عارضه یابی زنجیره تامین با استفاده از استاندارد CSCMP- قسمت ۱۷

کلیات شرکت

شرکت داروسازی ایران داروک در سال ۱۳۶۰ با شعار «مسیر سبز سلامتی» در زمینی به وسعت ۱۴۰۰۰ مترمربع با زیر بنایی بیش از ۸۰۰۰ متر مربع در کیلومتر ۱۶ جاده مخصوص کرج راه اندازی و به بهره برداری رسید.
این شرکت ابتدا تولیدات خود را با فرآوری و بسته‌بندی گیاهان دارویی و داروهای گیاهی استاندارد شروع نمود و پس از تلاش بسیار موفق به تولید فرآورده‌های دارویی گیاهی به فرم قرص و شربت نظیر آنتوم و تیمکس گردید. به مرور زمان لیست محصولات تولیدی خود را با هدف تولید داروهای گیاهی بر اساس استانداردهای بین المللی و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین در جهت ارتقاء سطح کیفیت و سلامت جامعه افزایش داد. به طوری که در طی این مدت با در نظر گرفتن اهدافی نظیر تهیه فرم‌های دارویی قابل قبول بر اساس معیار‌های رایج بین المللی و مطابق با اصول GMP موفق گردید بیش از ۲۰ نوع فرمولاسیون دارویی، تهیه و روانه بازار مصرف نماید. در تهیه این فرمولاسیون‌ها بیش از چهل نوع گیاه دارویی استفاده می‌شود که پس از تهیه توسط کارشناسان علمی و تأیید مشخصات کمی و کیفی آنها توسط واحد کنترل کیفی، در پروسه تولید قرار گرفته و به اشکال دارویی از قبیل قرص، قطره، شربت و ساشه تبدیل می‌گردند. در حین تولید نیز آزمایشات کنترلی بر روی فرآورده‌ها انجام گرفته و نهایتاً پس از تأیید، بسته بندی گردیده و روانه بازار مصرف می‌گردند.
در سال ۱۳۹۰ این شرکت به مجموعه عظیم پوراطب پیوست تا این مجموعه جامع بتواند پاسخگویی تمامی درخواست‌های جامعه پزشکی کشور در زمینه نیازهای دارویی باشد و در این راستا گامی مؤثر بر ارتقاء سلامت ایرانیان بردارد.
شرکت مواد اولیه و بسته بندی و سفارشات چاپی و همچنین ملزومات فنی و آزمایشگاهی خود را از تامین کنندگان به نام تهیه می‌نماید و پس از وارد شدن مواد اولیه به کارخانه و تایید صحت مواد توسط واحد کنترل کیفیت، که مجهز به آزمایشگاه‌های پیشرفته است، در خطوط تولید قرار گرفته و فرآیند تولید محصول در خطوط تولید مایعات و جامدات و با استفاده از ماشین آلات و دستگاه‌های مدرن همچون خط کپسول، دستگاه ساشه‌زنی، قرص‌سازی شامل آسیاب و میکسچر، گرانول‌سازی، بلیستر، جالینوسی قطره و ساخت مایعات، بسته‌بندی مایعات شیشه گرد و مایعات طرسام انجام می‌گیرد. محصولات پس از تولید، مورد بازرسی مجدد واحد کنترل کیفیت جهت بسته بندی و قرار گرفتن برچسب کالا قرار می‌گیرند و آماده ورود به شرکت‌های پخش سراسری و نمایندگی‌های فروش می‌شوند.
ایران داروک با همکاری بیش از ۲۰ نفر از با سابقه‌ترین متخصصین دانشگاهی رشته‌های مختلف علمی از جمله گیاه درمانی، داروسازی صنعتی، فارماکولوژی، شیمی داروئی و بـیو تکنولوژی در فن آوری و فرآوری محصولات خود بهره مند است و جمعاً با بیش از ۲۰۰ پرسنل در بخش‌های مختلف شامل واحد کنترل کیفیت، واحد تضمین کیفیت، واحد برنامه‌ریزی و انبارها، واحد پشتیبانی و بازرگانی، واحد تولید، واحد تحقیق و توسعه، واحد اداری و منابع انسانی، واحد فنی و مهندسی، واحد IT و واحد بازاریابی و فروش می‌باشد؛ که هر یک از بخش‌های مختلف به تفصیل مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار خواهند گرفت. همچنین در راستای ارائه خدمات مناسب به مشتریان و افزایش رضایتمندی و ارائه خدمات بهترو مؤثرتر به آنها واحد بازاریابی و فروش این شرکت در دفتر مرکزی پوراطب در شهر تهران مستقر می‌باشد.
جهت معرفی بهتر شرکت، چارت سازمان شرکت در شکل ‏۳‑۱ آورده شده است.
 
شکل ‏۳‑۱: چارت سازمانی شرکت داروسازی ایران داروک

معرفی اجمالی شرکت

در این پایان‌نامه ما از دو دسته مصاحبه نیمه ساختار یافته استفاده نموده ایم. مصاحبه‌ها نوع اول برای شناسایی و معرفی واحدهای مختلف شرکت انجام گرفته که بدین منظور از مدیران ارشد هر بخش استفاده شده است. مصاحبه‌های نوع دوم مربوط به عارضه‌یابی و با استفاده از پرسشنامه صورت گرفته است که در فصل ۴ بیشتر توضیح داده خواهد شد.
با توجه به چارت سازمانی شرکت و اهمیت هر بخش در زنجیره تامین، مصاحبه‌های نوع اول صورت گرفته است. مدت زمان اجرای مصاحبه با مدیران هر بخش مطابق با جدول ‏۳‑۱ می‌باشد که در مجموع ۵۸۵ دقیقه و به طور متوسط ۵۸٫۵ دقیقه مصاحبه با هر بخش انجام شده است. لازم به ذکر است که بدلیل جلوگیری از خستگی مصاحبه‌شونده و افزایش راندمان مصاحبه‌های انجام شده، بعضی از مصاحبه‌ها مانند بخش تولید، برنامه‌ریزی و انبار، بیش از یک بار صورت گرفته است.
جدول ‏۳‑۱: مدت زمان اجرای مصاحبه نوع اول برای شناسایی بخش‌های مختلف شرکت

بخش مدت زمان مصاحبه (دقیقه)
تولید ۱۲۰
برنامه‌ریزی و انبار ۱۲۰
تضمین کیفیت ۶۵
کنترل کیفیت ۵۰
آزمایشگاه تحقیق و توسعه ۴۰
IT ۴۰
برای دانلود متن کامل این پایان نامه به سایت  fumi.ir  مراجعه نمایید.