منابع پایان نامه با موضوع کلسترول تام، رژیم غذایی، آنتی اکسیدانت

ی می شود. کومارین ضد میتوز ، مهارکننده آلدوردوکتاز، مهارکننده سنتز پروستاگلندین 5ها، مهارکننده لیپواکسیژناز و ضد باروری می باشد.(26)
شکل(1-4) ساختار شیمیایی کومارین (12)
کومارین و مشتقات آن نقش چشمگیری در ممانعت از متاستاز سلولهای سرطانی کلیه ایفا می کنند. سمیت کم کومارین باعث می شود که این ترکیب با داروهایی که در درمان متاستاز سلول های کلیه ای سرطانی شده استفاده می شوند ترکیب شده،بدون اینکه سمیت این داروها را بالا ببرند، تاثیردارو را افزایش می دهند.(28)
استفاده از کومارین و مشتقات آن در دوران بارداری (تا هفته 26 بارداری) باعث ایجاد چشمهای نابهنجار و باعث ایجاد سقط خودبخودی جنین نیز می گردد. استفاده از ویتامین K بلافاصله بعد از تشخیص آبستنی در زنان تحت درمان با کومارین و مشتقات آن خطر ابتلا به ناهنجاری را به حداقل میزان خود می رساند.(29)
کومارین در درمان سرطان غدد لنفاوی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. کومارین یک آنتی اکسیدان خیلی قوی است که خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش می دهد. (45)
کومارین باعث ایجاد مسمومیت سلولی نمی شود ولی تکثیر سلولی را کاهش می دهد.کومارین دارای خاصیت ضد میتوز، ضد ادم، مسکن، مهارکننده ایمنی، ضد تومور پروستات، کلیه و گوارش، بیهوش کننده و ضد ادرار می باشد. (33)
1-7-2- خواص استرول های گیاهی موجود در ترخون
فیتواسترول 6 ها یا استرول های گیاهی از مشتقات گیاهی هستند که دارای خاصیت استروژنیک در شرایط invitro هستند.(شکل1-5) استرول های گیاهی هورمون نیستند بلکه می توانند به عنوان پیش ساز برای تولید هورمون در بدن به کار روند.(36)
گونه های مختلف گیاهان ترکیباتی تولید می کنند که می توانند اثرات هورمون های استروژنی را در جانوران تقلید کنند یا در آنها تداخل ایجاد کنند. دست کم بیست ترکیب شیمیایی در بیش از 300 گیاه از 16 خانواده گیاهی متفاوت شناسایی شده است که این ترکیبات فیتو استرون نامیده می شوند.(45)
فیتواسترول ها ،برداشتن کلسترول از طریق تغذیه و کلسترول صفراوی را مهار می کنند وسطح کلسترول سرمی و LDLو کلسترول تام را کاهش می دهند،زیرا ساختار آن شبیه کلسترول است وجایگزین آن در لومن روده می شود ونهایتاً کاهش کلسترول را باعث می شوند.(38.39)
مصرف استرول های گیاهی باعث کاهش معنی داری در غلظت ویتامین E می شود(39و38).مصرف استرول های گیاهی به میزان 5/1 الی 8/1 گرم در روز در رژیم غذایی سطوح کلسترول تام و LDL را به ترتیب تا حدود 30 الی 40 درصد کاهش می دهد.(42)
فیتواسترول ها باعث کاهش سطح استروئیدهای جنسی و کاهش اندازه گنادها در ماهی ها می شوند.(49)
در مطالعه ای که بر موش های خرمایی وحشی اروپایی صورت گرفت مشخص شد که فیتواسترول ها باعث افزایش هورمون های تیروئیدی می شود.(50)
استرول های گیاهی باعث کاهش کلسترول خون،کاهش ابتلا به سرطان پستان ونیز احتمالاً باعث تعادل میزان سطح استروژن در زنان و همچنین باعث کاهش ابتلا به سرطان پروستات در مردان می شود.(43)
شکل(1-5 )نمونه ای از فیتواسترول (43)
1-7-3- خواص فلاونوئیدهای موجود در ترخون
ایزو فلاونوئیدها اگونیست های بسیار ضعیف استروژن بوده که به رسپتور استروژن با تمایل کمتر از استرادیول باند می گردند. هنگامی که میزان استرادیول در بدن برای رقابت در اتصال به رسپتور کم است، ایزوفلاونوئیدها خواص اگونیستی را بیشتر ارائه می نمایند.از طرف دیگر خواص آنتی استروژنیک آنها به غلظت های نسبی فیتواسترون و استرون داخلی بستگی دارد و ممکن است زمانی که استروژن داخلی فراوان است، فیتواستروژن ها سبب می شوند تا رسپتور استرادیول دور از دسترس استرادیول قرار گیرد.(21)
