تحریم رمز ارز ملی ایران از سوی آمریکا حاصل یک اشتباه محاسباتی است

تحریم رمز ارز ملی ایران از سوی آمریکا حاصل یک اشتباه محاسباتی است

سناتورهای آمریکایی با ارائه طرحی در کنگره این کشور به دنبال تحریم رمز ارز ملی ایران هستن. این خبر کوتاهیه که از ساعات گذشته در حال شندین اون هستیم. اما از پایهً ما امروز بحث ای به نام رمز ارز ملی داریم؟ از پایهً رمز ارزهای ایرونی به دنبال دور زدن تحریما و فعالیت بین المللی هستن؟

یه مبحث، سه راه و روش

الان چند نهاد، سازمان و شرکت در ایران به شکل موازی در حال پیش بردن پروژه ای در مورد ارز رمزنگاری شده ایرونی هستن. «» که از زیرمجموعه وزارت ارتباطاته، در ماه های پایانی سال ۹۶ ، رسماً اعلام کرد که به دنبال «اجرای ارز دیجیتال» است و از کارشناسان هم دعوت کرد تا با نهاد دولتی همکاری کنن. هنوز رسماً هیچ خبری از این پروژه در دست نیس.

از طرف دیگه «نیما امیرشکاری»، مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی هم مرداد ماه ، از مدل آزمایشگاهی ارز رمز پایه ملی که در پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی تولید شده خبر داد. امیر شکاری در همین رابطه گفته بود: «بعضی کاربریای اصلی ارز رمز پایه ملی طبق تحقیقات انجام شده می تونه سرمایه گذاری خارجی، پول دیجیتال واسه کار و کاسبی های فضای مجازی، گرفتن هویت شهروندی و ابزاری واسه کنترل ارزش پول ملی باشه.»

گزینه دیگری که به جز چند مصاحبه کوتاه، جزییات دقیقی از اون منتشر نشده، رمز ارزیه که از طرف «شرکت خدمات انفورماتیک» در حال پیشرفته.  در آبان ماه، «ابوطالب نجفی»، مدیرعامل این شرکت خبر داده بود که این رمز ارز ملی با .

در میون این سه گزینه، بیشترین خبرها در رابطه به گزینه آخر یعنی رمز ارز ملی شرکت خدمات انفورماتیک بوده که به نظر می رسه مهم ترین پروژه در این بخش و نزدیک ترین به واقعیته. اما براساس چیزی که مشاور شرکت خدمات انفورماتیک به سایت ما میگه، این رمز ارز اصلاً قرار نیس کاربرد خارجی داشته باشه.

رمز ارز ملی فقط واسه ایران

در کنار این سه مورد که هنوز اطلاعات دقیقی از هیچ کدوم منتشر نشده، نمایندگان مجلس، دولتیا و سیاسیون هر کدوم طوری در مصاحبه های خود از پتانسیلای ارزهای رمزنگاری شده میگن. «سعید خوشبخت»، کارشناس و فعال بخش بلاکچین در گفتگو با سایت ما، با اشاره به همین مسئله میگه:

«امروز چندین معنی داریم که همه به اونا رمزارز ملی یا ایرونی میگن. از نظر من آمریکا اشتباهی که کرده اینه که چند پروژه ایران در مورد پیشرفت رمز ارز رو یکی ترجمه کرده. سیگنالا وقتی فرستاده شدن که نمایندگان مجلس از یه سو از فواید رمز ارز ملی [واسه دور زدن تحریما] میگن و شرکت خدمات انفورماتیک هم از طرف دیگه اعلام کرده که قصد پیشرفت همچین چیزی رو داره. در حالی که طرف آمریکایی اصلاً دقت نکرده که در ایران چندین پروژه روی این مبحث فعالیت می کنن. وضعیت فعلی مثل اینه که آمریکا بگه من شتاب یا شاپرک رو تحریم کردم؛ این جمله بی معنیه.»

خوشبخت که مشاور شرکت خدمات انفورماتیک و مرکز ملی فضای مجازیه در جواب به این سوال که رمز ارز ملی شرکت خدمات انفورماتیک دقیقاً چه هدفی رو دنبال می کنه، اطلاعات مهمی رو در اختیار سایت ما قرار میده و میگه:

«پروژه رمز ارز ملی شرکت خدمات انفورماتیک نه این هدف رو داره که جانشین بین کوین در کشور شه، نه قصد رقابت با ارز رمزها در بخش بین المللی رو داره و نه می خواد تحریما رو دور بزنه. هدف این پروژه، فقطً بررسی و ارزیابیه تا اگه امکان داشته باشه، راه حلی رو پیشرفت دهد تا پرداخت ریالی، براساس بلاکچین انجام شه. در واقع، اگه پروژه انفورماتیک اجرا شه، کاربر پایانی هیچ تغییری احساس نمیکنه. پروژه انفورماتیک میگه ما ممکنه بتونیم با پرداخت از راه بلاکچین، هزینه های پرداخت و مسائل امنیتی رو بهتر مدیریت کنیم. همین. مهم ترین مشکل فعلی پروژه خدمات انفورماتیک اینه که کلمه رمز ارز در اون استفاده شده. در آخر هم اگه مفروض ما این باشه که پروژه مورد بحث، شفافیت رو زیاد کنه و باعث کاهش هزینه ها شه، انجام دادن اون توجیه داره. وگرنه توجیه نداره.»

سعید خوشبخت اشاره می کنه که تحریم این پروژه داخلی، هیچ اثری بر اون نداره و تنها مسئله، مربوط به کمک گیری در سطح بین المللی واسه پیشرفت اون هستش: «تنها مشکل اینه که همکاری عمومی بین المللی رو سخت تر می کنه. منظور از همکاری بین المللی، پذیرش نیس چون اصلاً این رمز ارز، اینجور هدفی نداره، منظور از نظر پیشرفت علمی و کاربردیه.»

اون البته عقیده داره که بعضی سیاسیون به دنبال رمز ارزهایی هستن که هدف استفاده در خارج از ایران رو هم داشته باشن: «بعضیا در مورد رمز ارز ملی با مفهومی دیگری هم صحبت کردن. مثلا کمیسیون اقتصادی مجلس یا مرکز ملی فضای مجازی. در واقع به دنبال رمز ارزهایی هستن که هدف استفاده در خارج از ایران هم داشته باشن. هدف شون اینه که بازار منطقه ای یا کنسرسیومی داشته باشن. اینجور پروژه هایی جدی گرفته نمی شن. عقیده دارم که هر طرحی واسه دور زدن تحریما براساس بلاکچین منتهی به شکست می شه. اگه هدف ما اینه که راهکارهایی واسه پرداخت ساده تر [داخلی] داشته باشیم، باید به روح بلاکچین یعنی غیرمتمرکز شدن ایمان بیاریم. نمی شه یه کوین مرکزی درست کرد و بعد توقع داشته باشیم بلاکچین معجزه کنه.»

«خود تحریمی داریم»

از طرف دیگه، «مصطفی نقی پور»، موسس و رییس هیات مدیره در گفتگو با سایت ما خبر میده که این تحریم، همون اتفاقیه که واسه «پترو»، ارز رمز ملی ونزوئلا هم افتاده: «این تحریم واسه ارز رمز ونزوئلا انجام شد و موفق هم بود. حالا نوبت به رمز ارز ایرونی رسیده تا تماشاگر همین اتفاق باشه. هر چند به نظر من، این تحریم اثری نداره چون  امروز چیزی به نام رمز ارز ملی، مانند پترو، وجود نداره که بخواد تحریم شه.»

نقی پور هم عقیده داره چیزی که در ایران در حال پیشرفته، یه پلتفرم پرداخت داخلی یا «پرایوت بلاکچین» است که تحریم کردنش معنایی نداره: «رمز ارز ملی ما بر مبنای هایپر لجره و پیشتوانه ریال داره. پس شایدً عرضه عمومی نمیشه. ارز رمزنگاری شده پترو، به شکل جهانی ICO شده بود و بعضیا اونو خریده بودن و دلیل تحریمش هم همین بود. اما تا جایی که اطلاع داریم، قرار نیس رمز ارز ملی ما، ICO شه و مشخص هم نیس اصلاً تحریم کردنش چه فایده ای داره.»

موسس آزمایشگاه نوآوری بلاکچین هم اینکه عنوان می کنه که در این بخش احتیاجی نیس تا خارجیا ما رو تحریم کنن چون یه خود تحریمی داخلی هست: «هفته گذشته یه اتفاق آموزشی در مورد بلاکچین، ارزهای رمزنگاری شده، فرصتا و تهدیدهای اون واسه سرمایه گذارن بخش استارت آپی داشتیم. هتل محل برگزاری موفق نشد مجوز برگزاری اتفاق رو از اماکن دریافت کنه چون بانک مرکزی اعلام کرده که آموزش یا صحبت کردن در مورد رمز ارز ممنوعه. در نتیجه اماکن به هیچ هتلی مجوز نداد تا اتفاق برگزار شه. به نظر می رسه ما احتیاجی به تحریمای آمریکا نداریم. ما یه خودتحریمی جدی در مورد رمزارز و بلاکچین داریم که باعث تاسفه.»

دانلود متن کامل پایان نامه ها در سایت zusa.ir
Share