فوتبال به عنوان یک ورزش پر تحرک و بانشاط شناخته می­شود و امروزه یکی از محبوبترین ورزش­ها در سراسر جهان است. به طوری که در اکثر کشورها فوتبال به جزئی جدایی ناپذیر از برنامه­های تربیت بدنی مدارس بدل شده است. ضمن اینکه بسیاری از کودکان و نوجوانان در ساعات خارج از مدرسه نیز به این ورزش مفرح می­پردازند.

فوتبال دارای تاریخچه غنی و کهنی است. سربازان چینی در حدود 2000 سال پیش ورزشی انجام می­دادند که آنرا تسوچو[1] می­نامیدند. تسو یعنی ضربه زدن با پا و چو یعنی توپ یا هر شی گوی مانند.           حتی قبل از چینی­ها، رومی­ها به یک بازی شبیه فوتبال موسوم به “هارپاستان[2]” می­پرداختند. بر طبق گزارش­های موجود جولیوس سزار[3] از این بازی جهت تمرین دادن به نیروهای نظامی خود استفاده می­کرده است. هیچکس دقیقا زمان شروع فوتبال را نمی داند و مورخان تا آنجایی که نوشته­اند در روستاهای انگلیسی حدود 1000 سال قبل بازی با توپ وجود داشته است و بعد از مدتی تیم­های مختلف روستایی شروع به مسابقه دادن کردند. در قرن 14 میلادی این بازی به قدری محبوب شد که پادشاه انگلیس آنرا غیر قانونی خواند. ولی مردم هیچ توجهی به آن نکردند و مجذوبیت این بازی به حدی بود که علی رغم غیر قانونی بودنش به خصوص میان روستاییان بازی می­شد و مقامات مسئول در سال 1572 مجبور به تسلیم در مقابل خواسته مردم شدند و فوتبال را قانونی اعلام کردند (13).

در دهه 1800 مدرسه­های معروف انگلیس این ورزش را به عنوان تفریح محصلان در برنامه درسی گنجانیدند. در سال 1885 قانون حرفه ای شدن تیم­های فوتبال تصویب شد و در سال 1890 به حد تقریبی امروز خود رسید و بالاخره در سال 1901 بازی تاتنهام[4] و شفیلد یونایتد[5] 100.000 تماشاچی را در کریستال پالاس[6] لندن هنگام فینال باشگاه­ها به طرف خود جلب کرد. بعد از آن این ورزش به سرعت در کل قاره اروپا و سپس سراسر جهان پخش شد. در تاریخ 21 ماه می­سال 1904، فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا[7]) با شرکت فرانسه، بلژیک، هلند، دانمارک و اسپانیا تشکیل شد و 25 سال بعد اعضایش به 130 کشور رسید. فیفا که با هدف وضع قوانین و مقرراتی برای ادارۀ ورزش فوتبال تأسیس گردید نقش مهمی در متحد کردن سراسری فوتبال دارد. امروزه فیفا مسئولیت تمامی بازی­های بین المللی از جمله جام جهانی، که هر چهار سال یک بار برگزار می­شود، را داراست. تا قبل از جام جهانی سال 2014 برزیل، تنها هفت کشور توانسته­اند قهرمان این مسابقات شوند: اروگوئه، آرژانتین، برزیل، آلمان، انگلستان، ایتالیا و اسپانیا. اگرچه ممکن است آنها در سطح نخبه بالاترین جایگاه را داشته باشند اما اکثریت جامعه فوتبال میلیون­ها نفر افرادی هستند که در سطوح پائین و در کشورهای گمنام در زمینهای فوتبال فعالیت می­کنند.

در سالیان اخیر رشد و توسعه قابل توجهی در علوم ورزشی و همچنین جهان فوتبال ایجاد شده است. از دهۀ 1980 به این سو برای صنعت فوتبال و تمامی متخصصین این ورزش آشکار شده که دیگر نمی­توانند بر روش­های سنتی مرسوم در دهه­های قبل اتکا کنند. مربیان و تمرین دهندگان بیش ار پیش به سمت به کارگیری رویکرد علمی در راه آماده سازی برای مسابقات رفته­اند. در نهایت باشگاه­هایی که با زمان پیش رفتند بر دیگر باشگاه­ها مزیت و برتری یافته و به موفقیت نائل شدند. نتیجه اینکه در سال 1987 اولین همایش جهانی علم و فوتبال در لیورپول انگلستان برگزار شد که نمایشگر سنگ بنایی برای کاربرد علم در فوتبال بود. همچنین اولین مدرک دانشگاهی در رشته علم و فوتبال در سال 1991 در دانشگاه جان مورس[8] لیورپول به دانشجویان این رشته اعطاء شد. به طور یقین می­توان گفت که جنبه­های مختلف فوتبال از به کارگیری علم و دانش بهره می­برد و امروزه فوتبال به علوم گوناگون (مانند روانشناسی، طب و غیره) وابسته است (16).

[1]. Tsuchu

[2]. Harpastan

[3]. Julius Caesar

[4]. Tottenhom

[5]. Shefield United

[6]. Cristal Palace

[7]. FIFA

[8]. John Moores University