عارضه یابی زنجیره تامین با استفاده از استاندارد CSCMP- قسمت ۱۹

در همین راستا، شرکت ایران داروک بر خود لازم می‌داند تا در راستای حفظ و ارتقاء سلامت جامعه از بهترین و جدیدترین مواد اولیه، لوازم بسته بندی و فن آوری‌های نوین دنیا استفاده نماید.
شرکت ایران داروک همواره در جهت تامین هر چه بهتر نیازهای مصرف کنندگان، بالاترین کیفیت و کارایی را در تنظیم فرمولاسیون فرآورده‌های خود توسط متخصصین مجرب واحد تحقیق و توسعه به کار می گیرد. در این راستا، متخصصین بخش تحقیق و توسعه شرکت، برای فرموله کردن یک محصول جدید مطالعات جامع و گسترده ای بر روی بخش‌های مختلف محصول انجام می دهند. مطالعات انجام شده شامل فرمولاسیون، مواد اولیه، عصاره‌ها و روغن‌های گیاهی، اقلام بسته بندی، ویژگی‌های ظاهری مانند رنگ و رایحه، شیوه‌های ارزیابی کارایی محصول و … می باشد. سپس در مرحله بعدی با ساخت چندین نمونه و با بررسی همه جوانب، محصولی منطبق با خواسته‌ها و استانداردهای از پیش تعریف شده بدست می آید.
علاوه بر این با توجه به مصوبه دولت مبنی بر واردات به شرط تولید در شرکت‌های دارویی، این بخش موظف است پس از وارد کردن محصول خارجی به مرور زمان دانش ساخت و تولید آن را کسب نماید تا در آینده این محصول بومی شده و توسط خود شرکت تولید گردد. از طرفی در طراحی یک محصول جدید (محصول وارداتی) عاری بودن محصول از هر گونه عوارض جانبی برای مصرف کننده و محیط زیست نقش بسزایی داشته و کیفیت و کارایی مورد انتظار مصرف کنندگان نیز می بایست در محصول لحاظ گردد. بنابراین متخصصین بخش تحقیق و توسعه ایران داروک برای رسیدن به این مهم با ساخت فرمول‌های متعدد و انجام تست‌ها و ارزیابی‌های گوناگون سعی در بدست آوردن فرمولاسین کلی این محصولات دارند
پس از عرضه محصول نهایی به بازار، فعالیت‌های بخش تحقیق و توسعه به منظور بهینه سازی محصولات موجود و افزایش دانش و سطح آگاهی عمومی مصرف کنندگان در زمینه محصولات ارائه شده و جلب رضایت مصرف کنندگان همچنان ادامه می یابد.

برنامه‌ریزی و انبار

در هر سازمان تولیدی، برنامه‌ریزی تولید قلب حرکت و موتور محرکه سازمان است. در شرکت ایران داروک تعیین برنامه زمانبندی تولید توسط بخش برنامه‌ریزی و انبار صورت میگیرد. این برنامه به عنوان یکی از عوامل کلیدی موفقیت در هر سازمان تولیدی نقش مهم و موثری دارد، زیرا زمانبندی تولید باعث جلوگیری از انباشت سرمایه، تقلیل ضایعات، کاهش و یا حذف بیکاری ماشین‏آلات و تلاش برای استفاده بهتر از آنها، پاسخگوئی بموقع به سفارش‏های مشتریان و تامین مواد اولیه و قطعات مورد نیاز در موقع مناسب می‏شود.
علاوه بر این، کلیه فرایندهای مرتبط با انبارش مواد اولیه، کالاهای نیمه ساخته و محصول نهایی در این بخش انجام می‌شود. این شرکت دارای ۴ نوع انبار ملزومات، گیاهی، شیمایی و بسته بندی می‌باشد. بنابراین اهم فعالیت‌های این بخش را می‌توان به صورت ذیل بیان نمود:
تهیه برنامه تولید سال و امکان سنجی ظرفیت خطوط وماشین‌آلات با توجه به منابع و محدودیت‌ها
تهیه برنامه تولید چند ماهه، ماهانه، هفتگی براساس برنامه سال
دستور تولید براساس برنامه اصلی تولید (MPS) وسفارشات تولید
تقویم کاری و تقویم تولید
تدوین لیست برگه مواد (BOM) برای هر محصول
پیش‌بینی زمان تحویل سفارشات به مشتری با توجه به وضعیت تولید و حجم سفارشات موجود
بررسی و اعلام میزان موجودی اقلام شارژ انباری جهت خرید
نگهداری و تحویل اقلام خریداری شده به قسمت‌های مختلف شرکت بر اساس درخواست اعلام شده
و …

فناوری و اطلاعات

با ورود فناوری اطلاعات و ارتباطات به سازمان‌ها، کسب و کار و استراتژی‌های آنها تحت تاثیر قابلیت‌ها و کاربردهای روزافزون این فناوری قرار گرفته است که میزان این تاثیر بر حسب ویژگی‌های هر سازمان متفاوت است. یکی از مراکز فعال در شرکت ایران داروک، مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات یا IT است. این بخش با بهره گرفتن از تکنولوژی روز باعث ایجاد ارتباط شرکت با محیط داخلی و یا خارجی از طریق راه اندازی سیستم‌های اتوماسیون و یا وب سایت می‌گردد. عمده فعالیت این بخش راه‌اندازی سیستم‌ها و شبکه‌های درون سازمانی و برون سازمانی جهت تسهیل ارتباط بخش‌های داخلی با یکدیگر است. بنابراین مهم‌ترین فعالیت‌های این بخش درون سازمان را می‌توان به صورت زیر بیان نمود:
طراحی، ایجاد و نگهداری جایگاه اینترنتی و اینترانتی سیستم‌های شرکت
تهیه، نگهداری، تعمیر و پشتیبانی تجهیزات و سیستم‌های رایانه‌ای و جمع‌ آوری سیستم مورد نیاز سازمان
تعیین خط مشی و چشم‌انداز لازم به منظور حصول سازمان الکترونیک
توسعه خدمات الکترونیکی به منظور ارائه آن به مشتری بدون مراجعه حضوری و در کوتاهترین زمان ممکن
برنامه‌ریزی، مطالعه و اقدامات لازم در جهت استقرار سیستم‌های بدون کاغذ در دستگاه
و …

فنی و مهندسی

بخش خدمات فنی و مهندسی شرکت همگام با بقیه بخش‌ها بر روی نگهداری، تعمیرات و ارتقاء کلیه تجهیزات و تاسیسات شرکت در حوزه‌های مختلف تمرکز دارد. پرسنل این بخش عموما از مهندسین بسیار ورزیده و باتجربه هستند که دارای سوابق ارزنده‌ای در طراحی و اجرای پروژه‌های مختلف داخلی و خارجی می‌باشند. این بخش به سه واحد برق و مخابرات، مکانیک و تاسیسات تقسیم می‌شود که محوریت وظایف این سه واحد مشابه و در جهت بازسازی، سرویس و نگهداری و همچنین برنامه‌ریزی‌های لازم سرکشی‌های موقت، ماهیانه و سالیانه کلیه تجهیزات، تاسیسات و تابلوهای برق می‌باشد. علاوه بر این، مسئولیت خریداری، نصب و راه‌اندازی کلیه تجهیزات شرکت بر عهده این واحد می‌باشد.

تولید

هسته اصلی هر شرکت یا کارخانه‌ای بخش تولید آن است که وظیفه آن دریافت مواد اولیه و تبدیل آن بر اساس دستورالعمل‌های موجود به محصول نهایی می‌باشد. واحد تولید شرکت داروسازی ایران داروک مشتمل بر ۴ خط تولیدی می‌باشد که کلیه این خطوط برپایه اصول بهینه ساخت دارو بنا شده‌اند و به دو قسمت تولیدات مایع و تولیدات جامد تقسیم می‌شوند.
فرایند ساخت دارو در این خطوط بر اساس دستورالعمل‌های از پیش آماده شده توسط واحد تضمین کیفیت انجام می‌گیرد و کلیه مراحل توسط واحد کنترل کیفیت و تضمین کیفیت نظارت می‌شوند. همچنین در این بخش پس از آنکه برگه‌ی مواد[۸۴] (BOM) و برنامه اصلی تولید[۸۵] (MPS) از واحد برنامه‌ریزی دریافت شد، مطابق با تقویم کاری، تولید محصول شروع می‌شود. تولید به دو دسته تولید جزئی و تولید انبوه تقسیم می‌شود. تولید جزئی به دلیل حصول اطمینان از کارایی و اثربخشی محصولات جدید و یا محصولات وارداتی به شرط تولید، صورت می‌گیرد. علاوه بر تولید اصلی، می‌توان فعالیت‌های زیر را برای بخش تولید ایران داروک نام برد:
حصول اطمینان نسبت به انجام اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه در موارد وجود عدم تطابق، پیگیری تا رفع مغایرت‌ها و انجام اقدامات لازم جهت جلوگیری از بروز مغایرت‌های احتمالی مشابه در آینده
اجرای کلیه آیین نامه‌ها و ضوابط ایمنی در سالن تولید
زمان سنجی، جهت تعیین گلوگاه های تولیدی و بهینه کردن روش های تولید
همکاری در فرایند طراحی محصولات جدید و تغییرات در محصول فعلی
همکاری در تولید نمونه‌های اولیه
و …

امور اداری و منابع انسانی

در شرکت ایران داروک این واحد جنبه‌های نیروی انسانی سازمان را در بر می‌گیرد، زیرا انسان عامل مهمی در نیل به اهداف سازمان و مدیریت به شمار می‌رود. تحقیقات امروزی بیانگر این واقعیت است که رابطه نزدیکی بین نحوه مدیریت منابع انسانی و امکان نیل به اهداف سازمانی وجود دارد. بنابراین بخشی از وظایف این بخش مربوط به کارکنان می‌باشد؛ از جمله انجام امور استخدامی، موارد داخل سازمانی مانند ترفیع، جابجایی و …، اجرای دستورالعمل‌ها و آیین نامه‌های استخدامی، ارزشیابی عملکرد کارکنان، امور رفاهی و غیره.
علاوه بر این، این واحد مسئولیت برآورده کردن ایمنی، بهداشت و رفاه کارکنان شرکت (HSE) را در طی کلیه مراحل زنجیره بر عهده دارد. به عبارتی این واحد با بررسی، پیش‌بینی و شناسایی عوامل خطرزا در محیط کارخانه از بروز حادثه و یا خطر بر روی کارکنان و عوامل تولید جلوگیری می‌کند.

بازرگانی و پشتیبانی

واحد بازرگانی شرکت داروسازی ایران داروک مسئولیت خرید و تامین موارد مورد نیاز شرکت که به طور عمده شامل موارد زیر می‌باشد را به عهده دارد:
مواد اولیه تولید
موارد بسته بندی محصولات تولیدی

برای دانلود متن کامل این پایان نامه به سایت  jemo.ir  مراجعه نمایید.