• چالشهای پیش روی سیستم BIM

علیرغم مزایای بسیار زیادی که درخصوص سیستم نوین BIM ذکر شد، برخی از چالشها و مشکلات مرتبط با آن نیز وجود دارد که این مشکلات در بعضی موارد می­تواند بسیار حائز اهیمت باشد. در زیر برخی از چالشها که بیشتر به نحوه اجرا و اداره نرم­افزارهای BIM مربوط است، مورد بررسی قرار گرفته است:

  • مالکیت حقوقی مدل

یکی از چالشهای اولیه، تعیین مالک و صاحب داده‌های BIM است که چگونه تهیه کپی از آن را مدیریت کند.

  • چگونگی جلوگیری از کپی شدن

سازندگان و تولیدکنندگان، اطلاعات محصولات خود را بصورت دقیق مدل کرده و در اختیار دیگران می‌گذارند که این موضوع می‌تواند موجب سوء استفاده شود.
 
 

  • مسئولیت و کنترل ورود اطلاعات

این موضوع که چه کسی و با چه سازوکاری بتواند به مدل BIM اطلاعات بدهد، بسیار حیاتی است؛ چراکه عدم دقت در ورود اطلاعات نیاز به فرایند طولانی چک کردن و اصلاح دوباره داده‌ها را ایجاد می‌نماید.
 
برای دانلود متن کامل پایان نامه ها اینجا کلیک کنید

  • عدم وجود نرم‌افزارها با کارکرد یکپارچه

برای اجرای کامل BIM باید نرم‌افزارهای بکار گرفته شده در تمامی بخشهای طراحی، مدیرت و اجرا به صورت یکپارچه عمل کنند، در غیر این صورت اطلاعات در هر بخش بصورت مجزا تولید می‌شوند و قابلیت بازخوانی و تحلیل برای دیگر بخشهای دخیل در پروژه وجود نخواهد داشت .

  • هزینه های بکارگیری تکنولوژی BIM

هزینه­های بکارگیری BIM به عوامل متعددی از جمله میزان جزئیات پروژه، پیچیدگی پروژه و میزان تخصص تیم طراحی بستگی دارد. هزینه­های خرید پکیج نرم­افزارهای BIM بسیار بیشتر از مدلهای دوبعدی CAD است. علاوه بر این در حال حاضر برنامه­های CAD تقریباً بر روی تمامی کامپیوترها و لپ­تاپ­های موجود در بازار قابل اجرا می­باشند؛ این در حالیست که اما با توجه به طراحیهای پیچیده و بارگذاریهای[۱] سنگین در BIM، کامپیوترهای مخصوص با خصوصیات کاربردی بسیار بالا نیاز خواهد بود. هزینه­های مربوط به آموزش افراد کلیدی و مرتبط درون کارگاه از دیگر هزینه­هایی است که در بکارگیری از سیستم BIM با آن مواجه خواهیم بود. بکارگیری یک تیم طراح متخصص برای پیاده­سازی این تکنولوژی در پروژه نیز به میزان تخصص تیم و پیچیدگی پروژه وابسته است . هریک هزینه­های مربوط به خود را می­طلبد.
در نهایت می­توان گفت که کلیه هزینه­های اجرای BIM در پروژه­ها کمتر از ۲ درصد کل هزینه­های پروژه برآورد گردیده است [۱۲]. که این رقم با توجه به فواید و سوددهی نهایی پروژه در صورت استفاده از پروژه بسیار ناچیز است.