مطالعات Goldwyn و همکارانش در سال 2000 نشان داد که ترکیبات ایزوفلاونوئید روی تومورهای سرطانی اثر می گذارند. فلاونوئیدها همچنین دارای اثرات آنتی اکسیدانت، آنتی موتاژنیک و ضد التهاب نیز می باشند.(36)
تحقیقات Song و همکارانش در سال 2006 که بر روی اثرات فیتواسترون های گیاهی که از طریق رژیم غذایی مصرف می شوند نشان داد که فیتواسترون روی DNA اسپرم نیز تاثیر می گذارد وموجب عقیمی در مردان می شوند.(39)
فلاونوئیدها با ساختمان فنلی متغییر در میوه، سبزیجات، دانه، ریشه، ساقه و گل موجود می باشند.(44)
فلاونوئید ها باعث ایجاد رنگدانه های آبی، قرمز وزرد درگل ها می شوندواز حمله میکروب ها و حشرات به گیاهان جلوگیری می کنند. بهترین خواص توصیف شده گروههای فلاونوئیدی خواص آنتی اکسیدانی آن است.علاوه بر آن دارای خاصیت ضد آلرژیکی، ضد میکروبی، ضد ویروسی، ضد التهابی وضد سرطانی می باشند.(45)
فلاونوئید موجود در گیاه شیرین بیان به نام glabridin باعث کاهش معنی داری در بافت چربی سفید و همچنین وزن بدن در موش های فربه می شود. مطالعاتی که بر روی DNA کبد انجام شد نشان داد که این فلاونوئید باعث UP-regulation بر روی ژن های بتا اکسیژناز می شود و باعث down-regulation بر روی سنتزاسیدهای چرب در کبد می شود. این مطالعات نشان می دهد که فلاونوئیدها از طریق تاثیر بر روی ژن های کبدی دخیل در متابولیسم چربی ها باعث کاهش وزن و حجم چربی در موش های فربه می شوند.(60)
شکل(1-6) ساختار شیمیایی فلاونوئید (45)
1-8- غده تیروئید
1-8-1- آناتومی و بافت شناسی غده
تیروئید، غده‌ای است پروانه ای شکل به وزن تقریبی 30 گرم و به رنگ قرمز تند که توسط کپسولی از جنس بافت همبند احاطه شده است.(شکل1-7) تیروئید از دو لوب که توسط قطعه رابطی به هم متصل‌اند، به وجود آمده است. لوب‌های تیروئید به طول 5 سانتی‌متر و عرض و ضخامت 2 سانتی‌متر، از غدد نسبتا درشت درون‌ریز بدن می‌باشد که در طرفین نای و حنجره و مجاور غلاف شریان کاروتید قرار گرفته‌اند. رابط تیروئید، ایسموس 7 نامیده می‌شود و مقابل حلقه دوم و سوم نای قرار دارد. تیروئید از شریان‌های تیروئیدی فوقانی و تحتانی خون می‌گیرد.(1)
شکل(1-7)غده تیروئید (1)
بافت تیروئید، از بیش از یک میلیون آسینی8 یا فولیکول‌های بسته، ساخته شده است که قطر هر کدام 100 تا 300 میکرومتر است. دیواره هر فولیکول از یک ردیف بافت پوشش مکعبی ساخته شده و فضای درون فولیکول از ماده‌ای به نام کلوئید9 پر شده، از سلول های اپیتالی مکعبی مفروش شده که به داخل فولیکول ها ترشح می شود .جزء اصلی کلوئید گلیکوپروتیئن بزرگی موسوم به تیروگلبولین است که حاوی هورمون های تیروئید است. فولیکول‌های بسته تیروئید در مجموعه‌های بیست تا چهل فولیکولی به نام لوبول قرار گرفته‌اند.(شکل1-8) در بافت تیروئید و در بین فولیکول‌های بسته، تعدادی سلول دیگر نیز به نام سلول‌های پارافولیکولی وجود دارند که هورمون فرعی تیروئید یا همان کلسی‌تونین که برای متابولیسم کلسیم می‌باشد، را می‌سازند.انشعابات رگ‌های خونی در بافت تیروئید بسیار گسترده است که خون‌رسانی به بافت تیروئید و ورود هورمون‌های تیروئید به خون را آسان می‌کند. شاخه‌ای از اعصاب سمپاتیک گردنی و پاراسمپاتیک(عصب واگ) به تیروئید می‌رسد. (7)
شکل(1-8) ظاهر میکروسکوپی غده تیروئید (7)
1-8-2- هورمون‌های تیروئید
تیروئید، دو نوع هورمون اصلی(یددار) و فرعی ترشح می‌کند که به ترتیب به وسیله سلول‌های دیواره فولیکول‌ها و سلول‌های پارافولیکولی ساخته می‌شوند. هورمون‌های اصلی تیروئید شامل تیروکسین (تترایدوتیرونین10) و تری‌یدوتیرونین11 و به مقدار جزئی چند هورمون یددار دیگر است. تیروکسین به علت دارا بودن چهار اتم ید، T₄ و تری‌یدوتیرونین به علت داشتن سه اتم ید، T₃ خوانده می‌شود. سلول‌های دیواره فولیکول‌ها از تیروزین12 که یکی از اسیدهای آمینه موجود در خون است، پروتئینی به نام تیروگلوبولین می‌سازد و آن را در فضای وسط فولیکول انبار می‌کنند.(1)
