راز و رمز شوهرداری

 

حمايت معناي مختلفي داره و تنها به معناي حمايت مالي نيست . بعضی وقتا حمايت احساسي ، حمايت فکري زیاد مهم تر از حمايت هاي مالي مي باشن

به همسرتان اطمينان دهيد که در هر موقعيت و هر وقتی به اون اعتماد کامل داريد.

4 – اجازه دهيد همسرتان در مورد مشکلاتش صحبت کنه حتي اگه شنيدن اين معضلات براي شما خوشايند نباشه يا ناراحت شويد.

براي مثال : اگه همسرتان به شما مي گويد که در حال ورشکست شدن مي باشه به جاي اينکه به اون بگوييد : نه ! من طاقت ندارم ، جواب فاميل رو چه بدهم ، از اين پس چطور زندگي کنيم و يا سوالاتي به این سبک … با همسرتان همدردي کنيد اجازه دهيد اون به صحبت هايش ادامه دهد از اون بپرسيد حالا چه فکري داره ؟ چه گونه مي توانيد با هم راه حلي پيدا کنيد ؟

فراموش نکنيد همسرتان به کمک ،همدلي و همدردي شما نيازمند ه نه سرزنش و افکاري که دردهاي اونو دوبرابر کنن .

5 – از همسرتان در مورد به علايق ، سلايقش سوال بپرسيد.

شايد هیچ وقت در اين رابطه با شما صحبت نکند اما وقتی که سوال راست پرسيده شه مجبور به جواب دادن مي شه .

ياد بگيريد که علاقه خود رو به همسرتان بروز بدهيد *

گفتن جملاتي مثل : ” دوست دارم – با امدن تو زندگيم رنگ و بويي ديگري گرفت – برام ارزش مند هستي و …. ” در زندگي زناشويي معجزه مي کنه .

خیلی از روابط زناشويي در خونواده هاي ايراني به دليل معضلات عاطفي باعث جدایی يا طلاق عاطفي مي شه .

6 – نظرات خود رو بی ترس مطرح کنيد.

اين مورد بيشتر در خانوم ا ديده مي شه . به این معنا که خانوم ا از ترس اينکه نکنه از چشم همسر خود بيافتند يا دوری شن از گفتن نظراتشان جلوگیری مي کنن . اما با مرور زمان و ادامه یافتن اين جريان ، خانوم ا دچار معضلات روحي شديدي مي شن پس نظرات خود رو بی هيچ گونه ترس و اباي بيان کنيد .

7 – از غر زدن بر سر موضوعات کوچیک و بي اهميت جدا بپرهيزيد.

خیلی از دعواها و بحث هاي جدي از همين مورد شروع مي شن . اينکه خانوم يا آقا سر موضوع کوچکي اونقدر غر مي زند تا میدون رو بر طرف مقابل تنگ مي کنه و در نتيجه اونم به دفاع از خود مي پردازد.

پایدار کردن عشق بعد از ازدواج
عشق بعد از ازدواج

عشق بعد از ازدواج به باور ی خیلی از زن و شوهر طعم دیگری از عشق رو در خود داره.حتما همه شما زوج ای عزیز می دانید که اگه بعضی از مسائل بی ارزش رو ندید گرفته و از کنار اونا آسون بگذرید معضلات زندگی شتان کمتر خواهد گردید و عشق محکم شما حفظ می شه.

چرا بعضی افراد تازه ازدواج کرده با وجود اختلافات زیاد آخرش به تفاهم می رسند، اما زوج ایی که روزی عاشق همدیگه بودن و دوری از همدیگه رو حتی واسه یه لحظه طاقت نمی آوردند تا این حد از همدیگه متنفر و متنفر می شن.

هر ازدواجی با شرایط پرتنشی روبه رو و همین شرایط باعث می شه جوهره زن و شوهر آزمایش بخورد. موافقت با دیگری، شروع شغل جدید، تولد اولین بچه، رابطه با افراد جدید و مریضی یکی از زن و شوهر نمونه ایی از این شرایط و موقعیت ای نا آرومی زا​ست. نکته مهمی که در شروع ازدواج بیشتر از همه مهمه این ه که فرق ا رو قبول کنیم و اصول ارتباطی تاثیرگذار رو رعایت کنیم. به دلیل ای زیستی و فرهنگی ما هیچ وقت نباید انتظار داشته باشیم جنس مخالف ما رو درک کنه. با تشکر و تکریم به نبود شباهت ای اساسی ه که دوجنس مخالف می تونن همزیستی و وحدت متناسب و زندگی مشترک پایداری داشته باشن.

قانون ایی مهم واسه رابطه درست

در مورد احساسات و احساسات واقعی تون با همسرتان صادق باشین:وقتی که در مورد احساسات و احساسات داخلی خود راستی نداشته باشیم، روابط ما دستخوش معضلات روحی و اخلاقی می شه. فیلم بازی کردن، تظاهرکردن، پنهانکاری ا و حتی دروغ گفتن ا نشونه ای نبود راستی تو یه زندگی زناشویی ه.

همسرتان رو دوستدار تفکر و تصور خود کنین:جذاب ترین بخش از وجود زنان و مردها رو فکر و تصور اونا ایجاد میده. پس تلاش کنین همسرتان رو عاشق تفکر و تصور خود کنین و هر گز از ظاهر و اندام خود واسه عاشق کردن ایشون استفاده نکنین؛ چراکه این، واهی و زودگذر ه و با گذشت زمان و پیر شدن از جذابیت ا و زیبایی هاتون کم می شه.

از نظر عاطفی ـ احساسی دست و دل باز باشین و هیچ وقت خساست به خرج ندید:سخاوت احساسی ـ عاطفی به این معناست که شما بی هیچ گونه قید و شرطی آزادانه عشق، محبت و تشکر و تشکر خود رو به همسرتان اعلام کنین. البته مقصود این نیس که هر پنج دقیقه یه بار قربان صدقه اون برید، بلکه باید سنجیده و مناسب سخاوت خود رو نشون بدین.

به همسرتان تعهد روحی ـ قلبی داشته باشین، البته این تعهد باید دوجانبه باشه:به یاد داشته باشین مراسم ازدواج باشکوه، حلقه الماس، شیک ترین لباس عروسی​ یا دامادی هیچ کدوم نمی میتونه به شما در داشتن یه ازدواج موفق و خوشحال کمک کنه و تنها تعهد احساسی ـ عاطفی ه که زندگی مشترکتان رو تا پایان عمر ضمانت می کنه.

زندگی زناشویی موفق

رفتار تاثیرگذار با همسر واسه حفظ عشق بعد از ازدواج
چجوری با همسرتان گفتگو کنین که تاثیرگذار باشه؟

تجربه مشاوران خونواده نشون میده 50 درصد زوج ایی که واسه خواسته کمک بین، مشکل اصلی شون رو نبود رابطه و گفت وگو با همسر خود می دانند. وقتی پس از ازدواج ما رابطه مستقر نمی کنیم، جریان زندگی رو بند​ و مرداب راکدی از احساس ترحم به حال خود به وجود می بیاریم. ما احساس تنهایی می کنیم، چون تنها هستیم. ما همسرمان رو کنار گذاشته ایم و از زندگی با هم سر باز می زنیم. شاید هنوز با هم تو یه خونه زندگی می کنیم، اما به شکل دو بشر تنها زندگی می کنیم، نه یه زوج واحد. خیلی ا در زندگی مشترکشان تنها و بی رابطه هستن و این تنها بودن اصلا خوب نیس.

بر خلاف رویاهای دور و درازی که پیش از ازدواج داشتیم، رابطه و گفت وگو به شکل خودکار و طبیعی به وجود نمیاد. از طرف دیگه برخلاف اون چیز که بعضی زوج ا تصور می کنن، رابطه مستقر کردن غیرممکن نیس. اونقدر که ما بخوایم با هم یکی شیم و از اون احساس گرم زندگی که عمیق ترین لذت و رضایت یاد بشر ه، بهره مند باشیم باید رابطه درست مستقر کنیم. تا وقتی که به همدیگه اعتماد و با هم رابطه مستقر نکنیم نمی تونیم همدیگه رو بشناسیم و احساس خوبی داشته باشیم. هم حرف زدن و هم گوش کردن واسه رابطه تاثیرگذار لازم ه. هریک از ما ممکن ه یکی از این دو هنر رو بلد نباشیم، اما با آموختن اونا می میتونیم رابطه مستقر کنیم. مطمئنا تا وقتی که هر دو طرف در زندگی مشترک تصمیم نگیرند باهم رابطه مستقر کنن ازدواجشان به موفقیت نمی رسه. اینجا به بعضی معضلات مهم در ایجاد رابطه تاثیرگذار پس از ازدواج می پردازیم:

نداشتن اعتماد به نفس یکی از زن و شوهر:

نداشتن عزت نفس یکی از بزرگ ترین معضلات رابطه پس از ازدواج ه. خیلی از ما بنا به دلایلی با احساس بی کفایتی بزرگ شده ایم. پش سر هم به شکست هامون فکر می کنیم و موفقیت هامون رو بسختی به یاد می بیاریم، در برخورد با هرکی احساس خطر می کنیم. پس وقتی ازدواج می کنیم از ترس دوری شدن یا شکست خوردن عقایدمان رو مطرح نمی کنیم غافل از این که نداشتن اعتماد به نفس بیشتر از هر عامل دیگری معضلات مشکل روانی رو ایجاد می کنه و یکی از مهم ترین عوامل افسردگی در زنان ه. حتما شما نقطه اشکال ایی دارین، حتما شکست ایی هم خورده اید، اما نقطه قوت هم دارین و می تونید در خیلی زمینه ا موفق شید. در هر کاری آخر تلاش خود رو به کار گیرید. از تموم توانایی هاتون استفاده کنین و نگران چیزایی که خارج از کنترل شمان، نباشید. اگه همسرتان اعتماد به نفس نداره و دوستش دارین به اونم کمک کنین تا گذشته رو قبول کنه و روی آینده تمرکز کنه. به کمک محبت و توجه می تونید اعتماد به نفس همسرتان رو بالا ببرین، این اقدام شما یعنی پذیرش، عشق، درک و تشویق. با این کار باید به این دقت کنیم که جهت رو به اون نشون میدین و این کار به جای ناامیدی و ناامیدی، توجه مثبت رو می نشاند و این یعنی رشد در زندگی مشترک.

نمی خواهیمهمسرمان رو برنجانیم:خیلی از زن و شوهر ا به یاد این که همسرشان رو نرنجانند از اعلام باور شون خودداری می کنن. اونا فکر می کنن اگه صادق باشن، همسرشان ناراحت می شه. با این کار ما به همدیگه مثلا مهربانی می کنیم. انگار که بچه هستیم. شاید تصورمان درست باشه، اما اگه قرار باشه مثل بزرگسالان با هم رابطه مستقر نکنیم چطور می میتونیم با این طرز برخورد، بالغ شیم؟ البته مقصود این نیس که به بهونه راستی تموم احساسات منفی و دق دلی هاتون رو برسر همسرتان خالی کنین. هدف این ه​ حقیقتی رو که هست با عشق و محبت بگیم. هدفمان رشد رابطه ه نه ویرانگری. این نکته مهم رو هم به یاد داشته باشین. شما نباید بیشتر از اندازه و به شکل تندرو از همسرتان طرفداری کنین چون ممکن ه بعد به ضررتان تموم شه.

خودخواهی یکی از همسران:خودخواهی در زندگی زناشویی یکی از معضلات رابطه و وحدت همسران ه. ما ذاتا تمایل داریم به جهت مخالف بریم «نظر من همیشه درسته، فکر نمی کنی نظر تو اشتباهه». نقطه مقابل خودخواهی، عشق ایثارگرانه ه که بزرگ ترین هدیه ه که می میتونیم به همسرمان بدیم، اما تا وقتی که دست از خودخواهی مون بر نداریم این کار شدنی نیس. در مورد خودخواهی همسرتان شما صد درصد موفق نمی شید اونو از بین ببرین، اما کار مهمی که می تونید انجام بدید این ه که در مورد خودخواهی خودتون کاری کنین که واسه همسرتان سرمشق شید چون که بیشتر ما به الگوی عشق و محبت جواب مثبت می دهیم.

عصبانی بودن یکی از دو طرف:حتما خشم و عصبانیت مانعی بر سر راه رابطه ه. وقتی کسی عصبانی ه، ایجاد رابطه با اون اگه غیرممکن نباشه خیلی سخت ه. خشم اگه درست کنترل شه می تونه بخش ای از رابطه تون رو که محتاج توجه ه، آشکار کنه. اگه در رابطه تون یکدفعه دچار خشم شدید یا احساس کردید همسرتان از کوره در رفته، وقتی آروم شدید برگردید و دوباره در مورد مشکل مورد بحث با همسرتان گفت وگو کنین. اگه بذارین خشم شما رو کنترل کنه باعث جدایی تون می شه نه یکی شدن. خشم همیشه آدم ا رو از هم جدا می کنه، اما مهار خشم می تونه شما رو به هم نزدیک کنه.

​خودداری از حرف زدن:معمولا یکی از معضلات زوج ا که بعد از ازدواج بیشتر متوجه اون می شن این ه که یکی از اونا از حرف زدن خودداری می کنه و بیشتر این مردها هستن که ساکت و خاموشند. همه ما در شخصیت مون نقاط قوت و ضعفی داریم، شاید بنا به دلایلی در زمان کودکی مون گوشه گیر و درونگرا شده ایم، اما این به اون معنا نیس که نمی تونیم یاد بگیریم در مورد مسائل و تجارب مون با همسرمان صحبت کنیم تا لذت یکی بودن رو تجربه کنیم. حرف زدن رو می میتونیم از مسائلی که در طول روز برایمان اتفاق افتاده شروع کنیم یا اگه قضیه ای در گذشته اتفاق افتاده و شما هنوز به یاد اون ناراحت هستین سر صحبت رو باز کنین و به همسرتان فرصت اصلاح بدید. اگه نمی تونید مشکلتان رو با کلام بگید می تونید اونو در نامه ای بنویسید و از همسرتان بخواهید اونو پیشه شما بخونه. به هر حال باید در مورد مسائل صحبت کنین چون که تا وقتی رابطه مستقر نکنین همسرتان ابدا نمی فهمد شما مثلا از اون اتفاقی که افتاده هنوز ناراحتید یا نمی میتونه درک کنه خواسته تون چیه. مطمئن باشین زندگی زناشویی ارزش تغییر ​داره.

زندگی زناشویی موفق

شروعی واسه پایدار کردن عشق
بهتر ه از خودتون شروع کنین

هنگامی که همسرتان مشغول تماشای تلویزیون ه بی اینکه هیچ حرفی بزنید فقط کنارش بنشینید. قرار نیس کار دیگری انجام بدید.

هنگامی که صبح از همدیگه جدا می شید از همدیگه خداحافظی کنین.

هنگام راه رفتن دست اونو بگیرین این نشون میده واسه لذت بردن از همدیگه راه ای آسون ای هست.

خنده و شوخی رو از یاد نبرید. اگه خواسته خود رو همراه با شوخی و خنده مطرح سازید، همسرتان در برابر اون موضع دفاعی نخواد گرفت.

زیاد راستی نداشته باشین. اگه ایرادی در همسرتان ه که قادر به اصلاح اون نیس (البته مقصود ایرادات بزرگ نیس) تاکیدی بر اون نداشته باشین و خودتون رو خسته نکنین.

همچنین بخونین : همه مطالب و دانستنیها در مورد عشق و عاشق
کمتر حرف بزنید. بعضی از زن و شوهر تمایل دارن ​ همسرشان غیرعاطفی و اختصار و مفید صحبت کنه و وقتی رو هم به اون بده تا در مورد حرف ایی که شنیده ه فکر کنه.

فراموش نکنین که مردها و زنان به دو زبون متفاوت صحبت می کنن.

بعضی مواقع در مورد داشتن نبود توافق، توافق کنین چون خیلی از نبود توافق ا بی راه حل باقی می مثل.

به یاد داشته باشین تشویق و تعریف باعث تحکیم روابط زناشویی می شه، پس از اون دریغ نکنین.

پش سر هم به فکر تغییر همسرتان نباشید. لطفا تغییر و بهبود در رفتار و مخصوصا عادات بد رو از خودتون شروع کنین . مطمئن باشین این تلاش شما واسه تغییر خودتون بر دیگری هم تاثیرگذار هستش.

خواسته تون رو مستقیم اعلام کنین، مثلا اگه همسرتان روز تولدتان رو فراموش می کنه و هدیه ای هم براتون نمی خرد می تونید تاریخ رو با ماژیک روی آینه اتاقتان بنویسید. این مانع بدخلقی شما و احساس گناه اون می شه.

عکس همسرتان رو در کیف خود بذارین.

به همسرتان به شکل کلامی بگید که دوستش دارین.

به سرکارش زنگ بزنید و بگید فقط می خواستم صداتو بشنوم، دلم برات تنگ شده بود.

هنگام ورود به منزل با لبخند از همدیگه استقبال کنین نه با اخم.

واسه همسرتان به بهونه ای مختلف هدیه بخرید حتی در حد یه دسته گل.

واسه همسرتان یه شعر محبت آمیز یا حتی یه جوک SMS کنین.

چند اصل واسه داشتن رابطه سالم

به همسرتان «برچسب» نزنید. برچسب زدن باید به این دقت کنیم که زیر سوال بردن هویت کلی همسرتان ه. اونو کودن، دیوونه، تنبل، بی خاصیت و خنگ خطاب نکنین. نتیجه این برچسب زدن ا از بین رفتن اعتماد، صمیمیت و نزدیکی بین تون می شه.

از پیام «تو» سرزنشگر و توهین آمیز پرهیز کنین. «تو هیچ وقت نمی فهمی»، «تو فقط فکر خودتی» و جملاتی از مثل این این پیام رو به طرف مقابل میرسوند که «تو خطا کاری و تموم تقصیر ا هم به گردن توست.»

از پرداختن (نشخوار ذهنی) به گذشته ا پرهیز کنین. وقتی عصبانی هستین هیچ وقت مسائل گذشته رو مطرح نکنین. با برگشت به گذشته باید به این دقت کنیم که دلیل و مدرک واسه اشکال و کم و کسری ای همسرتان جمع بیاری می کنین و پیام تون این ه «تو بدی، تو بدی، تو بدی، تو همیشه این عیب رو داشتی و اصلا بهتر هم نمی شی» پس فاصله هاتون بیشتر و بیشتر خواهد گردید.

تهدید نکنین!

زبون بدن «باز» و «پذیرنده» داشته باشین. وقتی لب هاتون رو می گزید، اخم می کنین، دندان هاتون رو به هم فشار میدین، چپ چپ به همسرتان نگاه می کنین یا با شک و دودلی یا نفرت به اون خیره می شید، زبون بدنتان با صدای بلند و روشن می گه «شما هدف ندارین رابطه درست و موثری با همسرتان داشته باشین .»

پس از ازدواج​ خرافه ا رو فراموش​ کنین

ازدواج خود به خود باعث خوشبختی می شه.

افراد خوشبخت بخوبی می دانند ​ خوشبختی در مورد ازدواج و خوشبختی فردی همیشه برابر نیس. اونا می دانند در شکل گرفتن احساس خوشبختی تو یه زندگی مشترک متعهدانه و همراه با عقل و درایت، احساس خوشبختی فردی اثر خیلی مهمی داره، اما اونا شروع به خوشبختی در مورد مشترک خود و همسرشان اهمیت می دن. افراد بعد از ازدواج باید بین علایق شخصی و اون چیز که باعث تقویت زندگی مشترکشان می شه، تعادل مستقر کنن و این حقیقت رو در نظر بگیرند که صرف نظر از علایق شخصی به یاد فردی که دوستش داریم جزءلاینفک و لازم یه رابطه صمیمانه به شمار میره و هنگامی که اینجور حقیقتی در مورد ازدواج ندیده گرفته شه، به معنای خودخواهی ه و نتایج زیانباری واسه شما و همسرتان به همراه خواهد بیاره.

یه ازدواج خوب همیشه عاشقانه باقی خواهد موند

این جمله رو که «دوستش دارم اما عاشقش نیستم» رو از زبون خیلی از زن و شوهر بعد از ازدواج شنیده ایم. بدیش اینه این جمله در خیلی از ازدواج ای ناموفق به چشم می خورد. هنگامی که فردی می گه همسرش رو دوست داره اما عاشق اون نیس به معنای این ه که همسرش جذابیت روزهای اول آشنایی رو نداره. خاموش شدن شعله ای عشق پرانرژی چیزی ه که تقریبا در همه ازدواج ا رخ میده. این احساس شورانگیز در بعضی زن و شوهر تا چند سال دووم می بیاره و در بعضی زن و شوهر هم تنها پس از چند ماه که از ازدواجشان می گذرد، فروکش می کنه، اما باید دونست​ حتی در اینجور شرایط ناامیدکننده ای هنوز عشق هست، اما فقط شکل اون تغییر یافته ه چون اگه عشق عاشقونه بازم باقی بمونه و زن و شوهر در تموم لحظه ا مشتاقانه درگیر وجود همدیگه باشن، زن و شوهر نمی میتونن به مسائل شغلی، پرورش بچه و روابط اجتماعی بپردازند.

تو یه ازدواج موفق انجام کارهای خونه و مراقبت از بچه ا به گونه مساوی بین زن و شوهر تقسیم می شه

بعضی وقتا محققان دست به تحقیقات گسترده، بلندمدت و گرون می زنند تا چیزی رو کشف کنن که از قبل مشخص ه و احتیاجی به کشف کردن نداره، تقسیم مساوی کار خونه یکی از این مسائل ه. به یاد انجام کارهای منزل هیچ بعضی وقتا خود رو تلخ نکنین. خانوم ا باید این رو بدونن که در این زمان با این که تقسیم یا تصور تقسیم ناعادلانه کارهای خونه باعث درگیری خیلی از زن و شوهر شده ه، زنان خیلی هستن که با این که همه مفید به تنهایی انجام می دن، از زندگی مشترک خود رضایت دارن. پس نه این خرافه رو باور کنین نه به یاد اون با شوهر خود بجنگید.

اگه از ازدواج خود ناراضی هستین طلاق بهترین راه حل ه!

این نکته قابل قبول ه که بعضی وقتا رفتارهای ویرون گر یه فرد مثل اعتیاد، اعمال غیرقانونی و معضلات شدید روانی چاره ای غیر از طلاق واسه همسر اون باقی نمی گذارد، اما خیلی از دلیل ای اقدام به طلاق فرد به یاد موردها بیخود ه. احتیاجی به توضیح نداره که هیچ زن و شوهری در تموم موردها زندگی با همدیگه توافق نظر ندارن. اختلاف در طرز تفکر به ما این فرصت رو میده که چجوری از نگاه دیگه ای به مسائل نگاه کنیم و در صورت ضرورت از خود نرمی نشون دهیم. پس از ازدواج یادمان باشه ازدواج به تنهایی نمی میتونه خوشبختی فرد رو ضمانت کنه، بلکه خوشبختی چیزی ه که زن و شوهر باید اونو با تلاشی پیگیر دنبال کرده و به اون برسند پس با کوچیک ترین اختلافی به فکر طلاق نباشید.