دخترهایی که در شرف ازدواج هستن

دخترهایی که در شرف ازدواج هستن، کلی سوالات تو ذهنشون هست که دونستن جواب بعضی هاش واجب هستش، در ادامه مطالب مفیدی در مورد عروس رو واسه شما آماده کردیم، با آکاایران همراه باشین.

درست ه که ما بیشتر از مادران مون درس خونده ایم و زندگی اجتماعی پررنگ تری داشته ایم، اما خیلی از ما، هنوز راه و رسم درست زندگی کردن رو نمی دانیم. بعضی وقتا می خواهیم با کپی کردن از زندگی مادرانمان یا زنان دیگه، کار خود رو آسون کنیم و بعضی وقتا هم فکر می کنیم با امضای عقدنامه، وارد یه مسابقه یا یه معادله بیشتر از حد پیچیده می شیم، اما زندگی نه میدون جنگ ه و نه بازار رقابت.
بخوایم یا نخواهیم باید قبول کنیم که دوره و زمونه عوض شده و بیشتر قانون ای نانوشته زناشویی هم تغییر کرده ه، اگه نمی خواهید از موج این تغییرات جا بمونید و به دنبال یه زندگی آروم و موفق هستین، در ادامه این مطلب با ما باشین.

شب عروسی,شب عروسی و حجله عروس,شب عروسی چه باید نمود
اشتباهات تازه عروس و دامادها
عروس
اشتباه اول: باید مثل من شه

یکی از اشتباه ایی که خیلی از دختران قبل از ازدواج انجام دهنده می شن، اصرار به هم شکل شدن ه. اونا فکر می کنن قبل از شروع زندگی باید گربه رو دم حجله کشت و واسه این کار تلاش می کنن همسر آینده شون رو با دعوا، قهر، خواهش و هر راه دیگری که می دانند عوض کرده و مثل خود کنن. اونا فکر می کنن هم شکل بودن و هم رنگ بودن، تضمینی واسه ازدواج موفق ه، اما اشتباه می کنن. اگه شمام اینجور فکری رو در سر دارین، نباید فراموش کنین که شما و همسرتان، از 2خانواده و 2فرهنگ متفاوت هستین و هیچ وقت نمی تونید دنیا رو از یه دریچه ببینین. شما تجربه ا و باور ای متفاوتی دارین و تا وقتی که در اختلاف با هم قرار نگیرید و از این باور ا چماقی واسه کوبیدن هم نسازید، تهدیدی متوجه شما نمیشه.

اشتباه دوم: باید واسه هم بمیریم

عاشق شدن، هیجان انگیزترین بخش زندگی ه؛ بخشی که می تونه شروع یه زندگی مشترک رو لذت بخش تر کنه، اما فکر نکنین واسه اینجور شروعی، نیاز به یه زندگی افسانه ای دارین. درست ه که باید خواستگار تون رو دوست داشته باشین اما عشق اونقدر آسون نیس که در هر شرایطی سر و کله اش پیدا شه. اگه یه دوره نامزدی کوتاه رو گذرانده اید و احساس می کنین بی اندازه عاشق هستین، باید بگیم که بیشتر از عشق درگیر هیجان شدین، چیزی که می تونه اینجور حدی از علاقه رو به وجود بیاره، موضوعات آسون یه نامزدی کوتاه مدت نیس، بلکه طرفداری و درکی ه که در موقعیت ای سخت تر زندگی می بینید و باعث می شه که هر روز، بیشتر حس کنین که این مرد، همون مرد رۆیاهای شماست. همون یه نفری که واسه شما به دنیا اومده و امروز کنار تون ه.

اشتباه سوم: عشق با گذشت زمان تموم می شه

بعضی ا فکر می کنن گذشت زمان می تونه عشق رو محو کنه و واسه همین تن به ازدواج با کسی می دن که هیچ علاقه یا کششی نسبت به اون ندارن، اما اگه شما یه عاشق واقعی باشین و واسه این موضوع هزار و یه دلیل داشته باشین، اون چیز که با گذشت زمان از زندگی شما بیرون میره، عشق نیس بلکه هیجان و آسون انگاری ای ه که ممکن ه در ماه ای اول رابطه، شما رو شجاع تر و ماجراجوتر کنه و به شما این حس رو بده که تنها عاشق روی زمین هستین،اما کنار رفتن پرده هیجان از این حس، موضوعی نیس که واسه اون سوگوار باشین. یه عشق واقعی می تونه با آرامش و روزمرگی هم همراه شه. در اینجور شرایطی شما از همسرتان فاصله نگرفته اید، بلکه به مراحل بالاتری از دوست داشتن رسیده اید که با آرامش بیشتر و هیجان کمتر همراه ه.

