«مایکت» دستور حذف ۱۲ اپلیکیشن را دریافت کرد

«مایکت» دستور حذف ۱۲ اپلیکیشن را دریافت کرد

کمیته فیلترینگ دیروز (۲۵ اسفند ۹۷) دستور حذف اپلیکیشنای ویز، ایشون چت، تانگو و ۹ اپلیکیشن دیگه رو از بازار اندرویدی مایکت صادر کرد. «وحید رحیمیان» مدیر عامل مارکت اندرویدی «مایکت» در گفتگو با سایت ما، ضمن اعلام این موضوع خبر میده که همه این اپا در گوگل پلی موجود هستن و این تصمیمات باعث ضربه خوردن به پلتفرمای بومی و افزایش ترافیک گوگل پلی می شه.

به جز فیلتر کردن اپلیکیشنا، دستور حذف اونا از مارکتای اندرویدی داخلی هم اقدامی سابقه داره. مثلا تلگرام و وایبر از شناخته شده ترین اپلیکیشنایی بودن که از صفحه مارکتای اندرویدی پاک شدن. حالا به گفته رحیمیان قراره ۱۲ اپلیکیشن مانند ویز، ایشون چت، تانگو، ایمو و مشتقات اونا که در دسته «پیام رسانا و لوکیشن بیسا» قرار دارن از مارکت اندرویدی مایکت حذف شن. به گفته رحیمیان، ۱۲ اپلیکیشنی که در لیست قرار گرفتن همه جزو اپای پرطرفدار هستن که کاربران موجود، قدیمی و جدید اونا رو دانلود و نصب می کنن. اون در جواب به این سوال که حذف این اپلیکیشنا چه تاثیری بر این مارکت اندرویدی دارن، به سایت ما میگه:

«ما واسه این اپلیکیشنا سئو ساختیم و در گوگل خود رو بالا کشیدیم تا بتونیم کاربران رو جذب کنیم اما با حذف این اپلیکیشنا، کاربران از مارکت ما بیرون رفته و اپ دلخواه شون رو از بقیه مارکتا یا گوگل پلی اونا رو دریافت می کنن، در نتیجه کم کم اپلیکیشنا و بازیای دیگه رو از همون مارکتا دریافت می کنن. در نتیجه ما کاربرانی رو که به زحمت جذب کردیم خیلی راحت از دست می دیم.»

مدیرعامل مایکت باور داره که نظارت بر محتوای دیجیتال به راه نامتقارن و ناعادلانه صورت میگیره. اون درباره تلاش واسه ایجاد رابطه با مسئولان واسه بیان عاقبتای این تصمیمات به سایت ما توضیح داد که در همین رابطه نامه ای به وزیر ارتباطات ارسال کرده اما نهادهای دیگری هم در تصمیمات دخالت دارن که امکان ایجاد رابطه با اونا واسه مایکت وجود نداره:

«ما در هیچ جلسه ای نمی تونیم شرکت کنیم و حرف بزنیم. پلیس فتا و مرکز ماهر تنها نهادهایی هستن که تلاش می کنن تعامل دو طرفه داشته باشن و ما با اونا رابطه داریم. به جز این دو مورد، ما تنها دریافت کننده دستورات هستیم و نمی تونیم رابطه دو طرفه ای داشته باشیم. هم اینکه چون فضای نظارت و ابلاغ دستورات به نحویه که توضیحی داده نمی شه، در نتیجه ما هم متوجه دلیلا نمی شیم، نمی تونیم در مورد اون صحبتی کنیم و درنتیجه وجود تعامل سخت می شه. اما ابلاغیهایی که از طرف مرکز ماهر به دست ما می رسه، چون روی اونا تحقیق و بررسی انجام شده، می تونیم اونا رو راحت قبول کنیم و مورد بررسی بذاریم»

رحیمیان از سخت گیری به کارآفرینان داخلی شکایت می کنه و میگه کارآفرینان ایرونی باید به نه هادها و سازمانای بسیاری جوابگو باشن و همین موارد ادامه کار رو سخت و اونا رو دلسرد می کنه درحالیکه نمونه های خارجی اینجور سخت گیریایی ندارن و انگار کار واسه استورهای غیر ایرونی راحت تر از نمونه های ایرونیه و همین با راه و روش پشتیبانی از کارآفرینان و اجناس ایرونی مغایرت داره.

به گفته مدیرعامل مایکت، دستور حذف اپلیکیشنا از طرف ۸ نهاد به استورها ابلاغ می شه و اینطور که رحیمیان توضیح میده، این ابلاغیها طوری جنبه دستوری، تهدیدی دارن و توضیحی درباره دلایل این تصمیمات داده نمی شه.

گفتنیه این دستور روز گذشته به مایکت ابلاغ شده و این مارکت اندرویدی باید ظرف یک تا دو روز آینده لیست اپلیکیشنای اعلام شده رو از پلتفرم خود برداره چراکه به گفته رحیمیان حذف یه اپ از استور به صورت کامل، از نظر فنی زمان بره و نمیشه سریع اونو برداشت.

دانلود متن کامل پایان نامه ها در سایت zusa.ir
Share