منافع حاصل ازگردشگری:نقش منابع طبیعی

نقش منابع طبیعی در جذب گردشگران

منافع حاصل ازگردشگری

توجه به موضوع توریسم می ­تواند در برگیرنده منافع زیر باشد:

1-­ ایجاد درآمد و تقویت تولید ناخالص ملی که این معیار، اهمیت نسبی صنعتی توریسم را در کل اقتصاد بیان می­ کند.

2-­ در مقایسه با سایر بخش­ها به ازای هر واحد سرمایه ­گذاری می ­تواند تعداد بیشتری از نیروی انسانی را به کار گیرد به عبارت دیگر، گردشگری از سایر بخش­ها کاربردی­تر می­باشد.

3-­ صنعت گردشگری از دیدگاه کیفی بر روی تربیت نیروی کار به تخصص های پیچیده در تمام سطوح نیازی نداشته است بر همین اساس، تأمین نیروی انسانی مورد نیاز آن به سرمایه ­گذاری و صرف وقت زیاد محتاج نیست.

4-­ افراد را با مهارت­ های گوناگون به اشتغال در می­آورد که یکی از راه­های مؤثر برای رفع مشکل بیکاری است.

5-­ توسعه صنعت گردشگری به توسعه صنایع دستی منجر شده و ضمن گسترش خود، این صنعت را نیز تقویت می­ کند.

6-­ صنعت گردشگری موجب ایجاد اشتغال محلی به صورت­های مستقیم، غیر مستقیم و القایی         می­ شود.

7-­ گردشگری می ­تواند به عنوان یکی از سریع­ترین راه­های بازگشت سرمایه تلقی شود.

8-­ توسعه روابط فکری، فرهنگی، هنری و اجتماعی و تحکیم وحدت ملی.

9-­ گسترش مبادلات و همکاری­های بین المللی (تقوایی،51:1389).

برای دانلود متن کامل پایان نامه ها اینجا کلیک کنید

 

2-6-­تأثیر اقلیم و ارتفاعات در جذب گردشگر

اثرات اقلیم بر روی فعالیت­های انسان حیاتی است. لذا درک جامعی از اقلیم و اثرات آن ضروری است (رحمانی، 5:1375). اقلیم به منزله یک منبع طبیعی گردشگری، نقش بی بدیلی در صنعت گردشگری طبیعی یا بومگردی دارد و بدون شک، آب و هوا و شرایط آن بر رضایت از سفر تفریحی تأثیرگذار است. آب و هوا به عنوان یکی از مهمترین عوامل تشکیل دهنده گردشگر قلمداد می­گردد، مراکز تفریحی موجود چه در گذشته و چه در حال حاضر موجودیت و ارزش­های خود را مدیون عوامل متعدد به ویژه آب و هوای مناسب و ملایم می­دانستند و از سوی دیگر شرایط آب و هوای نامناسب از جنبه­ های مثبت یک منطقه گردشگری می­کاهد و تأثیرات نامطلوبی را بر گردشگری       می­گذارد (منشیزاده،7:1386). دو عنصر عمده آب و هوا که مشخصات ترکیبات سیستم کره زمین را تعیین می­ کنند ترکیبات دما و درجه آب و هوا است (Moore, 2009) بارش، ابری بودن، میزان روشنایی روز، دامنه دید، باد، دمای آب، برف و یخ همگی جزو عوامل مهم گردشگری هستند. در تابستان، ترکیب دمای هوا و رطوبت، شرایط نامناسبی برای فعالیت­ها ایجاد می­ کند. در حالی که در زمستان، باد و دمای هوا می ­تواند باعث سرمازدگی شود که برای کسانی که به فعالیت در فضای باز می­پردازند، خطرناک است. (Higham, J. Hinch, 2010)

بنابراین اقلیم به منزله یکی از عناصر ژئوفیزیکی سازنده فضای جغرافیایی می­باشد که می ­تواند باعث تسهیل و یا برعکس نفی سکونت بشری در مکان­ها شود (تولایی، 25:1391) این اقلیم می ­تواند نقش مهمی در توسعه صنعت گردشگری ایفا نماید و غالباً در انتخاب مکان­های گردشگری نقش مهمی دارد، در واقع منبع مورد نیاز صنعت گردشگری در معرض تغییرات زیاد زمانی روزانه، فصلی و سالانه قرار دارد. (تولایی، 50:1391)

بنابراین اقلیم یک معیار مهم در راستای شکل­ گیری مکان­های گردشگری به حساب می­آید که تعیین می­نماید که چگونه یک مکان مورد استفاده قرار می­گیرد. (موسوی، 60:1388)

بدی نسان بخش زیادی از گردشگری فعلی بر اساس استفاده از ویژگی­های طبیعی و فیزیکی استوار است و همین علت ورود گردشگران به لحاظ طبیعی و بنا به شرایط اقلیمی تفاوت دارد و یک نمونه آن منطقه زیبای ایلام است این محدوده، منطقه کوهستانی است که دارای آب هوای سرد و کوهستانی و زمستان­های سرد و توأم با یخبندان همراه با تابستان­های معتدل و خنک می­باشد، وجود ارتفاعات متعدد بلند رشته کوه­های زاگرس سبب پیدایش مراتع غنی و سرسبز در منطقه شده و بهترین مناطق زیبای طبیعی به شمار می­آیند. لذا با فراهم کردن امکانات لازم در کنار طبیعت زیبای منطقه ایلام شاهد گردشگران بیشتری خواهیم بود.