یه زوج ایده آل روی یه خط صاف پرلبخند زندگی نمی کنن. اونا به اختلاف نظر هم برمی خورند و بعضی وقتا از هم دلخور می شن، اما فرق شون با بقیه این ه که با هوشمندی از پس اینجور مسائلی برمی آیند و به جای دلخوری ای بی مورد، از این بحث ا درس می گیرند
اشتباه چهارم: یه زندگی موفق، زندگی بی بحث ه

خیلی از زوج ا، بحث و دعوا رو نقطه پایانی خوشبختی شون می دانند. خیلی از اونا به دلیل اینجور تفکری اختلاف نظر شون رو در دل شون نگه می دارن و می خواهند با سکوت شون جلوی بحث رو بگیرند، اما نباید فراموش کنین که ترس از دعوا، نشونه خوشبختی شما نیس. یه زوج خوشبخت می تونن اختلافات شون رو خیلی آسون با هم در بین بذارن و حتی واسه موضوعاتی که ارزش لازم برایشان داره، بجنگن و پیروز شن. یه زوج ایده آل روی یه خط صاف پرلبخند زندگی نمی کنن. اونا به اختلاف نظر هم برمی خورند و بعضی وقتا از هم دلخور می شن، اما فرق شون با بقیه این ه که با هوشمندی از پس اینجور مسائلی برمی آیند و به جای دلخوری ای بی مورد، از این بحث ا درس می گیرند.

اشتباه پنجم: مسئولیت اداره زندگی بر عهده مرد ه

دوره و زمونه عوض شده. درست ه که هنوزم در خیلی از خونواده ا، مسئولیت ای پولی و خیلی وظیفه ای دیگه بر عهده مردها ه، اما این موضوع نباید باعث شه که با بی خیالی خودتون رو به حاشیه ببرین و فقط ناظر تلاش ای اون باشین. اگه می خواین زندگی موفق و آرامی داشته باشین، از همون اول سنگ ا رو وا بکنین و مسئولیت ا رو تقسیم کنین. این تقسیم بندی رو می تونید طبق علایق و توانایی هاتون انجام بدید. اگه همسر شما آشپز بهتری ه و شما درآمد بیشتری دارین، می تونید کلیشه ا رو کنار بذارین و هر کدوم سهم بیشتری از کاری که در اون توانا تر هستین برعهده بگیرین. قرار نیس شما مثل والدین تون زندگی کنین، بلکه می تونید با تفاهم و بی ترس از قضاوت بقیه، در همه بخش ای این زندگی سهیم شید و تنها واسه آرامش بیشتر و کمتر کردن نا آرومی ا تلاش کنین.

باشین.

– همسرتان رو از وضعیت اقتصادی موجود، آگاه کنین. از درآمد هم، مطلع باشین تا با هم فکری، برنامه ریزی بهتری انجام بدید.

– به خلوت همدیگه تکریم بذارین. بعضی وقتا افراد نیاز دارن با خود خلوت و تفکر کنن؛ در این صورت، آرامش همسرتان رو به هم نزنید.

– به فکر ایجاد تغییرهای مثبت در خود و همسرتان باشین. تلاش کنین تغییر در حرکت به طرف تعالی و پیشرفت باشه و پیش از تغییر، راه ای درست ایجاد اونو بدونین.

در این مقاله توصیه هایی رو برای زوج ا مطرح می کنیم تا بتونن زندگی خانوادگی شون رو دووم بیشتری ببخشند در عین اینکه از کنار هم بودن هم لذت می برند .

زن و شوهر چجوری می میتونن از زندگیشان لذت بیشتری ببرن در عین اینکه در آرامش هستن ، یکدیگر رو دوست دارن و در تموم لحظات به فکر همسر خود هستن و هر دو به دنبال راه حلی جهت موندگاری بخشیدن به زندگی زناشویی خود هستن؟

بعد از چند سال زندگی زناشویی ، معمولا زوج ا دچار خستگی، روزمرگی، سوء تفاهمات آسون ای که گاهی زیاد بزرگ می شن و حتی تا مرز طلاق قبل می روش ، صحبت هایی که زیاد سریع و زننده هستن و … تموم توصیفات گفته شده خطرناک و خطرناک هستن . این احساس در روابط بین زن و مرد یک سم ه چون این سم روابط بین زوجین رو مسموم می کنه و حتما در این میان زندگی خانوادگی قربانی می شه .

تموم مشاوران خونواده معتقد هستن در هنگامی که بحثی بین زن و شوهر صورت می گیرد باید یکی از زوجین یا هر دو سکوت اختیار کنن تا بتونن با تمدد اعصاب و آرامش بیشتری به مشکل قبل اومده فکر کنن .

چون هنگام عصبانیت و بحث های زناشویی معمولا با فریادهای گوش خراش و پرخاش جویانه نسبت به طرف مقابل صدایمان رو بلند می کنیم و همین اقدام اولین جرقه ای برای شدت گرفتن بحث می باشه پس توصیه اکید می شه که در بحث های زناشویی هنگامی که احساس می کنید صدای شما و همسرتان در حال اوج گرفتن هستن سکوت اختیار کنید و همسرتان رو هم دعوت به سکوت و آرامش کنید تا بتوانید در ساعتی دیگر که آرامش خود رو به دست آوردید به دور از احساساتی شدن به موضوع بپردازید.

حالا به نقاط زیاد باریک و مهم در استواری روابط زناشویی تصریح می شه که شاید به نظر آسون برسند اما زیاد مهم هستن :

1 – به صحبت های همسر خود همیشه با دقت گوش بدهید

چون نوع صحبت کردن، بلندی یا کوتاهی صدا، نوع کلماتی که استفاده می شه به خوبی بیانگر احساس، حالت روانی و درونی همسرتان می باشه . مخصوصا این مورد رو خانوم ا نسبت به همسراشون باید فراموش نکنن .

اما چرا این توصیه رو بعنوان اولین راه حل به شما ارائه کردیم ؟

چون آقایان برعکس خانوم ا درون گرا هستن ، به کم و خیلی کم صحبتهای خود رو بروز می دهند اما شما با بهره گرفتن از این راه حل می توانید به حالات درونی اونا پی ببرید . جالب ه بدونین که مشکل زیادی از زوجین دور و بر این موضوع می شه که خانوم ا از اینکه همسراشون با اونا درددل نمی کنن شکایت دارن و به قولی حرفهایی که در دلشان پنهون ه رو به اونا بروز نمی دهند و تنها خانوم ا هستن که با شوهراشون صحبت می کنن و همیشه منتظر کلامی از طرف همسراشون هستن اما این خواسته جواب داده نمی شه تا به شکل یک کمبود و عقده تبدیل می شه . این مشکل و عقده کم کم خود رو در روابط عاطفی بین همسران نشون می دهد و خانوم هم دیگر تلاشی در جهت تقویت روابط انجام نمی دهد .

2 – همیشه در چشمان همسر خود نگاه کنید مثل روزهای اولی که با هم ازدواج کرده بودید و عاشقانه یکدیگر رو نظاره می کردید . چشم ا تاثیر فو ق العاده ای در جذب ، استواری بخشیدن روابط زناشویی دارن .

همیشه با چشمانی عاشقانه همسر خود رو نگاه کنید تا اون به یاد داشته باشه شخصی در دنیا اونو دوست داره و انتظارش رو می کشد .

3 – همیشه همسرتان رو در هر شرایطی که باشید حمایت کنید

حمایت معنای مختلفی داره و تنها به معنای حمایت مالی نیست . بعضی وقتا حمایت احساسی ، حمایت فکری زیاد مهم تر از حمایت های مالی می باشن

به همسرتان اطمینان دهید که در هر موقعیت و هر وقتی به اون اعتماد کامل دارید.

4 – اجازه دهید همسرتان در مورد مشکلاتش صحبت کنه حتی اگه شنیدن این معضلات برای شما خوشایند نباشه یا ناراحت شوید.

برای مثال : اگه همسرتان به شما می گوید که در حال ورشکست شدن می باشه به جای اینکه به اون بگویید : نه ! من طاقت ندارم ، جواب فامیل رو چه بدهم ، از این پس چطور زندگی کنیم و یا سوالاتی به این سبک … با همسرتان همدردی کنید اجازه دهید اون به صحبت هایش ادامه دهد از اون بپرسید حالا چه فکری داره ؟ چه گونه می توانید با هم راه حلی پیدا کنید ؟

فراموش نکنید همسرتان به کمک ،همدلی و همدردی شما نیازمند ه نه سرزنش و افکاری که دردهای اونو دوبرابر کنن .

5 – از همسرتان در مورد به علایق ، سلایقش سوال بپرسید.

