از جمعه صبح ۱۲ شهریور (۲ September) از تغییرات به وجود اومده در نتایح گوگل شدیدا تعجب کردم و از اون روز تا الان در حال رصد الگوریتم و تغییرات اعمال شده هستم و هنوز به نتیجه گیریای قطعی و راضی کننده ای نرسیدم.وقتی سرچ کردم، فهمیدم، خود گوگل به صورت رسمی آپدیتی رو تأیید نکرده.ولی چیزی که مطمئنا اتفاق افتاده، اپدیت الگوریتم گوگل هست.حتی اگه گوگل اینآپدیت الگوریتم رو رد کنه، دروغ محض هست. ( رو بخونین).

از اونجا که گوگل از سال ۲۰۱۲ به بعد، تغییرات اساسی زیادی در رتبه بندیا به وجود اومده، این تغییر یهویی و بزرگ گوگل، خیلی غیر منتظره نبود ولی یکی از بزرگتینآپدیت ها در ۴ سال گذشته هست.

مشکل دیگه اینکه در طول این مدت یعنی از ۱۲ شهریور تا ۲۳ شهریور، به طور مرتب، این رتبه بندیا تغییر کردن و خیلی از صفحاتی که در روز ۱۲ شهریور رتبه خوبی گرفتن، حذف شدن یا افت کردن و خیلی از صفحاتی که در روز ۱۲ شهریور، افت کرده بودن، رشد کردن و جابجا شدن.یعنی از ۱۲ شهریور یا ۲ September تا الان که ۱۱ روز گذشته، به طور مرتب، یافته ها در حال تغییر هستن.طوری که انگار هر روز جمعه ۲ September هست.ولی با شدت کمتر نسبت به روز اول.

چه اتفاقی در یافته های جستجوی فارسی افتاده؟

خیلی از سایتا از صفحات دو و سه و عقب تر به صفحه اول اومدن و خیلی از سایتا(یا صفحات – URL ها) در صفحه اول جابجا شدن و خیلی از سایتا از صفحه اول به صفحات ۳ و ۴ و بالاتر رفتن و بعضی از اونها هم کلا حذف شدن.

هم اینکه بروزرسانی گوگل در سطح URL به ازای هر کیورد، خیلی با اهمیته.من شخصا سایتی که کلا همه صفحاتش حذف یا جابجا بشه، ندیدم.مگه این سایتایی که کل وجود و ماهیتشون صفحه نخستشونه و دست سئوکارهایی هست که همه کلمات کلیدی رو میخوان روی Home Page بدبخت بیارن بالا و انگار واسه اونها، صفحه داخلی معنی نداره و یه چیز بی اهمیتیه!

مورد قابل توجه اینکه سایت آپارات و بیتوته و ویکی پدیا، رشد زیادی در جستجوی عبارتایی که من سرچ کردم، پیدا کرده بودن!

 

توجه: این بروزرسانی رو با ایراد Search Analytics در سرچ کنسول اشتباه نگیرید!

همونطور که در بخش Search Analytics در سرچ کنسول یا همون وب مستر تولز خودتون مشاهده می کنین، آپدیتی نمایان هست که در ، توضیحات بیشتر گفته شده و اینجور آپدیتا زیاد هستن.صحبتی که من در این پست میکنم، هیچ ربطی به این بروزرسانی نداره.

این بروزرسانی و کلا آپدیتایی که در سرچ کنسول می بینین، فقط بروزرسانی  های آماری هستن.داستان این بروزرسانی در سرچ کنسول هم، ایرادی هست که گوگل پیدا کرده بود، و آمارا در Search Analytics ثبت نمی شد که این مشکل از یکم تا ششم September یعنی ۱۱ تا ۱۶ شهریور ماه، برطرف شد و ایراد نبود نمایش آمار کلیک و Impression و … در سرچ کنسول، بعد از اصلاح و آپدیتی که در قسمت Search Analytics سرچ کنسول ، مشخص شده()، برطرف شد.

حالا ذهنتون رو از این موضوع غیر مهم خارج کنین تا به ادامه مطلب بپردازیم.

 

در دنیا درباره این تغییرات چه صحبتایی شده؟

سایت Moz تغییر رتبه بندی یافته ها رو اعلام کرده و این تغییر رتبه بندی رو در ۲ September تأیید کرده که می تونین در  ببینین.

سایت Search Engine Land هم به نقل از سایت Seroundtable گفته اینآپدیت مثل بروزرسانی هسته الگوریتم گوگل و یافته های جستجوی محلیه که در  می تونین ببینین.

سایت Seroundtable هم درباره بروزرسانی Local Search در این لینک به استناد به فیدبکای کاربران و کامنت هاشون، توضیح داده که در  می تونین بخونید.

در بقیه وب سایتای مربوط به سئو و انجمنا هم کاربران راضی و خوشحال و کاربران ناراحت زیادی اعلام وضعیت کردن که چیزی که شخصا چشم من بیشتر دید، نارضایتی بود و ناراحتی از افت رتبه ها.به نظر من بالای ۸۰ درصد وب مسترا و سئوکارها، از این تغییر، ضرر کردن.

هم اینکه صحبتای مخالف و تناقص آمیز زیاد دیگه.

 

در آخر:

من تغییری درباره مشاهده نکردم و با در نظر گرفتن نبود وجود زیر ساخت کافی از نظر شبکه و محدودیتا و نقصای تشخیص موقعیت مکانی دقیق با در نظر گرفتن IP در ایران، فکر نمیکنم گوگل به این زودیا بتونه در ایران، این موضوع رو به شکل صحیحی عملی کنه.

هیچ موارد قطعی وجود نداره که تغییرات رتبه بندی دقیقا مربوط به چه مواردی و متأثر از چه فاکتورایی هست.

من شخصا فکر میکنم، این اول یه بروزرسانی هست و اوایلش خطا زیاد داره و یه مدت زمان میبره تا اصلاح بشه و الان در حال به روز رسانیای تکراری و آزمون و خطا در مرحله تست Beta، یعنی تست در میدون واقعی و فیدبک گرفتن از بازخوردا و عیب یابی ایرادا، هستن تا الگوریتم رو در بهترین حالت، بهینه کنن.

لطفا شما هر گونه تغییری مشاهده کردین و هر صحبت و نظری به فکرتون میرسه، در کامنت مطرح کنین.