جور کرده. کنترل تنظیمات مربوط به سنسور، لنز، فلاش و .. واسه تک تک تصاویر در اندروید آبنبات چوبی ممکن شده. هم اینکه در کنار امکانات بیشتر واسه ضبط ویدیو، امکان پخش ویدئوهای ۴K هم در این نسخه گذاشته شده. در مقابل، iOS 8 به کاربرانش دسترسیای مشخص و تعیین شده ای واسه به کار گیری موبایل داده. امکاناتی که واسه کاربران عادی مناسب و کافی هستن. اما اگه امکانات حرفه ای تری از عکاسی با موبایل رو توقع دارین، اندروید دست کم فعلا واسه شما گزینه بهتریه.