انواع کودک آزاری:/پایان نامه درباره کودک آزاری

انواع کودک آزاری

کودک آزاری دارای انواع مختلفی است که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد:

گفتار اول: کودک آزاری جسمی

در خصوص کودک آزاری جسمی ، تعریف دقیقی وجود ندارد، ولی می توان به طور کلی از حمله فیزیکی به  کودک که موجب ایجاد درد، کبودی، سیاه شدگی ، بریدگی و شکستگی استخوان و حتی مرگ می شود را کودک آزاری جسمی قلمداد نمود و اشکال مختلف کودک آزاری جسمی شامل: شلاق زدن، بستن کودک، کوبیدن به دیوار، سوزاندن با آب جوش یا مایعات داغ و تکان دادن شدید می باشد.

گلس و استراس بدرفتاری جسمی را چنین تعریف کرده اند: « هر گونه خشونتی که به قصد آزار جسمی و یا به آن نیت نسبت به کودک اعمال شود.»[1]

تعریف علمی تر از بدرفتاری جسمی با کودک بدین شرح است : « هر عملی که به طور غیرتصادفی موجب  وارد آمدن آسیب جسمی به کودک شود و یا به عبارت دیگر وارد آن آسیب عمومی از سوی افراد بالغ بالای 18 سال به کودک را بدرفتاری جسمی با کودک می گویند.»[2]

البته کودک آزاری جسمانی را می توان به دو نوع فعال و غیرفعال تقسیم کرد.

کودک آزاری فعال مثل شلاق زدن، سوزاندن، شکستن استخوان و ….  کودک آزاری غیرفعال مثل رها کردن، محرومیت کودک از معمولی ترین نیازها از قبیل تغذیه، پوشاک.

بنابر تعریفی : «آزار جنسی عبارت است از استفاده از کودک برای لذت بردن یک فرد بزرگسال برای ارضای

نیازها یا تمایلات جنسی خود.»[3]

گفتار دوم: کودک آزاری عاطفی و روانی

به هر گونه رفتار ناشایست که بر عملکرد رفتاری، شناختی و عاطفی کودک موثر باشد، همانند آزارهای لفظی، ناسزا گفتن، مسخره کردن، دست انداختن کودک، مقررات و کنترل شدید و نامعقول، ترساندن کودک، انتظارات و برخوردهای نامناسب، به خدمت گرفتن کودک جهت ارضای نیازهای عاطفی خود، پاسخ های رفتاری غیرقابل پیش بینی که باعث بی ثباتی و دگرگونی کودک می شود.

به طور کلی کودک آزاری عاطفی عبارت است از تحقیر کردن کودک به شکلی که قبح و عزت نفس خود را از دست دهد.

در این نوع بزه دیدگی کودکان از لحاظ شخصیت، جنسیت و معنویت دچار اختلال شده و حتی بعد جسمانی کودکان را نیز به مخاطره می اندازد. جرایمی از قبیل قذف، توهین، رها کردن طفل، ربودن و اختفای کودک و ممانعت از تحصیل و آموزش و نقض حقوق واقعی کودکان و … ، انواع بزه دیدگی کودکان را تشکیل می دهد. این جنبه از بزه دیدگی اطفال را، به جرأت می توان گفت مهم ترین جنبه بزه دیدگی می باشد. زیرا اکثر بزه دیدگی اطفال در آینده از همین اختلالات شخصیتی و بیماری های روانی و روحی سرچشمه می گیرد.[4]

[1]. Straus, MA .Gelles, R.J & steinments, s.k (1980). Behind closed doors: violence in American family. Gardencity/ Ny, Avchor. P54.

[2] – رحیمی موقر و دیگران، « بررسی شیوع کودک آزاری در دو منطقه تهران» در فصلنامه رفاه اجتماعی ، بهار 82، شماره 7، ص 145.

[3] – باقی ، عماد الدین، گونه شناسی، حقوق پایمال شده کودک در ایران، فصلنامه رفاه اجتماعی ، 1384 ، ص 86.

[4] – مدنی، سعید، کودک آزاری در ایران، نشر اکنون، 1383 ، صص 174-170

لینک جزییات بیشتر و دانلود این پایان نامه:

کودک آزاری در نظام کیفری ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *