دانلود پایان نامه نرم افزارهای کاربردی برای بکارگیری سیستم BIM

دانلود پایان نامه نرم افزارهای کاربردی برای بکارگیری سیستم BIM

نرم­افزار سه بعدی اتوکد، نماهای سه بعدی در شکل خطوط و پلانها به وجود آورده و فایلهای اطلاعاتی چندگانه را ذخیره می­کند. در حالی که یک مدل BIM براساس داده­های مجزا با توانایی تولید نماهای سه بعدی ثابت و چندگانه شکل گرفته است. این تفاوت مهم تاثیرات عمیقی در تعالیم و نحوه آموزش دارد.
تعداد کمی از فروشندگان محصولات مرتبط با پیشرفت تکنولوژی BIM را عرضه می­کنند. در چندین سال اخیر، کمپانی Autodesk Revit ® بودجه­ای برای مهندسی عمران و محیط زیست، با استفاده رایگان از نرم­افزار، پشتیبانی فنی، و همکاری حرفه­ای در WPI ارائه کرده که منجر به بهبود تحقیقات دانشجویی و حرفه­ای شده است. نویسندگان این برنامه Autodesk Revit  از طراحان و سازندگان فعال می­باشند که شامل نمایندگان صنعت و شرکتهای مشاوره­ای و محققان دیگر می­باشند که در جستجوی راهی برای پیشرفت هرچه بیشتر تکنولوژی BIM در ساخت و سازهای جدید هستند .
در این میان، شرکتهای عمده تولیدکننده نرم­افزارهای فنی و مهندسی، معماری و ساختمانی  از قبیل Autodesk، Technologies، Gehry، Geraphisoft، Bentley و … بسته­های نرم­افزاری اصلی لازم برای ایجاد یک مدل BIM را فراهم می­نمایند. علیرغم اینکه کاربران عمده این بسته­های نرم­افزاری معماران هستند، ولی استفاده از آنها بین طراحان و مجریان تاسیسات ساختمان با سرعت در حال افزایش است. علت این امر آن است که این بسته­های نرم­افزاری مزایای فنی بیشتری را ارائه می­دهند و بازار برای دستیابی به اهداف تولیدی، هزینه­ای و پایداری، تقاضای بیشتری نسبت به کنترل فرآیند طراحی را در بر خواهد داشت. تهیه­کنندگان این نرم­افزارها به این تقاضا با یکپارچه کردن فنآوری برای استفاده BIM جهت آنالیز بیشتر و دقیق­تر (مثلاً آنالیز انرژی و مدیریت تاسیسات) پاسخ داده­اند تا راه حل کاملتری را برای نظامهای متفاوت درگیر در بازار ساختمانها و صنعت ساختمان­سازی فراهم آورند.
همانگونه که گفته شد، نرم­افزارهای مهندسی زیادی برای اجرای تکنولوژی پیشرفته مدلسازی اطلاعات ساختمان برای ایجاد یک مدل BIM وجود دارند. جدول (۲-۳) برخی از ابزارها و برنامه­های BIM را به تصویر می­کشد. این لیست شامل نرم­افزارهای مدلسازی سه بعدی، کنترل پروژه، معماری، سازه و طراحی سایت بوده و قادر به برنامه­ریزی، جدول بندی و تخمین زمان و هزینه در پروژه­های عمرانی نیز می­باشند [۲۹].
 

 • نرم افزارهای مورد استفاده در BIM 
  برای دانلود متن کامل پایان نامه ها اینجا کلیک کنید
نام محصول شرکت سازنده کاربرد اصلی
Cadpipe HVAC AEC Design Group مدل سازی سه بعدی
Revit Architecture Autodesk طراحی پارامتریک و مدل سازی سه بعدی طرح معماری
Bently BIM Suite Bentley Systems مدل سازی معماری، سازه، مکانیک، برق و قطعات تولیدی
Revit Structure Autodesk طراحی پارامتریک و مدل سازی سه بعدی طرح سازه
Revit MEP Autodesk مدل سازی جزئیات برق، مکانیک و تاسیسات
AutoCAD MEP Autodesk مدل سازی جزئیات برق، مکانیک و تاسیسات
AutoCAD Civil 3D Autodesk توسعه سایت کارگاه
Cadpipe Commercial Pipe AEC Design Group مدل سازی سه بعدی لوله کشی
DProfiler Beck Technology برآورد هزینه و زمان در مدل سه بعدی
Fastrak CSC (UK) طراحی پارامتریک و مدل سازی سه بعدی طرح سازه
Fabrication for AutoCAD MEP East Coast CAD/CAM مدل سازی جزئیات برق، مکانیک و تاسیسات

 
علاوه بر این برخی از پرکاربردترین نرم­افزارهای کاربردی و قابل استفاده برای اجرای سیستم مدلسازی اطلاعات ساختمان را می­توان به شرح زیر نام برد:

 • ۳-D Cad-Max
 • Revit Architeture
 • Power Cad
 • Telka Structutes
 • Magicad
 • Solibri
 • Riuska
 • Navis Works
 • Revit MEP
 • AutoCAD Civil 3D
دانلود متن کامل پایان نامه ها در سایت zusa.ir
Share