پایان نامه معیارهای ارزیابی عملکرد پیمانکاران در پروژه­های عمرانی

پایان نامه معیارهای ارزیابی عملکرد پیمانکاران در پروژه­های عمرانی

در واقع معیارهای ارزیابی عملکرد پیمانکاران در پروژه­های عمرانی براساس این دو مقوله تعیین می­گردد.  با علم بر اینکه در روش مرسوم مدیریت ساخت، از یکسو نقشه­ها و مشخصات به صورت جداگانه ارائه می­گردند و از سوی دیگر نقشه­های اجرایی گروههای مختلف طراحی، به صورت جداگانه ولی هماهنگ با یکدیگر تهیه می­شوند، ممکن است مشکلات فراوانی در تمامی مراحل انجام پروژه دامن­گیر تیم­های درگیر در پروژه شود. مشکلات این روش بر همگان آشکار بوده و شاید برخی از بدترین آنها، عدم هماهنگی­ها، اشتباهات و دوباره کاری­ها در پروژه باشد که علاوه بر بالا بردن هزینه ساخت، نهایتاً منجر به پایین آمدن کیفیت کار نیز خواهد شد.
یکی از هیجان انگیزترین پیشرفت­های اخیر در زمینه مدیریت ساخت، معرفی تکنولوژی “مدلسازی اطلاعات ساختمانی” می­باشد. بطور کلی سیستم مدلسازی اطلاعات ساختمان را اینگونه می­توان معرفی نمود که BIM، به نقشه­های دو بعدی و مشخصات مربوط به آنها، اجزای مدلسازی سه بعدی با ویژگی خاص اضافه می­نماید. آن ویژگی خاص این است که هر عضو طراحی نشان داده شده در BIM علاوه بر دارا بودن ماهیت فیزیکی سه بعدی آن، آرایه­ای از اطلاعات مربوط به فعالیتها و وظایف مختلف مدیریت ساخت را با خود به همراه دارد. این اطلاعات، مربوط به کل چرخه حیات پروژه از مراحل اولیه تا پایان آن شامل موارد زیر می­باشد:

  • مرحله مطالعات توجیهی تا طراحی مفهومی
  • مطالعات مرحله اول و دوم
  • تدارکات
  • ساخت و نصب
  • راه اندازی
  • دوره بهره­برداری و حتی پایان پروژه

بنابراین اگر بخواهیم BIM را در یک جمله کوتاه خلاصه کنیم، عبارت خواهد بود از:
“فرآیند تولید و مدیریت اطلاعات ساختمان در طی چرخه حیات آن”
به بیان دیگر همانطور که قبلاً نیز بیان شد، یک مدل BIM نمایش سه بعدی دیجیتال از ویژگیهای فیزیکی و عملکردی یک ساختمان است.
برای دانلود متن کامل پایان نامه ها اینجا کلیک کنید

دانلود متن کامل پایان نامه ها در سایت zusa.ir
Share