سه افزونه مرورگر برای حذف تبلیغات از وبسایت ها

سه افزونه مرورگر برای حذف تبلیغات از وبسایت ها

با اینکه بخشی از باقی موندن سایتا به نمایش تبلیغات وابسته ولی بعضی وقتا تبلیغای آزاردهنده تاثیر منفی روی تجربه وب گردی کاربر می ذارن. اینجا افزونها می تونن به کمک کاربر بیان، کافیه اونا رو روی مرورگرتان نصب کنین تا دیگه این مشکل رو نبینید.

واسه تموم مرورگرهای اینترنت، افزونه های بسته کننده تبلیغات زیادی هست و در مطلب پیش رو به سه تا از محبوب ترینا پراختیم. اما قبل از معرفی دو نکته مهم رو یادتون باشه، یکی اینکه دو افزونه حذف تبلیغات رو با هم روی یه مرورگر نداشته باشین.

چون می تونه روی کارکرد سیستم تاثیر منفی بزاره. هم اینکه مسدودسازی تبلیغات به ضرر وب سایتا تموم می شه و اگه می خواین از سایتی پشتیبانی کنین، پس نصب این نوع افزونها معمولا پیشنهاد نمیشه. قبل از این مقدمه رو طولانی نکنیم؛ با سه افزونه مرورگر واسه حذف تبلیغات از وبسایتا آشنا شید.

مرورگرهای گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس: افزونه uBlock Origin

بیشتر وقتی که نام افزونه مسدودسازی تبلیغات در مروگر به میان میاد، ذهن خیلیا به سمت «ادبلاک» (Adblock) یا «ادبلاک پلاس» (Adblock Plus) میره. عجیب هم نیس، ادبلاک بیشتر از ۲۰۰ میلیون نصب کننده داره و نزدیک به ۱۳ میلیون نفر از کاربران مرورگر موزیلا هم از ادبلاک پلاس استفاده می کنن.

یوبلاک اوریجین واسه مرورگرهای اج، اپرا و سافاری هم در دسترسه

اما اگه می خواین فشار کمتری به سیستم وارد کنین، «یوبلاک اوریجین» (uBlock Origin) به خاطر مصرف کمتر CPU و RAM گزینه بهتری روی هر دو مرورگر کروم و فایرفاکس هستش. جدا از اینکه به صورت دلخواه می تونین فیلترهای جدیدی روی افزونه گذاشته و تبلیغاتی که بعد از نصب افزونه هنوز نشون داده می شن رو بسته کنین.

واسه تبلیغات فارسی زبون این ویژگی کاربرد زیادی داره. چون افزونها معمولا به صورت پیش فرض تبلیغای فارسی زبون پشتیبانی نمی کنن و باید خودتون یه فیلتر اضافه کنین. واسه این کار روی آیکون یوبلاک اوریجین در صفحه مرورگر کلیک کرده و بعد به بخش تنظیمات افزونه برید.

در صفحه باز شده تب ۳rd-party filters رو انتخاب کنین. در قسمت پایین بخشی هست که در اون می تونین فیلترهای دلخواه رو به لیست اضافه کنین. بعد جمله زیر رو نوشته و در آخر Apply changes رو بزنین:

http://mynext.pro/BLF.txt

  • آموزش نصب افزونه در فایرفاکس

واسه نصب یوبلاک اوریجین در فایرفاکس، روی منوی سمت راست بالا (به شکل سه خط) کلیک کرده و بعد گزینه Add-ons رو بزنین. البته با گرفتن دکمه های کیبورد Ctrl+Shift+A هم به این بخش خواهید رفت. حالا در صفحه باز شده به قسمت Extention برید. حالا کافیه کلمه uBlock Origin رو جستجو کرده و بعد از پیدا کردن افزونه، با انتخاب Install اونو نصب کنین.

  • آموزش نصب افزونه در کروم

نصب یوبلاک اوریجین در کروم مثل فایرفاکس ساده س!. دوباره منوی سمت راست رو باز کنین، در منوی کشویی باز شده نشونه گر موس رو روی More tools ببرین و در آخر Extensions رو انتخاب کنین. در صفحه ای که باز می شه، Get more extension یا Browse the Chrome Web Store رو بزنین تا وارد فروشگاه وب کروم شید. به عنوان قدم پایانی، عبارت uBlock Origin رو جستجو کرده و اونو نصب کنین.

مرورگر مایکروسافت اِج: افزونه Ghostery

با اینکه مرورگر مایکروسافت از دید تعداد افزونه حرفی واسه گفتن نداره ولی واسه بستن تبلیغات بازم میشه افزونه های مناسبی رو پیدا کرد. نکته مثبت «گاستری» (Ghostery) نسبت به دیگر افزونه های حذف تبلیغات، به توقف ردیابی کاربر از طرف سایتا برمیگرده.

در واقع خیلی از سایتا دارای سیستم «ردیابی سایت» (Website Tracking) هستن و ادمینا به کمک اون، رفتار کاربر، وقتی که به سایت شون سر زده ان، رو می بینن. این سیستم با اینکه در بهتر شدن سایتا کمک زیادی می کنه ولی می تونه سرعت کامیپوتر رو کم کنه.

گاستری این سیستم ردیابی رو قطع می کنه و با در نظر گرفتن گفته سازندگان این افزونه، بخاطر این سرعت کامپیوتر تا حد زیادی بیشتر می شه. در کنار این مسئله گاستری تبلیغات آزار دهنده رو هم حذف می کنه؛ با یه تیر می تونین دو نشون رو می زنید. از افزونه گاستری می تونین روی بقیه مرورگرهای محبوب هم استفاده کنین.

  • آموزش نصب افزونه در اج

روی آیکون سمت راست بالای مرورگر (به شکل سه نقطه) کلیک کرده و در منوی باز شده Extensions رو بزنین. اگه افزونه ای قبلا نصب کرده باشین، اینجا نشون داده می شه. واسه نصب افزونه های جدیدتر هم عبارت آبی رنگ Get extensions from the store رو انتخاب کنین تا به فروشگاه ویندوز و بخش افزونه های اج برید. حالا کافیه نام Ghostery یا هر افزونه دیگری که می خواین رو بنویسین.

مرورگرهای اپرا و سافاری: افزونه Adblock Plus

دور و بر اد بلاک و ادبلاک پلاس بالاتر صحبت کردیم. ادبلاک پلاس در واقع نسخه جدیدتر ادبلاک هستش که با بهبودهایی تونست با استقبال خوبی، به خصوص روی موزیلا فایرفاکس، مواجه شه. جدا از مزیتای جورواجور این افزونه، اد بلاک پلاس یه معامله دو سر سود واسه کاربران فضای مجازی و مدیران وب سایتا هستش.

نسبت به ادبلاک پلاس، یوبلاک اوریجین آزادی عمل بیشتری به کاربر میده

مثل اد بلاک، اد بلاک پلاس دارای بخشی با نام لیست سفیده که به واسطه اون، تبلیغات ساده و آنایی که کاربر اذیت نمی کنن باز به نمایش در میان. پس این جوری از سایتا هم پشتیبانی می شه. خود کاربر هم می تونه واسه پشتیبانی از سایت مورد علاقه اش، نام سایتی که خواست رو به لیست اضافه کنه تا تبلیغاتش به نمایش در بیاد.

  • نصب افزونه در اپرا

مراحل نصب افزونه در اپرا مشابه بقیه مرورگرهاه. در منوی برنامه به قسمت Extensions > Get Extensions برید و بعد با نوشتن Adblock Plus، افزونه رو پیدا کرده و نصب کنین.

  • نصب افزونه در سافاری

اگه مک دارین، از منوی سافاری Safari Extensions رو انتخاب کنین تا به بخش Gallery برید. حالا می تونین افزونه های قدیمی رو مشاهده کرده و یا با جستجوی افزونه های جدیدتر، آنایی که می خواین رو نصب کنین.

در بخش آموزش سایت ما بخونین:

تکنولوژی «رمزگذاری» امنیت اطلاعات رو تضمین می کنه؟

چیجوری پیامکای پاک شده در اندروید رو بازیابی کنیم؟

Share