شاید هیچ وقت در این رابطه با شما صحبت نکند اما وقتی که سوال راست پرسیده شه مجبور به جواب دادن می شه .

یاد بگیرید که علاقه خود رو به همسرتان بروز بدهید *

گفتن جملاتی مثل : ” دوست دارم – با امدن تو زندگیم رنگ و بویی دیگری گرفت – برام ارزش مند هستی و …. ” در زندگی زناشویی معجزه می کنه .

خیلی از روابط زناشویی در خونواده های ایرانی به دلیل معضلات عاطفی باعث جدایی یا طلاق عاطفی می شه .

6 – نظرات خود رو بی ترس مطرح کنید.

این مورد بیشتر در خانوم ا دیده می شه . به این معنا که خانوم ا از ترس اینکه نکنه از چشم همسر خود بیافتند یا دوری شن از گفتن نظراتشان جلوگیری می کنن . اما با مرور زمان و ادامه یافتن این جریان ، خانوم ا دچار معضلات روحی شدیدی می شن پس نظرات خود رو بی هیچ گونه ترس و ابای بیان کنید .

7 – از غر زدن بر سر موضوعات کوچیک و بی اهمیت جدا بپرهیزید.

خیلی از دعواها و بحث های جدی از همین مورد شروع می شن . اینکه خانوم یا آقا سر موضوع کوچکی اونقدر غر می زند تا میدون رو بر طرف مقابل تنگ می کنه و در نتیجه اونم به دفاع از خود می پردازد.

پایدار کردن عشق بعد از ازدواج
عشق بعد از ازدواج

عشق بعد از ازدواج به باور ی خیلی از زن و شوهر طعم دیگری از عشق رو در خود داره.حتما همه شما زوج ای عزیز می دانید که اگه بعضی از مسائل بی ارزش رو ندید گرفته و از کنار اونا آسون بگذرید معضلات زندگی شتان کمتر خواهد گردید و عشق محکم شما حفظ می شه.

چرا بعضی افراد تازه ازدواج کرده با وجود اختلافات زیاد آخرش به تفاهم می رسند، اما زوج ایی که روزی عاشق همدیگه بودن و دوری از همدیگه رو حتی واسه یه لحظه طاقت نمی آوردند تا این حد از همدیگه متنفر و متنفر می شن.

هر ازدواجی با شرایط پرتنشی روبه رو و همین شرایط باعث می شه جوهره زن و شوهر آزمایش بخورد. موافقت با دیگری، شروع شغل جدید، تولد اولین بچه، رابطه با افراد جدید و مریضی یکی از زن و شوهر نمونه ایی از این شرایط و موقعیت ای نا آرومی زا​ست. نکته مهمی که در شروع ازدواج بیشتر از همه مهمه این ه که فرق ا رو قبول کنیم و اصول ارتباطی تاثیرگذار رو رعایت کنیم. به دلیل ای زیستی و فرهنگی ما هیچ وقت نباید انتظار داشته باشیم جنس مخالف ما رو درک کنه. با تشکر و تکریم به نبود شباهت ای اساسی ه که دوجنس مخالف می تونن همزیستی و وحدت متناسب و زندگی مشترک پایداری داشته باشن.

قانون ایی مهم واسه رابطه درست

در مورد احساسات و احساسات واقعی تون با همسرتان صادق باشین:وقتی که در مورد احساسات و احساسات داخلی خود راستی نداشته باشیم، روابط ما دستخوش معضلات روحی و اخلاقی می شه. فیلم بازی کردن، تظاهرکردن، پنهانکاری ا و حتی دروغ گفتن ا نشونه ای نبود راستی تو یه زندگی زناشویی ه.

همسرتان رو دوستدار تفکر و تصور خود کنین:جذاب ترین بخش از وجود زنان و مردها رو فکر و تصور اونا ایجاد میده. پس تلاش کنین همسرتان رو عاشق تفکر و تصور خود کنین و هر گز از ظاهر و اندام خود واسه عاشق کردن ایشون استفاده نکنین؛ چراکه این، واهی و زودگذر ه و با گذشت زمان و پیر شدن از جذابیت ا و زیبایی هاتون کم می شه.

از نظر عاطفی ـ احساسی دست و دل باز باشین و هیچ وقت خساست به خرج ندید:سخاوت احساسی ـ عاطفی به این معناست که شما بی هیچ گونه قید و شرطی آزادانه عشق، محبت و تشکر و تشکر خود رو به همسرتان اعلام کنین. البته مقصود این نیس که هر پنج دقیقه یه بار قربان صدقه اون برید، بلکه باید سنجیده و مناسب سخاوت خود رو نشون بدین.

