دیگر جهت مندی//پایان نامه دشواری تنظیم هیجانی

دیگر جهت مندی

تمرکز افراطی برتمایلات، احساسات و پاسخ های دیگران به گونه ای که نیازهای خودرا نادیده می­گیرد. این کار به منظور دریافت عشق و پذیرش، تداوم ارتباط با دیگران، یا اجتناب از انتقام و تلافی صورت می­گیرد. در این طرحواره­ها، فرد معمولا هیجانات و تمایلات طبیعی خود را واپس می­زند و نسبت به آنها ناآگاه است. طرحواره­های این حوزه به طور معمول در خانواده هایی به وجود می­آیند  که کودک را با قید و شرط پذیرفته­اند: کودک به منظور دست یابی به  توجه، عشق و پذیرش دیگران باید جنبه­ های مهم شخصیت خود را نادیده بگیرد. در بسیاری از این خانواده ها، نیازها و تمایلات هیجانی والدین و منزلت اجتماعی ، در مقایسه با نیازها و احساسات کودک ارزش بیشتری دارند(یانگ،2003).

12- اطاعت:                                                                                                                          

افرادی که این طرحواره را دارند کنترل خود را به دیگران می­سپارند و در برابر آنها تسلیم می­شوند. این کار معمولا برای اجتناب از خشم، محرومیت یا انتقام صورت می­گیرد. دو نوع از مهم ترین اطاعت­ها عبارتند از:

الف) اطاعت از نیازها: سرکوب تمایلات و خواسته های فرد

ب) اطاعت از هیجان ها: سرکوب پاسخ های هیجانی  خصوصا خشم.

معمولا این طور به نظر می رسد که تمایلات ، عقاید و احساسات فرد، فاقد ارزشند یا برای دیگران اهمیت ندارند. طرحواره اطاعت معمولا با این برداشت همراه است که نیازها و احساسات فرد مهم و ارزشمند نیست. این طرحواره اغلب به  شکل رضایت و اشتیاق وافر برای خرسند کردن دیگران ظاهر می­ شود در عین حال که نسبت به نیرنگ و فریب خوردن حساسیت زیادی دارد. این طرحواره به طور کلی منجر به خشمی می­ شود که در قالب یک سری نشانه­ های ناسازگارانه از جمله رفتارهای منفعل – پرخاشگرانه، طغیان­های عاطفی کنترل نشده، علایم روان تنی، کناره گیری از عواطف، برون ریزی و سوء مصرف مواد آشکار می شود(یانگ،2003).

13- ایثارگری:                                                                                                                          

تمرکز افراطی بر ارضاء نیازهای دیگران با میل خود و حتی به قیمت از دست دادن رضایت مندی خویش. رایج ترین دلایل انجام این کار عبارتند از: جلوگیری از آسیب رساندن به دیگران، جلوگیری از احساس گناه ناشی از خودخواهی یا تداوم ارتباط با افراد نیازمند. این امر اغلب از حساسیت بیش از حد نسبت به درد و رنج دیگران ناشی می­ شود. چنین طرحواره­ای منجر به این احساس می­ شود نیازهای فرد ایثارگر به قدر کافی ارضاء نمی­شوند و هم چنین باعث رنجش افرادی می­ شود که او از آنها نگه داری می­ کند(یانگ،2003).

14- پذیرش جویی/ جلب توجه:                                                                                                                          

تأکید افراطی درکسب تأیید، توجه و پذیرش از سوی دیگران که مانع شکل گیری معنایی مطمئن و واقعی از خود می­ شود. احساس ارزشمندی فرد، بیشتر به واکنش­های دیگران وابسته است تا به واکنش­های خودشان. گاهی این طرحواره، با اشتغال ذهنی بر مقام و منزلت، قیافه و ظاهر، پذیرش اجتماعی، پول یا پیشرفت مشخص می­ شود و وسیله­ای است برای دست یابی فرد به تأیید، تحسین و توجه دیگران( هدف اولیه از  دست یابی به تأیید، تحسین و توجه دیگران، کسب قدرت یا توانایی کنترل کردن دیگران نیست). این طرحواره اغلب منجر به اتخاذ تصمیماتی غیرقابل اطمینان و ناخوشایند در مورد وقایع مهم زندگی می­ شود یا اینکه منجر به حساسیت بیش از حد نسبت به طرد می­گردد(یانگ،2003).

 

5-2-4-2. حوزه ی پنجم: گوش به زنگی بیش از حد و بازداری

تاکید افراطی بر واپس زنی احساسات ، تکانه­ها و انتخاب­های خود­انگیخته فرد یا برآورده ساختن قواعد و انتظارات انعطاف ناپذیر و درونی شده درباره عملکرد و رفتار اخلاقی که اغلب منجر به از بین رفتن خوشحالی، ابراز عقیده، آرامش خاطر، روابط نزدیک و سلامتی می­ شود. طرحواره­های این حوزه به طور معمول در خانواده­هایی به وجود می­آید که در آن­ها عصبانیت، توقع و گاهی اوقات تنبیه مشاهده می­ شود: در این خانواده ها بر عملکرد عالی، بی نقص گرایی، وظیفه شناسی، پیروی از قوانین، پنهان سازی هیجان­ها، اجتناب از اشتباه تاکید می­ شود، در عین حال که به لذت، خوشحالی و آرامش اهمیت چندانی داده نمی­ شود. معمولا در چنین افرادی تمایلی نهفته نسبت به بدبینی و نگرانی وجود دارد، بدین صورت که اگر افراد نتوانند در تمام اوقات گوش به زنگ باشند، همه چیز از هم می­پاشد(یانگ،2003).

 

15- منفی گرایی/ بدبینی:                                                                                                                          

بر جنبه های منفی زندگی ( درد، مرگ، دلخوری، فقدان، عدم توافق، تعارض، گناه، مشکلات حل نشده، اشتباهات بالقوه، خیانت، کارهایی که اشتباه انجام می شوند و…) تمرکز عمیق و مداوم  دارند که همراه با دست کم گرفتن جنبه های مثبت و خوش بینانه ی زندگی یا غفلت از آنها است. این طرحواره معمولا شامل انتظارات افراطی در طیف وسیعی از موقعیت­های کاری، مالی، بین فردی است که خود این حالت منجر به اشتباهات شدیدی می­ شود، به طوری که شخص در نهایت احساس می­ کند زندگی شخصی­اش از هم پاشیده است. اغلب باعث ترس غیر معمول از اشتباه کردن می­ شود، اشتباهی که ممکن است منجر به ورشکستگی مالی، فقدان، تحقیر و سرافکندگی یا گیرافتادن در یک موقعیت بد بشود. از آنجا که نتایج منفی و بالقوه چنین حالت­هایی، اغراق آمیز است، مشخصه این بیماران، نگرانی مزمن، گوش به زنگی، غر زدن یا بلاتکلیفی است(یانگ،2003).

16- بازداری هیجانی:                                                                                                                             

احساسات و ارتباطات خودانگیخته­شان را بطور افراطی محدود می­ کنند. که معمولا به منظور اجتناب از طرد دیگران، احساس شرمندگی، و از دست دادن کنترل بر تکانه­های شخصی صورت می­گیرد. شایع­ترین حوزه هایی که بازداری در مورد آنها اعمال می­ شود عبارتند از:

الف) بازداری از بروز خشم و پرخاشگری

ب) بازداری از بیان تکانه­های مثبت ( از قبیل خوشحالی ، محبت ، برانگیختگی جنسی و بازی )

ج) بازداری از بیان آسیب پذیری یا بیان راحت و صریح احساسات و نیازهای شخصی

د) تاکید افراطی بر عقلانیت و نادیده گرفتن هیجان­ها (یانگ،2003).

لینک جزییات بیشتر و دانلود این پایان نامه:

بررسی رابطه ­ی بین مکانیزم­ های دفاعی، طرحواره­های ناسازگار اولیه و دشواری تنظیم هیجانی با رفتارهای بیمارگونه­ خوردن