1-8-3- سنتز و ترشح هورمون‌های متابولیک تیروئید
حدود 93 درصد هورمون‌های متابولیک فعالی که از غده تیروئید ترشح می‌شوند، تیروکسین بوده و 7 درصد آن تری‌یدوتیرونین است. گرچه همه تیروکسین‌ها نهایتا در بافت‌ها به تری‌یدوتیرونین تبدیل می‌شوند به طوری که هردو از نظر عملکرد مهم هستند. اعمال این دو هورمون از نظر کیفی مشابه بوده، اما از نظر سرعت و شدت عمل متفاوت هستند. تری یدوتیرونین حدود چهار برابر قوی تر از تیروکسین است، اما در مقادیر بسیار کمتری در خون وجود داشته، نسبت به تیروکسین برای مدت کوتاه تری پایدار می ماند. هورمون های تیروئید از این لحاظ منحصر به فرد هستند که برای فعالیت بیولوژیکی خود نیاز به عضو کمیاب ید دارند. غده تیروئید باید ترکیب ید را سنتز کند که این سنتز در مولکول تیرو گلوبین انجام می گیرد .(14)
1-8-3-1- به دام انداختن یدید
مرحله اول در تشکیل هورمون تیروئید انتقال یدیدها از خون به داخل سلول های غده تیروئید و فولیکول هاست. غشای پایه سلول تیروئیدی توانایی ویژه ای برای پمپ کردن فعال یدید به داخل سلول ها دارد. این کار توسط عمل هم انتقالی سدیم-یدید صورت می گیرد که به طور توام یک یون یدید را به ازای هر یون سدیم از غشای قاعده ای جانبی به داخل سلول انتقال می دهد. انرژی انتقال یدید در خلاف جهت شیب غلظتی از پمپ سدیم- پتاسیم ATPase حاصل می شود که سدیم را به خارج سلول پمپ کرده،بدین وسیله غلظت داخل سلولی پایین سدیم و شیبی برای انتشار تسهیل شده سدیم به داخل سلول ایجاد می کند. (شکل1-9)
این فرایند تغلیظ یدید در سلول به دام انداختن یدید 13نامیده می شود.در غده طبیعی، پمپ یدید، یدید را حدود 30 برابر غلظت خونی اش تغلیظ می کند. وقتی غده تیروئید به طور حداکثر فعال می شود، این نسبت تغلیظ می تواند تا حدود 250 برابر افزایش یابد. سرعت به دام انداختن یدید توسط تیروئید توسط عوامل چندی تحت تاثیر قرار می گیرد که مهمترین آنها غلظت TSH است؛TSH فعالیت پمپ یدید در سلول های تیروئیدی را تحریک می کند.(38)
شکل(1-9) مکانیسم های سلولی تیروئید در انتقال یدید، تشکیل تیروکسین و تری تیرونین و رهایش تیروکسین و تری یدوتیرونین به داخل خون
1-8-3-2- تشکیل و ترشح تیروگلبولین14
تیروگلوبین ماده پیش ساز T₃  و  T₄ ، یک پروتئین گلوکوزیله ی بزرگ و ید دار است. تیروگلبولین از دو زیر واحد تشکیل شده است که در ساختمان آن 115 ریشه ی تیروزین وجود دارد که هر یک می تواند جایگاه اضافه شدن ید باشد. هر مولکول تیروگلبولین حاوی حدود 70 اسیدآمینه تیروزین است و این مولکول سوبسترا های اصلی هستند که به منظور تشکیل هورمون های تیروئیدی باید ترکیب شوند. (شکل1-10) بنابراین هورمون های تیروئیدی در داخل مولکول تیروگلبولین تشکیل می شوند. یعنی هورمون های تیروکسین و تری یدوتیرونین تشکیل شده از اسیدهای آمینه تیروزین طی سنتز هورمون های تیروئید و حتی پس از ذخیره هورمون ها در کلوئید فولیکولی به عنوان بخشی از مولکول های تیروگلبولین باقی می مانند. (1)
شکل)1-10 (تیروگلبولین
1-8-3-3- هیدرولیز تیروگلبولین
طی مدت چند دقیقه پس از تحریک غده تیروئید توسط TSH ،cAMP15 میکرو ویلوس های غشای رأسی سلول به طور قابل توجهی افزایش یافته و تیروگلوبین در این فرایند وابسته به میکروتوبول ها به دام می افتد ؛ که به دنبال پینوسیتوز 16به داخل سلول فولیکولی باز می گردد. این فاگوزوم ها به لیزوزوم متصل شده و تشکیل فاگولیزوزوم را می دهند که در آنجا آنزیم های پروتئاز و پپتیداز مختلف تیروگلوبین را هیدرولیز کرده و اسیدهای آمینه یدوتیرونین را آزاد می کنند. T₄ ، T₃ احتمالا از طریق یک فرایند تسهیل شده

پایان نامه با کلمات کلیدیحزب کارگر، قانون اساسی، جنگ جهانی دوم، سازمان ملل متحد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *