مقاله رایگان درباره افغانستان، حقوق بشر، کارشناسان، حقوق بشری

لازم را پیدا کند. ‬‬‬
تلویزیون های افغانستان عمدتا به زبان دری به پخش برنامه می پرداختند، از این رو احساس نیاز به شبکه هایی که به زبان پشتو به پخش برنامه بپردازند، پیدا شد و تلویزیون طلوع شبکه جدیدی را به زبان پشتو به نام تلویزیون” لمر” راه اندازی کرد و مدتی بعد شبکۀ تلویزیونی دیگری به نام “شمشاد” نیز به زبان پشتو به نشر برنامه آغاز نمود. کارشناسان معتقدند که هرچند حمایت‌کنندگان مالی تلویزیون‌های خصوصی در افغانستان‌ متفاوت هستند ولی از نظر برنامه‌ریزی تفاوت چندانی نمی‌توان در کار آنها دید. رویدادهای افغانستان و جهان ، پخش موسیقی، فیلم‌ها و سریال‌های خارجی از عمده‌ترین برنامه‌های این رسانه‌ها است که در تمام شبکه‌های تلویزیونی مشترک است.۳
در شبکه‌های خصوصی تلویزیونی افغانستان توجه به برنامه‌های ویژه زنان ، جوانان، علمی، تفریحی، معرفی چشم‌اندازهای طبیعی ، گفتگو با فعالان عرصه سیاسی و خبررسانی از جایگاه خاصی برخوردار است. درحال حاضر مشخص نیست چه تعداد از ‪ ۲۴/۲‬میلیون نفر جمعیت این کشور تحت پوشش شبکه‌های تلویزیونی قرار دارند.مهمترین مشکل افغانستان در گسترش برنامه‌های تلویزیونی برق است. به علت نبود برق مردم روستا نشین نمی توانند به راحتی به تماشای تلویزیون بپردازند لذا هنوز تلویزیون به یک رسانه فراگیر که بتواند تمام مردم افغانستان را تحت پوشش قرار بدهد در نیامده است. صاحب نظران مسایل فرهنگی در افغانستان معتقدند که تلویزیون‌های خصوصی توانسته‌اند در اطلاع‌رسانی و ارائه برنامه‌های جدید تحول خوبی ایجاد کنند و این امر باعث شده است تا تلویزیون ملی افغانستان تدوین برنامه‌های جدیدی را در دستور کار خود قرار دهد.چشم‌انداز آینده بهتر رسانه‌های تصویری با پیدایش تلویزیون‌های خصوصی در کشور متصور است و این باعث شده تابینندگان تلویزیون‌ها نیز افزایش یابند. هرچند رسانه‌های تصویری این کشور نتوانستند منابع مالی خود را متنوع سازند، اما با پخش آگهی‌های بازرگانی درصدد تامین هزینه‌های خود هستند. با تمام امتیازاتی که تلویزیون‌های خصوصی افغانستان دارند، به علت مشکلات مالی و کمبود نیروی انسانی برای تهیه و تدوین برنامه‌ها تا حرفه‌ای شدن راه درازی را در پیش رو دارند.‬
۵- ۱- معرفی شبکه های تلویزیونی مورد بررسی
شبکۀ تلویزیونی طلوع
شبکه طلوع توسط سعد محسنی، جوان افغانی که سالها مهاجر در استرالیا بود در سال ۲۰۰۴ میلادی(۱۳۸۳) در کابل راه اندازی شد. برنامه های شبکه طلوع را اخبار، سریالهای دوبله شده هندی، آمریکایی، برنامه هاپ(موسیقی)، دبستان بوعلی (پزشکی)، گفتمان ( سیاسی)، هی میدان و طی میدان( اجتماعی، تاریخی)، بامداد خوش( اجتماعی)، گنجینه (تفریحی)، زنگ خطر(انتقادی)، ستاره افغان( هنری،فرهنگی) و مصاحبه های خبری، سیاسی تشکیل می دهد.
طلوع شبکه ای است که طرفداران زیادی در میان جوانان افغانستان دارد. هنگام پخش برنامه «ستاره افغان» از این شبکه شهر کابل خالی از مردم می شود که همه برای تماشای این برنامه به خانه های خود می روند، این برنامه به سبک یک برنامۀ یکی از شبکه های آمریکایی است، برنامه ستاره افغان هرساله بهترین آواز خوان افغانستان را انتخاب می کند. برنامه های انتقادی این شبکه بارها موجب خشم دولتمردان افغانستان شده است. چند سال بعد سعد محسنی به ایجاد یک شرکت رسانه ای دست زد و در حال حاضر شرکت «موبی» مالک دو ایستگاه تلویزیونی “طلوع” و “لمر” و یک ایستگاه رادیویی به نام “آرمان” در افغانستان است و همچنین به کمک شرکت “استار” که مالک آن “روپرت مرداک” مشهور است شبکه ماهواره ای “فارسی وان” را راه اندازی نموده که بیشتر به دوبله و پخش سریال های مشهور غربی برای تماشاگران ایرانی می پردازد که مقر اصلی آن در شهر دوبی می باشد. تمام سریالهای فارسی وان در کابل توسط مهاجرینی که تازه از ایران برگشته اند دوبله می شود. شبکه طلوع در تمام استانهای افغانستان و از طریق امواج ماهواره ای نیز قابل دریافت می باشد.(www.tolo.af).
شبکۀ تلویزیونی آریانا
این شبکۀ تلویزیونی نیز در سال ۱۳۸۳ خورشیدی در کابل راه اندازی شد. مالک آن احسان الله بیات یک شهروند افغانستان است که سالهای مدیدی در ایالت متحده آمریکا زندگی کرده است. او همچنین مالک یک شرکت مخابراتی در افغانستان است. شبکه آریانا نیز مثل شبکه طلوع سعی می کند قشر جوان افغانستان را به سوی خود جلب نماید. طبق آمار ارائه شده این شبکه بعد از تلویزیون طلوع بیشترین مخاطب را به سوی خود جلب نموده است. شبکه آریانا به صورت جهانی نیز پخش می شود، به این صورت که یک ایستگاه مجزای پخش نیز دارد که برنامه های شبکه داخلی آریانا را با تأخیر چند ساعته پخش می کند و همچنین برنامه های مجزای دیگری نیز دارد. به علت پخش برنامه های اسلامی این شبکه مورد حمایت دولت و نهادهای دینی و مذهبی در افغانستان قرار دارد و می توان گفت که سعی دارد حساسیت های جامعه افغانستان را نیز در نظر بگیرد.
شبکۀ تلویزیونی یک
از زمان پخش این شبکۀ تلویزیونی مدت زمان زیادی نمی گذرد، شبکه یک در سال ۱۳۸۸ ه. ش به فعالیت آغاز نمود اما در این مدت کم توانسته است مخاطبان زیادی را جلب نماید. به نظر می رسد این شبکه دارای منابع خوب مالی بوده و دستمزد کارمندان آن نیز نسبت به سایر شبکه های تلویزیونی بیشتر است از این رو توانسته است کادر خوب و مجربی را در این مدت کوتاه به سوی خود بکشاند. این تلویزیون برنامه ای به نام “مناظره” کابل دارد که با روشی جدید بحث های داغ سیاسی را با سیاستمداران برجسته کشور در حضور مخاطبان حضوری مطرح می کند و مخاطبان حاضر نیز می توانند سوالات خود را بپرسند، این برنامه طرفداران زیادی دارد، همچنین برنامه “شبخند” این تلویزیون که طنز سیاسی است نیز محبوبیت فراوانی در میان مخاطبان این تلویزیون دارد.
شبکۀ تلویزیونی سبا
این شبکۀ تلویزیونی در سال ۱۳۸۵ خورشیدی به فعالیت آغاز کرده است ، «مؤسسه نشراتی صبا» بحیث یک مجموعه کامل از فعالیت های مطبوعاتی و رسانه ای به منظور فراهم آوری پوشش کامل به تمامی مناطق وگروه های اجتماعی در افغانستان تاسیس گردیده است. ارائه برنامه های تلویزیونی بخش عمده و موثر این مجموعه را تشکیل می دهد . ارائه برنامه های تفریحی و سرگرمی و اطلاعاتی و پخش اخبار در هر ساعت از مهم ترین برنامه های این شبکۀ تلویزیونی است ، تلویزیون سبا در صدر برنامه های خود دفاع از حقوق بشر و آزادیهای اجتماعی را قرار داده است و به همین منظور در برنامه های خود بیشتر به مسائل حقوق بشری توجه می کند.برنامه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادیِ تلویزیون سبا، تلاش می نماید تا مردم را در جریان مهمترین حوادث و تغییرات قرار داده و باعث گفتمانهای داغ در سطح ملی گردد. پرداخت به «مدرنیته» و از آن منظر، راهیابی به ساختارهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، مهمترین تلاشهای است که از طریق برنامه های تلویزوین سبا، تعمیم می یابد. نشر فیلم هایی که بتواند پیامهای جالبی را به نسل جوان ارایه دهد، برنامه های آموزشی، به روز سازی ذهنیت جوانان از تحولات جهانی را می توان در صدر برنامه های این تلویزیون دید.
تلویزیون سبا تلاش کرده است تا به نسل جوان کشور، سهمیۀ قابل ملاحظه یی را اختصاص دهد. این کار مهم، زمینۀ رشد نسل جوان را در عرصۀ هنری گسترش داده است. برنامه های ویژه برای کودکان و جوانان، باعث تشویق بیشتر آنان در سهمگیریهای اجتماعی گردیده است. راه اندازیِ برنامه های جالب و مستمر این تلویزیون در زمینۀ دموکراتیک سازیِ جامعۀ افغانستان، اهمیت زیادی را در کشور کسب کرده است. یکی از ویژگیهای تلویزیون سبا راه اندازی برنامه های آگاهی بخش در طول کارزارهای انتخاباتی بوده است. این برنامه ها، که با اشتراک نامزدها، به شکل مناظره و مباحثه پخش می گردید، زمینه های مفیدی را برای مشارکت شهروندان در حیات سیاسی کشور مساعد گردانید. درین برنامه ها، کارشناسان و تحلیلگران، برنامه ها و دیدگاههای نامزدها را مورد نقد و ارزیابی قرار می دادند. نماینده گان مردم در شورای ملی، روشنفکران، مسؤولین امور انتخابات و نماینده گان جامعۀ مدنی و جامعۀ بین المللی، با استفاده از تلویزیون، سعی در دادن آگاهی های انتخاباتی برای مردم کردند. این برنامه ها، فرهنگ انتقاد و پذیرش آن را در جامعه تقویت می کند. تلویزیون سبا از شبکه های تلویزیونی بود که مردم را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهور و شورای ملی تشویق کرده است.
همانطوری که ذکر شد تلویزیون سبا تحت گروه انتشاراتی بزرگتری به نام سبا فعالیت می کند که ماهنامه و رادیویی به نام نوا است که بیشتر به مسائل حقوق بشری می پردازد.
شبکۀ تلویزیونی تمدن
شبکۀ تلویزیونی تمدن تنها تلویزیونی است که در صدر برنامه های آن تبلیغ اسلام و مذهب شیعه قرار دارد. مالک آن شیخ محمد آصف محسنی یکی از رهبران جهادی است. او سالها رهبر حزب حرکت اسلامی بود که یک جریان شیعی است که زمانی طرفداران زیادی در میان اهل تشیع افغانستان داشت. شبکه تمدن بیشتر به پخش برنامه های اسلامی می پردازد و از پخش صدای موسیقی زنان تاکنون خود داری ورزیده است، موضع گیری های برنامه های سیاسی آن نشان می دهد که این شبکه موافقت چندانی با حضور غربی ها و جامعه جهانی در افغانستان ندارد و نوک انتقادهای این شبکه بیشتر متوجه حضور غربی ها خصوصا آمریکایی ها در افغانستان است. برنامه های آن شبیه برنامه های شبکه های ایرانی است و در اوائل راه اندازی این شبکه کارمندان خود را برای آموزش های کوتاه مدت به جمهوری اسلامی ایران می فرستاد، این شبکه در میان مذهبیون و خانواده های سنتی طرفداران زیادی دارد.
بخش دوم
تلویزیون، توسعه و توسعۀ سیاسی در افغانستان
تلویزیون رسانه ای است چند بعدی که می تواند همزمان صدا و تصویر را پخش نماید از این رو میزان تأثیر گذاری آن نیز زیاد است. تلویزیون در سالهای اخیر هم از نگاه فنی و هم از نگاه محتوایی پیشرفت زیادی نموده است و به همان اندازه که این رسانه متحول می شود نقش های آن نیز در جامعه تحول می یابد. حتی در حوزه توسعه نیز تلویزیون می تواند با پیامهای خود در روند توسعه کشورها نقش مهمی را بازی نماید، از این رو دولتها تلاش می کنند که از طریق تلویزیون به شکوفایی کشورهایشان کمک کنند و در روند توسعه همه جانبه از آن سود جویند، ما در این بخش به ویژگی های تلویزیون اشاره خواهیم کرد و سپس نقش آن را در روند توسعۀ سیاسی مورد بررسی قرار خواهیم داد.
ویژگی های تلویزیون
با نگاهی به تاریخ تحول تلویزیون می توان دریافت که این رسانه روزگاری، بیشتر متعلق به طبقات بالا بوده است و از لحاظ زمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *