دلایل عرضه های اولیه سهام

دلایل عرضه های اولیه سهام

دلایل عرضه های اولیه سهام

عرضه عمومی اوراق بهادار مزایای متعددی را برای ناشران به ارمغان میآورد که از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1-1-1   دستیابی به سرمایه برای رشد و گسترش فعالیت

مهمترین مزیت عرضه عمومی اولیه، تجهیز منابع مالی قابل توجه به صورت وجوه نقد برای شرکت است. معمولاً وجوه جمع آوری شده در عرضه های عمومی به دلیل گستره وسیع آن به مراتب بیشتر از سایر روشها از جمله تأمین مالی خصوصی، استفاده از وامها و ادغام و تملک است. عرضه عمومی اوراق بهادار به شرکت فرصت جذب سرمایه به منظور توسعه سازمانی و بنیادی از جمله مدرن سازی تجهیزات تولید، اجرای پروژه های سرمایه بر و نیز گسترش مالکیت و داراییها  را ارائه می کند. روشن است که منابع موجود تأمین مالی از جمله سودهای انباشته، حقوق صاحبان سهام سرمایه خصوصی برای اجرای برنامه های توسعه که اغلب منابع عظیمی را طلب می کنند، کفایت نمی کند. علاوه بر این، تأمین مالی از طریق بدهی نیز برای چنین برنامه هایی مناسب به نظر نمی رسند. به طور مثال، ممکن است نرخهای بهره بیش از اندازه بالا باشد یا دوره های سررسید به صورت غیرمنطقی کوتاه باشد. در چنین شرایطی عرضه عمومی اولیه یکی از واقع بینانه ترین و آسانترین روشهای توسعه پایدار فعالیت شرکت است زیرا شرکت را قادر می سازد که منابع حاصل از عرضه را به صورت سریع و کارآمد در فعالیتهای جدید سرمایه گذاری کند. همچنین امکان دسترسی به گروه بسیار بزرگ سرمایه گذاران را فراهم نموده و اعتبار سرمایه گذاری و کسب و کار را افزایش می دهد.

1-1-2   ارزشگذاری اوراق بهادار توسط بازار و نه نهادهای خاص (به ویژه نهادهای دولتی)

ارزشگذاری اوراق بهادار در عرضه های عمومی حاصل پیشنهادهای سرمایه گذاران و نیروهای بازار است و بی شک دقیقتر از استانداردهای ذهنی تعیین شده توسط ارزشیابان خاص انجام می شود. این امر همچنین موجب اطلاع سهامداران از ارزش واقعی سهم می شود.

1-1-3   افزایش نقدشوندگی از طریق تقویت تقاضا برای سهام شرکت در بازار

با عرضه عمومی سهام شرکت، امکان خرید و فروش آسان آن در بازار فراهم می شود و این ویژگی، افزایش جذابیت اوراق بهادار برای سرمایه گذار را در پی دارد. نقدشوندگی بالا و امکان تغییرات سریع در قیمت سهم، موجب جذاب شدن سهام شرکتهای پذیرفته شده در بورس برای سرمایه گذاران می شود. شرکت هم می تواند از این ویژگی به عنوان ابزاری برای جذب شرکای جدید و سرمایه گذاری مشترک استفاده کند.

1-1-4   بهبود ارزشگذاری شرکت به دلیل افزایش معاملات و رشد آگاهی نسبت به آن

به طور معمول، عرضه عمومی اولیه، پیشنهاد خرید سهام شرکت به تعداد زیادی سرمایه گذار نهادی و خرد است. تعدد سرمایه گذاران بزرگ و اطمینان آنها از نقدشوندگی سرمایه گذاریها در شرکتهای پذیرفته شده در بورس، به مالکان فعلی شرکتهای خصوصی اطمینان می دهد که در زمان عرضه عمومی، سهام شرکت آنها به بالاترین ارزش ممکن به فروش خواهد رفت.

1-1-5   دستیابی به اطلاعات مفید با استفاده از تحلیلگران بازار

هنگامیکه اطلاعات کافی در مورد قیمت سهام یک شرکت پذیرفته شده در بورس در دسترس عموم قرار می گیرد، تحلیلگران، واسطه های مالی و سرمایه گذارانی که خواهان سرمایه گذاری در سهام آن شرکت هستند، همواره قیمت سهم، وضعیت مالی، وضعیت بازار و وضعیت محصول شرکت را مورد بررسی قرار داده و نظرات خود را از طریق پیشنهادهای خرید و فروش سهام به اطلاع شرکت می رسانند.

این اطلاعات از این نظر که نگاه بازار را نسبت به شرکت و سهام آن منعکس می کند، مفید و ارزشمند بوده و شرکت میتواند آنها را در برنامه ریزی های آتی خود مدنظر قرار دهد.

 

1-1-6   امکان تنوع بهینه سهامداری به دلیل برخورداری از چارچوب تنظیمی و نظارتی

عرضه عمومی اولیه سهام شرکت در یک بازار توسعه یافته و به دنبال آن داد و ستد در بازار، فرصتها و امکانات خوبی برای شرکت فراهم می کند. برای نمونه شرکتهای پذیرفته شده در بورس بیشتر مورد توجه جراید مالی، سرمایه گذاران و گروههای مرتبط قرار می گیرند و نسبت به شرکتهای خصوصی همواره از ثبات بیشتری برخوردارند. در واقع، وجود چارچوب نظارتی در شرکتهای پذیرفته شده در بورس، تأییدی بر شفافیت بیشتر این شرکتها برای سرمایه گذاران و نیز ایمن تر بودن سرمایه گذاری در آنهاست. این شرکتها علاوه بر برخورداری از اعتبار و وجهه مناسب در بازار، دارای وضعیت بهتر ریسک اعتباری از دید تأمین کنندگان مالی و وام دهندگان هستند و بانکها اغلب برای اعطای وام به این شرکتهای خواستار وثیقه­های کمتر، سررسیدهای بلندمدت و نرخهای بهره پایینتر هستند. مؤسسات بانکی همچنین علاقه مند به انجام همکاری با شرکتهای پذیرفته شده در بورس هستند زیرا در شفافیت و حاکمیت شرکتی به عنوان دیگر عوامل جلب اعتماد، در این شرکتها مورد توجه قرار دارد و از این رو این شرکتها در ارزشگذاریهای مالی نسبت به شرکتهای خصوصی مشابه، ارزش بالاتری دریافت می کنند.

1-1-7   اعتماد بیشتر شرکا، تأمین کنندگان و مشتریان

شرکا و پیمانکاران شرکتهای پذیرفته شده در بورس در مورد وضعیت مالی و قابلیتهای سازمانی شرکت در مقایسه با شرکا و پیمانکاران شرکتهای خصوصی غیرشفاف، اطمینان خاطر بیشتری دارند. این شرکا با این دید که شرکت برای عرضه عمومی موفق از کانالهای مختلف حقوقی، مالی و شرکتی سختی عبور کرده است، آسوده خاطرترند. بدیهی است اعتماد بین شرکا و پیمانکاران یکی از اصول مهم در ایجاد روابط کاری مستحکم و قابل پیشبینی در شرکتها است.

 

1-1-8   افزایش وفاداری کارکنان کلیدی

افزایش انگیزه کارمندان به واسطه امکان مشارکت آنها در مالکیت شرکت یکی دیگر از ویژگیهای شرکتهای پذیرفته شده در بورس است. برنامه های انگیزشی مبتنی بر سهیم نمودن کارکنان در مالکیت شرکت، زمینه های لازم برای فعالیت با کارایی بیشتر را برای کارکنان کلیدی در جهت حمایت از رشد شرکت و توسعه آن، که به نوبه خود موجب افزایش کارایی عملیاتی و مالی شرکت و ارزش بازار آن می شود، فراهم میآورد. اما این برنامه ها صرفاً زمانی قابل اجراست که سهام شرکت در یک بورس معتبر پذیرفته شده و از نقدشوندگی بالایی برخوردار باشد. به علاوه، این ابزار انگیزشی به جذب و نگهداری کارکنان ارزشمند نیز کمک می کند.

1-1-9   افزایش کارایی شرکت

عرضه عمومی اولیه، نیازمند تجزیه و تحلیل کامل و جامع مدل کسب و کار شرکت است. طی فرآیند عرضه عمومی، تغییرات داخلی خاصی نظیر اصلاح ساختار سازمانی، انتخاب کارکنان کلیدی، بهبود گزارش دهی و کنترلهای داخلی و ارزیابی کارایی کل فعالیت صورت می پذیرد و به طور معمول به بهبود چشمگیر در سیستم ارتباطی، مدیریت و کنترلهای داخلی منتج می شود.

بنابراین فرآیند عرضه عمومی اولیه با توجه به منافع بیشمار آن برای شرکتها نقطه عطفی در دوره فعالیت هر شرکت محسوب می شود و به نظر می رسد انگیزه های لازم برای انجام آن در همه ی شرکتها وجود دارد. اما واقعیت این است که ساز و کارهای آن بسیار پیچیده و هزینه بر است زیرا ناشران علاوه بر فراهم کردن شرایط لازم برای پذیرش، بازاریابی، توزیع سهام و سایر فعالیتها، باید قیمت عرضه اوراق بهادار را نیز تعیین کنند.

 

دانلود متن کامل پایان نامه ها در سایت zusa.ir
Share