بارکد نوعی نمایش تصویری اطلاعات بر روی سطوح است که اطلاعات آن را می‌توان توسط ماشین بارکد خوان، بازخوانی کرد. سیستم بارکد اغلب به عنوان روشی برای کاهش هزینه ها و صرفه جویی در وقت در نظر گرفته می شود. یک انتخاب بارز و ارزشمند برای کسب و کارهایی که به دنبال بهبود بهره وری و کاهش سربار هستند، بارکد ها خواهند بود که هم مقرون به صرفه بوده و هم قابل اعتماد هستند.

با توجه به تکنولوژی بارکد، خرید وسایل در فروشگاه مواد غذایی هرگز از این آسانتر و سریعتر نبوده است. شما باید نوارهای گورخر سیاه و سفید را در همه چیز از بسته‌های ذرت گرفته تا کتاب داخل کتابخانه که برای خواندن آنها استفاده می شود دیده باشید. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که چگونه کار می کنند؟

بارکد با یک الگوی میله ای سیاه و سفید چاپ می شود هر کدام از این الگو ها، نشان دهنده اعدادی خاص هستند. بارکدها که توسط یک نور قرمز LED و لیزر خوانده می شود طراحی شده که به سرعت به کامپیوتر منتقل شود.

  1. بارکدها احتمال خطای انسانی را از بین می برند. وقوع خطا برای داده هایی که به صورت دستی وارد می‎شوند به طور قابل توجهی بالاتر از بارکد است. اسکن بارکد سریع و قابل اعتماد است و خواندن بارکد توسط بارکد خوان زمان بی نهایت کمتری نسبت به ورود دستی داده ها به خود اختصاص می‎دهد.
  2.  استفاده از یک سیستم بارکد، زمان آموزش کارکنان را کاهش می دهد. فقط چند دقیقه برای تسلط یافتن اسکنر دستی جهت خواندن بارکدها، زمان لازم است. علاوه بر این، کارکنان مجبور به آشنایی با روش قیمت گذاری یا موجودی کامل نیستند. همچنین آموزش کارکنان را ارزان تر می کند، زیرا آنها مجبور نیستند مدت زمانی اضافی را صرف آموزش کنند و کارمند دیگری مجبور نیست تاوان آموزش آنها را بدهد.
  3.  بارکدها از لحاظ طراحی و چاپ ارزان هستند. به طور کلی آنها ، صرف نظر از هدفشان و یا جایی که چسبانده می‎شوند، فقط چند پنی هستند. بارکدها می توانند بطور اقتصادی، با انواع مواد مختلف، به دلخواه تهیه شوند.
  4.  بارکدها بسیار متنوع اند. آنها می توانند برای هر مجموعه‎ای از اطلاعات که لازم باشد، مورد استفاده قرار گیرند. این اطلاعات می تواند شاملاطلاعات قیمت گذاری یا اطلاعات موجودی باشد. علاوه بر این، چون بارکد ها می توانند به هر سطحی متصل شوند، می توان از آنها نه تنها برای ردیابی خود محصولات، بلکه همچنین برای ردیابی حمل و نقل های خروجی و حتی تجهیزات استفاده نمود.
  5.  کنترل موجودی بهبود می یابد. از آنجا که بارکد ها امکان ردیابی دقیق موجودی را ممکن می‎سازند، می توان سطح موجودی را کاهش داد. این خود به معنی مخارج کلی کمتر است. همچنین محل تجهیزات نیز می تواند ردیابی شود، زمان صرف شده برای جستجوی آنها کاهش یابد، و هزینه‎ی صرف شده برای جایگزینی تجهیزاتی که فرض می‎شود از دست رفته‎اند کاهش خواهد یافت.
  6.  بارکدها اطلاعات بهتری ارائه می دهند. از آنجا که یک بارکد می تواند برای اطلاعات موجودی و قیمت گذاری استفاده شود، امکان دسترسی سریع به داده ها را در هر دو مورد ممکن می‎سازد. علاوه بر این، بارکدها می توانند به دلخواه حاوی سایر اطلاعات مربوطه نیز در صورت نیاز باشند. آنها اطلاعاتی سریع و قابل اعتماد برای طیف وسیعی از برنامه ها ارائه می دهند.
  7. داده های به دست آمده از طریق بارکد ها به سرعت در دسترس است. از آنجا که اطلاعات مستقیما به رایانه مرکزی اسکن می شود، تقریبا بلافاصله آماده خواهند شد. این چرخش سریع، تضمین می کند که زمانی برای ورود یا بازیابی اطلاعات تلف نخواهد شد.
  8. بارکد ها تصمیم گیری های بهتری را ترویج می دهند. از آنجا که داده ها به سرعت و دقیق به دست می آیند، می‎توانیم تصمیمات آگاهانه تری بگیریم. تصمیم گیری بهتر در نهایت موجب صرفه جویی در وقت و پول خواهد شد.

بارکدها هم از لحاظ ارزان بودن و هم کاربر پسند بودن، یک ابزار ضروری برای ردیابی انواع داده ها، از قیمت گذاری تا موجودی هستند. نتیجه نهایی یک سیستم بارکدگذاری جامع، کاهش مخارج کلی است.