به همسرتان تعهد روحی ـ قلبی داشته باشین، البته این تعهد باید دوجانبه باشه:به یاد داشته باشین مراسم ازدواج باشکوه، حلقه الماس، شیک ترین لباس عروسی​ یا دامادی هیچ کدوم نمی میتونه به شما در داشتن یه ازدواج موفق و خوشحال کمک کنه و تنها تعهد احساسی ـ عاطفی ه که زندگی مشترکتان رو تا پایان عمر ضمانت می کنه.

زندگی زناشویی موفق

رفتار تاثیرگذار با همسر واسه حفظ عشق بعد از ازدواج
چجوری با همسرتان گفتگو کنین که تاثیرگذار باشه؟

تجربه مشاوران خونواده نشون میده 50 درصد زوج ایی که واسه خواسته کمک بین، مشکل اصلی شون رو نبود رابطه و گفت وگو با همسر خود می دانند. وقتی پس از ازدواج ما رابطه مستقر نمی کنیم، جریان زندگی رو بند​ و مرداب راکدی از احساس ترحم به حال خود به وجود می بیاریم. ما احساس تنهایی می کنیم، چون تنها هستیم. ما همسرمان رو کنار گذاشته ایم و از زندگی با هم سر باز می زنیم. شاید هنوز با هم تو یه خونه زندگی می کنیم، اما به شکل دو بشر تنها زندگی می کنیم، نه یه زوج واحد. خیلی ا در زندگی مشترکشان تنها و بی رابطه هستن و این تنها بودن اصلا خوب نیس.

بر خلاف رویاهای دور و درازی که پیش از ازدواج داشتیم، رابطه و گفت وگو به شکل خودکار و طبیعی به وجود نمیاد. از طرف دیگه برخلاف اون چیز که بعضی زوج ا تصور می کنن، رابطه مستقر کردن غیرممکن نیس. اونقدر که ما بخوایم با هم یکی شیم و از اون احساس گرم زندگی که عمیق ترین لذت و رضایت یاد بشر ه، بهره مند باشیم باید رابطه درست مستقر کنیم. تا وقتی که به همدیگه اعتماد و با هم رابطه مستقر نکنیم نمی تونیم همدیگه رو بشناسیم و احساس خوبی داشته باشیم. هم حرف زدن و هم گوش کردن واسه رابطه تاثیرگذار لازم ه. هریک از ما ممکن ه یکی از این دو هنر رو بلد نباشیم، اما با آموختن اونا می میتونیم رابطه مستقر کنیم. مطمئنا تا وقتی که هر دو طرف در زندگی مشترک تصمیم نگیرند باهم رابطه مستقر کنن ازدواجشان به موفقیت نمی رسه. اینجا به بعضی معضلات مهم در ایجاد رابطه تاثیرگذار پس از ازدواج می پردازیم:

نداشتن اعتماد به نفس یکی از زن و شوهر:

نداشتن عزت نفس یکی از بزرگ ترین معضلات رابطه پس از ازدواج ه. خیلی از ما بنا به دلایلی با احساس بی کفایتی بزرگ شده ایم. پش سر هم به شکست هامون فکر می کنیم و موفقیت هامون رو بسختی به یاد می بیاریم، در برخورد با هرکی احساس خطر می کنیم. پس وقتی ازدواج می کنیم از ترس دوری شدن یا شکست خوردن عقایدمان رو مطرح نمی کنیم غافل از این که نداشتن اعتماد به نفس بیشتر از هر عامل دیگری معضلات مشکل روانی رو ایجاد می کنه و یکی از مهم ترین عوامل افسردگی در زنان ه. حتما شما نقطه اشکال ایی دارین، حتما شکست ایی هم خورده اید، اما نقطه قوت هم دارین و می تونید در خیلی زمینه ا موفق شید. در هر کاری آخر تلاش خود رو به کار گیرید. از تموم توانایی هاتون استفاده کنین و نگران چیزایی که خارج از کنترل شمان، نباشید. اگه همسرتان اعتماد به نفس نداره و دوستش دارین به اونم کمک کنین تا گذشته رو قبول کنه و روی آینده تمرکز کنه. به کمک محبت و توجه می تونید اعتماد به نفس همسرتان رو بالا ببرین، این اقدام شما یعنی پذیرش، عشق، درک و تشویق. با این کار باید به این دقت کنیم که جهت رو به اون نشون میدین و این کار به جای ناامیدی و ناامیدی، توجه مثبت رو می نشاند و این یعنی رشد در زندگی مشترک.

نمی خواهیمهمسرمان رو برنجانیم:خیلی از زن و شوهر ا به یاد این که همسرشان رو نرنجانند از اعلام باور شون خودداری می کنن. اونا فکر می کنن اگه صادق باشن، همسرشان ناراحت می شه. با این کار ما به همدیگه مثلا مهربانی می کنیم. انگار که بچه هستیم. شاید تصورمان درست باشه، اما اگه قرار باشه مثل بزرگسالان با هم رابطه مستقر نکنیم چطور می میتونیم با این طرز برخورد، بالغ شیم؟ البته مقصود این نیس که به بهونه راستی تموم احساسات منفی و دق دلی هاتون رو برسر همسرتان خالی کنین. هدف این ه​ حقیقتی رو که هست با عشق و محبت بگیم. هدفمان رشد رابطه ه نه ویرانگری. این نکته مهم رو هم به یاد داشته باشین. شما نباید بیشتر از اندازه و به شکل تندرو از همسرتان طرفداری کنین چون ممکن ه بعد به ضررتان تموم شه.

خودخواهی یکی از همسران:خودخواهی در زندگی زناشویی یکی از معضلات رابطه و وحدت همسران ه. ما ذاتا تمایل داریم به جهت مخالف بریم «نظر من همیشه درسته، فکر نمی کنی نظر تو اشتباهه». نقطه مقابل خودخواهی، عشق ایثارگرانه ه که بزرگ ترین هدیه ه که می میتونیم به همسرمان بدیم، اما تا وقتی که دست از خودخواهی مون بر نداریم این کار شدنی نیس. در مورد خودخواهی همسرتان شما صد درصد موفق نمی شید اونو از بین ببرین، اما کار مهمی که می تونید انجام بدید این ه که در مورد خودخواهی خودتون کاری کنین که واسه همسرتان سرمشق شید چون که بیشتر ما به الگوی عشق و محبت جواب مثبت می دهیم.

عصبانی بودن یکی از دو طرف:حتما خشم و عصبانیت مانعی بر سر راه رابطه ه. وقتی کسی عصبانی ه، ایجاد رابطه با اون اگه غیرممکن نباشه خیلی سخت ه. خشم اگه درست کنترل شه می تونه بخش ای از رابطه تون رو که محتاج توجه ه، آشکار کنه. اگه در رابطه تون یکدفعه دچار خشم شدید یا احساس کردید همسرتان از کوره در رفته، وقتی آروم شدید برگردید و دوباره در مورد مشکل مورد بحث با همسرتان گفت وگو کنین. اگه بذارین خشم شما رو کنترل کنه باعث جدایی تون می شه نه یکی شدن. خشم همیشه آدم ا رو از هم جدا می کنه، اما مهار خشم می تونه شما رو به هم نزدیک کنه.

​خودداری از حرف زدن:معمولا یکی از معضلات زوج ا که بعد از ازدواج بیشتر متوجه اون می شن این ه که یکی از اونا از حرف زدن خودداری می کنه و بیشتر این مردها هستن که ساکت و خاموشند. همه ما در شخصیت مون نقاط قوت و ضعفی داریم، شاید بنا به دلایلی در زمان کودکی مون گوشه گیر و درونگرا شده ایم، اما این به اون معنا نیس که نمی تونیم یاد بگیریم در مورد مسائل و تجارب مون با همسرمان صحبت کنیم تا لذت یکی بودن رو تجربه کنیم. حرف زدن رو می میتونیم از مسائلی که در طول روز برایمان اتفاق افتاده شروع کنیم یا اگه قضیه ای در گذشته اتفاق افتاده و شما هنوز به یاد اون ناراحت هستین سر صحبت رو باز کنین و به همسرتان فرصت اصلاح بدید. اگه نمی تونید مشکلتان رو با کلام بگید می تونید اونو در نامه ای بنویسید و از همسرتان بخواهید اونو پیشه شما بخونه. به هر حال باید در مورد مسائل صحبت کنین چون که تا وقتی رابطه مستقر نکنین همسرتان ابدا نمی فهمد شما مثلا از اون اتفاقی که افتاده هنوز ناراحتید یا نمی میتونه درک کنه خواسته تون چیه. مطمئن باشین زندگی زناشویی ارزش تغییر ​داره.

زندگی زناشویی موفق

شروعی واسه پایدار کردن عشق
بهتر ه از خودتون شروع کنین

هنگامی که همسرتان مشغول تماشای تلویزیون ه بی اینکه هیچ حرفی بزنید فقط کنارش بنشینید. قرار نیس کار دیگری انجام بدید.

هنگامی که صبح از همدیگه جدا می شید از همدیگه خداحافظی کنین.

هنگام راه رفتن دست اونو بگیرین این نشون میده واسه لذت بردن از همدیگه راه ای آسون ای هست.

خنده و شوخی رو از یاد نبرید. اگه خواسته خود رو همراه با شوخی و خنده مطرح سازید، همسرتان در برابر اون موضع دفاعی نخواد گرفت.

زیاد راستی نداشته باشین. اگه ایرادی در همسرتان ه که قادر به اصلاح اون نیس (البته مقصود ایرادات بزرگ نیس) تاکیدی بر اون نداشته باشین و خودتون رو خسته نکنین.

همچنین بخونین : همه مطالب و دانستنیها در مورد عشق و عاشق
کمتر حرف بزنید. بعضی از زن و شوهر تمایل دارن ​ همسرشان غیرعاطفی و اختصار و مفید صحبت کنه و وقتی رو هم به اون بده تا در مورد حرف ایی که شنیده ه فکر کنه.

فراموش نکنین که مردها و زنان به دو زبون متفاوت صحبت می کنن.

بعضی مواقع در مورد داشتن نبود توافق، توافق کنین چون خیلی از نبود توافق ا بی راه حل باقی می مثل.

به یاد داشته باشین تشویق و تعریف باعث تحکیم روابط زناشویی می شه، پس از اون دریغ نکنین.

پش سر هم به فکر تغییر همسرتان نباشید. لطفا تغییر و بهبود در رفتار و مخصوصا عادات بد رو از خودتون شروع کنین . مطمئن باشین این تلاش شما واسه تغییر خودتون بر دیگری هم تاثیرگذار هستش.

خواسته تون رو مستقیم اعلام کنین، مثلا اگه همسرتان روز تولدتان رو فراموش می کنه و هدیه ای هم براتون نمی خرد می تونید تاریخ رو با ماژیک روی آینه اتاقتان بنویسید. این مانع بدخلقی شما و احساس گناه اون می شه.

عکس همسرتان رو در کیف خود بذارین.

به همسرتان به شکل کلامی بگید که دوستش دارین.

به سرکارش زنگ بزنید و بگید فقط می خواستم صداتو بشنوم، دلم برات تنگ شده بود.

هنگام ورود به منزل با لبخند از همدیگه استقبال کنین نه با اخم.

واسه همسرتان به بهونه ای مختلف هدیه بخرید حتی در حد یه دسته گل.

واسه همسرتان یه شعر محبت آمیز یا حتی یه جوک SMS کنین.

چند اصل واسه داشتن رابطه سالم

به همسرتان «برچسب» نزنید. برچسب زدن باید به این دقت کنیم که زیر سوال بردن هویت کلی همسرتان ه. اونو کودن، دیوونه، تنبل، بی خاصیت و خنگ خطاب نکنین. نتیجه این برچسب زدن ا از بین رفتن اعتماد، صمیمیت و نزدیکی بین تون می شه.

از پیام «تو» سرزنشگر و توهین آمیز پرهیز کنین. «تو هیچ وقت نمی فهمی»، «تو فقط فکر خودتی» و جملاتی از مثل این این پیام رو به طرف مقابل میرسوند که «تو خطا کاری و تموم تقصیر ا هم به گردن توست.»

از پرداختن (نشخوار ذهنی) به گذشته ا پرهیز کنین. وقتی عصبانی هستین هیچ وقت مسائل گذشته رو مطرح نکنین. با برگشت به گذشته باید به این دقت کنیم که دلیل و مدرک واسه اشکال و کم و کسری ای همسرتان جمع بیاری می کنین و پیام تون این ه «تو بدی، تو بدی، تو بدی، تو همیشه این عیب رو داشتی و اصلا بهتر هم نمی شی» پس فاصله هاتون بیشتر و بیشتر خواهد گردید.

تهدید نکنین!

زبون بدن «باز» و «پذیرنده» داشته باشین. وقتی لب هاتون رو می گزید، اخم می کنین، دندان هاتون رو به هم فشار میدین، چپ چپ به همسرتان نگاه می کنین یا با شک و دودلی یا نفرت به اون خیره می شید، زبون بدنتان با صدای بلند و روشن می گه «شما هدف ندارین رابطه درست و موثری با همسرتان داشته باشین .»

پس از ازدواج​ خرافه ا رو فراموش​ کنین

ازدواج خود به خود باعث خوشبختی می شه.

افراد خوشبخت بخوبی می دانند ​ خوشبختی در مورد ازدواج و خوشبختی فردی همیشه برابر نیس. اونا می دانند در شکل گرفتن احساس خوشبختی تو یه زندگی مشترک متعهدانه و همراه با عقل و درایت، احساس خوشبختی فردی اثر خیلی مهمی داره، اما اونا شروع به خوشبختی در مورد مشترک خود و همسرشان اهمیت می دن. افراد بعد از ازدواج باید بین علایق شخصی و اون چیز که باعث تقویت زندگی مشترکشان می شه، تعادل مستقر کنن و این حقیقت رو در نظر بگیرند که صرف نظر از علایق شخصی به یاد فردی که دوستش داریم جزءلاینفک و لازم یه رابطه صمیمانه به شمار میره و هنگامی که اینجور حقیقتی در مورد ازدواج ندیده گرفته شه، به معنای خودخواهی ه و نتایج زیانباری واسه شما و همسرتان به همراه خواهد بیاره.

یه ازدواج خوب همیشه عاشقانه باقی خواهد موند

این جمله رو که «دوستش دارم اما عاشقش نیستم» رو از زبون خیلی از زن و شوهر بعد از ازدواج شنیده ایم. بدیش اینه این جمله در خیلی از ازدواج ای ناموفق به چشم می خورد. هنگامی که فردی می گه همسرش رو دوست داره اما عاشق اون نیس به معنای این ه که همسرش جذابیت روزهای اول آشنایی رو نداره. خاموش شدن شعله ای عشق پرانرژی چیزی ه که تقریبا در همه ازدواج ا رخ میده. این احساس شورانگیز در بعضی زن و شوهر تا چند سال دووم می بیاره و در بعضی زن و شوهر هم تنها پس از چند ماه که از ازدواجشان می گذرد، فروکش می کنه، اما باید دونست​ حتی در اینجور شرایط ناامیدکننده ای هنوز عشق هست، اما فقط شکل اون تغییر یافته ه چون اگه عشق عاشقونه بازم باقی بمونه و زن و شوهر در تموم لحظه ا مشتاقانه درگیر وجود همدیگه باشن، زن و شوهر نمی میتونن به مسائل شغلی، پرورش بچه و روابط اجتماعی بپردازند.

تو یه ازدواج موفق انجام کارهای خونه و مراقبت از بچه ا به گونه مساوی بین زن و شوهر تقسیم می شه

بعضی وقتا محققان دست به تحقیقات گسترده، بلندمدت و گرون می زنند تا چیزی رو کشف کنن که از قبل مشخص ه و احتیاجی به کشف کردن نداره، تقسیم مساوی کار خونه یکی از این مسائل ه. به یاد انجام کارهای منزل هیچ بعضی وقتا خود رو تلخ نکنین. خانوم ا باید این رو بدونن که در این زمان با این که تقسیم یا تصور تقسیم ناعادلانه کارهای خونه باعث درگیری خیلی از زن و شوهر شده ه، زنان خیلی هستن که با این که همه مفید به تنهایی انجام می دن، از زندگی مشترک خود رضایت دارن. پس نه این خرافه رو باور کنین نه به یاد اون با شوهر خود بجنگید.

اگه از ازدواج خود ناراضی هستین طلاق بهترین راه حل ه!

این نکته قابل قبول ه که بعضی وقتا رفتارهای ویرون گر یه فرد مثل اعتیاد، اعمال غیرقانونی و معضلات شدید روانی چاره ای غیر از طلاق واسه همسر اون باقی نمی گذارد، اما خیلی از دلیل ای اقدام به طلاق فرد به یاد موردها بیخود ه. احتیاجی به توضیح نداره که هیچ زن و شوهری در تموم موردها زندگی با همدیگه توافق نظر ندارن. اختلاف در طرز تفکر به ما این فرصت رو میده که چجوری از نگاه دیگه ای به مسائل نگاه کنیم و در صورت ضرورت از خود نرمی نشون دهیم. پس از ازدواج یادمان باشه ازدواج به تنهایی نمی میتونه خوشبختی فرد رو ضمانت کنه، بلکه خوشبختی چیزی ه که زن و شوهر باید اونو با تلاشی پیگیر دنبال کرده و به اون برسند پس با کوچیک ترین اختلافی به فکر طلاق نباشید.