اجرایی شدن فاز نخست شبکه ملی اطلاعات در هفته دولت

اجرایی شدن فاز نخست شبکه ملی اطلاعات در هفته دولت

پس از مدتا در آخر مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت وعده داده فاز اول شبکه ملی اطلاعات در هفته دولت (شهریورماه) سال جاری اجرایی شه.

محمد جواد آذرجهرمی با حضور در گفت و گوی خاص خبری شبکه ۲ سیما در مورد سهم ترافیک اینترنت داخلی و بین المللی در کشور گفته: «در سال ۹۳ سهم ترافیک به کار گیری اینترنت خارجی به داخلی ۹۰ به ۱۰ درصد بود که امروز این سهم به ۶۰ به ۴۰ درصد رسیده که باید واسه ادامه این تغییر سهم، اقتصاد بر مبنای شبکه ملی اطلاعات رو درست کنیم، چون که تا وقتی شبکه برقرار نباشه، سرویسای براساس اونم نمی تونن حضور داشته باشه. اما اگه اقتصاد در شبکه ملی اطلاعات در کشور نهادینه شه و مثلا به جای سرویسایی چون نتفلیکس، کاربران داخلی از سرویسای تصویری داخلی استفاده کنن علاوه بر درآمد، اشتغال هم ایجاد می شه».

آذرجهرمی اعلام داشته: «اجرا مراکز رد و بدل کردن داده که از پیش نیازای شبکه ملی اطلاعات هستش هزینه ای در بر نداشت و با به کار گیری اونا چیزی حدود ۶۳۰ میلیارد تومن از درآمدای شرکت ارتباطات زیرساخت کم کرد. اما باعث شد قیمت به کار گیری اینترنت کاربران پایانی بسیار کاهش پیدا کنه».

دلیل اصلی تأخیر در اجرایی شدن شبکه ملی اطلاعات

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت نداشتن یه تعریف واحد از شبکه ملی اطلاعات رو دلیل اصلی تأخیرای پیش اومده در اجرایی شدن این طرح عنوان کرده و اضافه کرده: «از همون اول تعریفای ارائه شده از شبکه ملی اطلاعات بسیار متفاوت بود و تحلیلا و تعبیرا از اون زیاد بودن. اما تدبیر مقام معظم رهبری در تشکیل شورای عالی فضای مجازی بر این بود که کارشناسان و اهالی فن دور یه میز بشینن و در مورد اون به جمع بندی برسن که بعد از تصویب در برنامه پنجم در مجلس، چیزای مهم به اون اضافه شد که واسه جفت و جور این چیزای مهم جلسات زیادی برگزار شد که آخرسر ۱۸ ماه پیش جمع بندی به شکل یه تعریف واحد انجام شد و به دنبال اون نقشه راه آماده شد تا از موازی کاریای بیخود و فعالیتای خارج از برنامه جلوگیری بشه».

این مقام مسوول در تشریح دیگه دلایل تاخیر در اجرایی شدن شبکه ملی اطلاعات، از نبود زیرساخت مناسب گفته و اضافه کرده: «۲ تا ۳ سال پیش اگه صحبت از اجرای شبکه ملی اطلاعات بود، باید گفت که کل ظرفیت ترافیک جابجایی اطلاعات در کشور به ۶۲۴ گیگابیت بر ثانیه می رسید که شبکه ملی اطلاعات با اون قابل اجرا نبود. ضمن اینکه فقط واسه به کار گیری این شبکه ۲۳ هزار کیلومتر فیبر نوری در استانای کشور کشیده شده که با این مقدار ۶۰ هزار کیلومتر فیبر نوری در کشور طی ۲ سال و نیم گذشته ایجاد شده».

ظرفیت جابجایی اطلاعات در کشور ظرف ۳ سال گذشته ۶.۵ برابر شده

جهرمی از ساخته شدن ۱۰ هزار کیلومتر فیبرنوری دیگه تا آخر کار دولت خبر داد تا به این تریب ظرفیت ۶۲۴ گیگابیت بر ثانیه جابجایی ترافیک در کشور به ۴ هزار گیگابیت بر ثانیه برسه. ایشون گفته: «مثلا واسه ارائه IPTV روی تلفنای در بستر این شبکه، کاربر پایانی باید امکان به کار گیری سرعت ۲ مگابیت بر ثانیه رو داشته باشه. ما ۲۳ میلیون خونواده در کشور داریم که برابر برنامه پنجم پیشرفت ۶۰ درصد اونا باید به این شبکه دسترسی داشته باشن. این ظرفیت قبلاً در کشور نبود اما در ۳ سال گذشته ایجاد شده».

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در تشریح تغییرات اقتصادی که در چند وقت گذشته و به دنبال اجرای پیش نیازای شبکه ملی اطلاعات در کشور اتفاق افتاده، خاطر نشون کرده: «الان ۲۵ هزار تیم پیشرفت نرم افزار در کشور تشکیل شدن که ۱۰۰ هزار اشتغال ایجاد کرده. اونا می تونن با ارائه سرویسای جور واجور درآمد داشته باشن».

جهرمی در مورد تسهیلات جفت و جور شده به دنبال ایجاد شبکه ملی اطلاعات اضافه کرده: «تولیدکنندگان محتوا تا قبل از مصوبه ۲۸ اردیبهشت سال جاری باید واسه هر ۱۰ گیگابیت بر ثانیه چیزی حدود ۱.۷ میلیارد تومن پرداخت می کردن که حالا با ایجاد مراکز رد و بدل کردن اطلاعات این اندازه به صفر رسیده. ضمن اینکه براساس مصوبه گذشته کاربر پایانی اگه یه واحد اینترنت خارجی مصرف می کنه می تونه دو واحد از ترافیک داخلی استفاده کنه که اگه پیشرفت بازار در شبکه ملی اطلاعات صورت بگیره این اندازه به یه دهم هم قابل کاهشه».

دانلود متن کامل پایان نامه ها در سایت zusa.ir
Share